Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Novinky na českých silnicích 2022

Publikováno: 09.01.2022

Rok 2022 chystá na řidiče několik novinek, které se zaměří především na zvýšení pravomocí policie, změny v parkování vozidel, ale také na cyklisty. Pojďme si vše představit, abyste získali dostatečný přehled, s čím na silnici počítat. A když už se chystáte vyjet, myslete i na revizi pojištění vašeho vozidla

Dálnice

Kompetence policie a pokuty

Již od 1. ledna 2022 může obecní a městská policie udílet pokuty za neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu. Dosud tomu tak bylo pouze v součinnosti s Policií ČR. Strážnici tak mohou využít blokové pokuty, tedy příkazu na místě.

O 2 body navíc v bodovém hodnocení získají řidiči, kteří neoprávněně zaparkují nebo zastaví na místě, které je určeno pro osoby se zdravotním postižením. To samé platí i pro zneužití průkazu zdravotně postižené osoby.

Další rozšíření pravomocí se týká obcí a to v případech odstraňování vraků z veřejně přístupné komunikace. Obce toto odstranění mohou samy iniciovat, aniž by museli čekat na majitele komunikace, jak tomu bylo dosud.

Vozidla záchranného systému a zdravotní péče

Vozidla integrovaného záchranného systému mohou od letošního roku jezdit více jak 80 km/h i bez zapnutých majáků, což do této doby nebylo možné. Důvodem je to, aby se mohla vozidla rychleji vracet na své základny. Další výhodu budou mít řidiči a řidičky domácí zdravotní péče. Jejich vozidla budou mít speciální označení, podobně jako lékaři, který takto vykonávají služby v terénu. Toto označení zdravotní péči umožní dostupnější parkování.

Novinky pro cyklisty

Některé novinky pro uživatele kol jsou pozitivní, jiné trochu restriktivní. Tou pozitivní je změna legislativy a sice povinný odstup řidičů motorových vozidel od cyklistů. Bezpečný odstup tvoří minimálně 1,5 metru, na komunikacích, kde je maximální povolená rychlost do 30 km/h je odstup od 1 metru.

Česká republika ovšem stále zůstává velmi restriktivní pro užití alkoholu před nebo při jízdě na kole. Nově to platí i pro tzv. pivní kola. To tím pádem neumožňuje jejich užívání. V případě kontroly se jí řidiči těchto prostředků musí podrobit na vyžádání policisty.

Nové úseky a zpoplatněné silnice 

Přes 50 kilometrů dálnic se stát chystá začít budovat od roku 2022. Zcela zásadní bude započatá dostavba D1 u Přerova (Říkovice – Přerov), čímž bude celá páteřní dálnice již opravdu téměř dokončena. Proč téměř? Protože další úpravy se chystají v okolí Brna, kde se plánuje rozšíření dálnice na 3 pruhy po každé straně.

Dále bude zahájena stavba nového úseku zcela nové dálnice D55 Moravského Písku do Bzence.

V tomto roce bude také několik kilometrů dálnic dokončeno, konkrétně asi 25 km. Patřit mezi ně bude D48 a D56, tedy obchvat Frýdku-Místku a D35 Časy-Ostrov.

Novinky 2021 - práce na silnici

Nově budou také zpoplatněny další úseky silnic 1. třídy pro řidiče nákladních vozidel nad 3,5 tuny. Celkem půjde o 380 kilometrů, například z Jihlavy do Havlíčkova Brodu nebo na hranice s Rakouskem.

Ceny pojištění vozidel

V cenách povinného ručení se rovněž očekávají změny, nakonec, jako každý rok. Do ceny pojištění se totiž promítají nejen vlastnosti vozu a informace o řidiči, ale také míra nehodovosti, využívání automobilů a náklady na opravy moderních vozidel, včetně ceny technologií. Faktem je, že ceny pojištění před dvěma lety nebyly nijak závratné, takže současné zdražování jen dohnalo celkový trend. Navíc ani začátkem roku 2022 nedochází k nijak velkému růstu cen povinného ručení, takže by na něm mělo být možné docela ušetřit.

Před každou cestou si také zkontrolujte svou autolékárničku a povinnou výbavu. Se vším vám samozřejmě rádi poradíme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Bára