222 100 200 Zavoláme vám zpět

Novinky na českých silnicích 2021

Publikováno: 12.09.2020

V roce 2021 čeká české řidiče několik novinek, které by měly jízdu celkově zjednodušit. Ať už jde o nové dálniční známky, rekonstrukci či výstavbu nových silnic a dálničních úseků nebo změnu cen pojištění. V našem článku se na vše přehledně podíváme.

Dálnice

Elektronické dálniční známky

Jistě jste zaznamenali jednu z největších změn na českých dálnicích do roku 2021. Tím je zavedení elektronických dálničních známek 2021, které budou moci řidiči zakoupit přes internet, nebo na vybraných prodejních místech, jako je Česká pošta, nebo stanice EuroOil společnosti ČEPRO. Zájem o online prodej pak projevily i firmy, jako je Alza.cz, takže možností bude hned několik, a to včetně výběru ceny dle pohonu vozu. Ty elektrické například budou od dálničního poplatku plně osvobozeny, Vozidla s dalšími ekologickými pohony na biometan a zemní plyn budou pak mít sníženou taxu.

Nové úseky silnic a dálnic

Česká republika od roku 2020 investuje nejen do oprav své silniční a dálniční sítě, ale také stavby zcela nových úseků. Například Jihomoravský kraj přislíbil 4 miliardy korun na opravu silnic II. a III. třídy. Lépe by se tedy mělo řidičům cestovat například mezi Starovičkami a Břeclaví, kde je vozovka už léta v mizerném stavu, nebo po několik mostech v Bratčicích, Syrovicích či Otnicích. Nutno dodat, že podobné částky byly vyjednány i se všemi ostatními kraji v ČR, které se tak mohou těšit na kvalitní úseky silnic nižších tříd. 

Pokud se vrátíme na území jižní Moravy, už na přelomu tohoto a příštího roku bude možné pohodlně cestovat z Brna do Rakouska přes opravený most nad nádrží Nové Mlýny. Od roku 2021 se také začne stavět obchvat Mikulova, který naváže na dálniční úsek v Rakousku. Podobně se chystá ŘSD kopnout do země v úseku zcela nové dálnice D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem, ovšem tady si na dokončení ještě chvíli počkáme.

Novinky 2021 - práce na silnici

Vedle oprav půjde rovněž o stavbu zcela nové infrastruktury. V příštím roce by mohl být například hotový obchvat Chrudimi za půl miliardy. Dokončen bude i přes 3 kilometry dlouhý úsek obchvatu Otrokovic, který na zmíněnou D55 navazuje. Také na Polsko okolo Jaroměře by se mohli řidiči projet už v příštím roce po novém úseku D11 z Hradce Králové. Ministerstvo dopravy dále avizuje slíbený termín úplného dokončení oprav D1 na podzim příštího roku. Máme se tedy na co těšit. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Investice do železničních přejezdů

Mezi lety 2020 až 2022 plánuje Správa železnic investovat asi 4 miliardy korun do zlepšení zabezpečení na více jako 500 železničních přejezdech. Součástí nových preventivních opatření je i instalace moderních kamerových systémů.

Aktualizace postihů za přestupky

V roce 2021 nás čeká úprava postihů za určité přestupky a to směrem k jejich zvýšení. Týkat se to bude především telefonování při řízení, nedodržení dopravního značení a  jízdy pod vlivem alkoholu a návykových látek. Přísněji budou hodnoceny i přestupky začínajících řidičů v průběhu prvních dvou let, kdy bude stačit k odebrání řidičského průkazu již při odečtu 6 bodů. 

Ceny pojištění vozidel

V cenách povinného ručení se rovněž očekávají změny.. Zřejmě všichni doufají, že současná pandemie koronaviru v příštím roce úplně odezní, tudíž se začne opět mnohem více jezdit, zvýší se prodej aut a to jsou jedny z mnoha důvodů, proč by povinné ručení i havarijní připojištění mělo celkově zdražit.

Pokud zrovna tápete u témat, jako jsou dálniční známky, povinná výbava, či pojištění vozidla pro rok 2021, stačí navštívit naše stránky, kde se vše dozvíte. Případně si můžete zrekapitulovat vše, co platí na českých silnicích ještě pro tento rok přímo zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Bára