Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jednodenní výlety pro seniory: inspirujte se našimi tipy!

Publikováno: 30.06.2024

Fyzickou a mentální kondici je třeba udržovat ve formě v každém věku. Byli jste celý život aktivní a ani v pozdějším věku to nechcete měnit? Neseďte doma a vyrazte na jednodenní výlety pro seniory po Česku i kousek za hranice. Nemusíte řešit ubytování a posílíte svaly i mysl.

Jednodenní výlety pro seniory

Se stoupajícím věkem se zvyšují také rizika různých úrazů a zranění. Proto si na výlety nejen do zahraničí nezapomeňte přibalit kvalitní cestovní pojištění. Sjednat si ho zvládnete sami nebo s pomocí někoho z rodiny online. Nyní navíc až s 60% slevou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ cestovní pojištění

Co zvážit, než vyrazíte

Našich 10 neotřelých tipů na jednodenní výlety pro seniory čeká na své odhalení. Ještě předtím si ale ujasněte, co je potřeba před cestou vzít v úvahu:

  • fyzická zdatnost, kondice, schopnosti - na co stačíte?

  • dostupnost cíle - jaký dopravní prostředek a s ním související pohodlí využijete?

  • osobní zájmy a preference - hledáte přírodu, pohyb, poznání nebo snad kulturu?

  • flexibilita - dáváte přednost cestovní kanceláři, nebo cestování na vlastní pěst?

 

Tipy na výlety pro seniory v Česku

Zámek a lesopark Kalvárie v Bučovicích

Ještě jste neviděli utíkat zajíce po stropě? Nejen to, ale i kus historie, krásná příroda, unikátní architektonický styl a sportovní vyžití vás čekají na zámku v Bučovicích, jenž se nachází kousíček od brněnského Slavkova a který nabízí zajímavé aktivity i v přilehlém lesoparku..

Zámek je jedinečnou ukázkou renesanční architektury u nás a v podstatě i na sever od Alp. Bohatá manýristická výzdoba zámku i překrásná kašna na arkádovém nádvoří vás uchvátí. Lesoparkem vedou skoro dva kilometry cest, je poset mnoha altánky, můstky, fontánami a dokonce i různými sportovními prvky, takže nebude nouze o pohyb i následný odpočinek.

Mysl můžete trénovat v rámci naučné stezky s osmi kvízovými úkoly, za jejichž splnění vás samozřejmě čeká i zasloužená odměna. Též se můžete občerstvit v zámecké kavárně.

Zámek Bučovice

Keltský skanzen v Nasavrkách

Milovníci dob dávno minulých si přijdou na své v keltském skanzenu v Nasavrkách, na samé hranici Železných hor. Skanzen je rekonstrukcí keltského města z mladší doby železné, jež proběhla na základě archeologických nálezů a je jediným skanzenem takto věrné podoby ve střední Evropě.

Užijete si zde nenáročný rovinatý terén, síly naberete v místním hostinci. Pokud byste neměli dost, můžete výlet spojit s návštěvou místního zámečku, kde také najdete expozici ze života Keltů.

Miniarboretum ve Staříči

Dalším tipem na jednodenní výlet pro seniory je Miniarboretum u Holubů, založené v roce 1989. Najdete jej v obci Staříč, vzdálené osm kilometrů od Frýdku-Místku.

Čeká na vás více než 1500 druhů rostlin a neustále jich přibývá. Hodinová komentovaná prohlídka osvěží vaši mysl. Kdo se zde zamiluje (do zeleně), může si zakoupit jehličnany, skalničky, vřesy nebo speciálně vyšlechtěné čarověníky s sebou.

Příjemným zpestřením je rybníček, ve kterém se prohánějí japonští kapři a karasi. Prostor je také ozvláštněn množství soch, sošek a laviček od šikovného kováře. Výlet můžete završit krásným výhledem z nedaleké rozhledny Okrouhlá.

Za mistry skláři do Lužických hor

Láká vás prozkoumat slávu tradičního českého řemesla? Pak nečekejte a balte se do severočeských Kunratic u Cvikova. Nedaleko proslulého Nového Boru objevíte sklářský kumšt v jeho nejryzejší podobě.

Skláře zde můžete pozorovat při práci na výsostně uměleckých dílech. Zrak vás bude přecházet v jedinečné Skleněné zahradě osazené skleněnými rostlinami. A zrak vám bude přecházet i v Křišťálovém chrámu plném skleněných uměleckých předmětů.

Sklářská dílna v Kunraticích

Za historií na zříceninu Pořešín

Jen pár kilometrů od jihočeské Kaplice se nad obcí Pořešín tyčí stejnojmenná zřícenina hradu z přelomu 13. a 14. století. Dostanete se k ní bezpečně po bezbariérové cestě přímo z Pořešína.

Středověký hrad nad levým břehem řeky Malše vystřídal ve své pohnuté historii několik slavných šlechtických rodů. Na hradě koluje pověst o místní ,,čachtické paní", kruté vládkyni trestající krásné mladé dívky, jejíž duše dodnes bloumá po hradu a hledá svůj klid. Prohlédnout si můžete zachovalé zbytky zdiva, bránu i hradby s příkopem. Součástí prohlídky bez průvodce je také hradní muzeum a kovářská dílna.

V letní sezóně si můžete výlet zkombinovat s nějakou kulturní akcí, o které tu není nouze.

I na cestách po českých luzích a hájích na vás čekají různé nástrahy, proto je vhodné sjednat si cestovní pojištění v rámci České republiky. Ptáte se proč? Veřejné zdravotní pojištění totiž ani zdaleka nepokryje všechny možné následky úrazu, čas strávený v nemocnici a mnoho dalšího, co by vás mohlo během cestování potkat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Tipy na výlety pro seniory kousek od hranic

Cestujte časem v archeoparku Bärnau-Tachov

Je to k nevíře, ale jen kousíček za hranicemi Českého lesa narazíte na největší historický park v Německu, nastiňující historii slavné Zlaté cesty mezi Prahou a Norimberkem, jež je pevně spjata s věhlasným českým králem Karlem IV. Prohlédnout si můžete více než třicet budov a dřevěný hrádek z období středověku. V areálu se nachází také archeodílna a unikátní stavba dvorce právě z doby Karla IV.

Energii doplníte v moderní restauraci s venkovní terasou a dětským hřištěm, pokud byste snad chtěli přibalit na výlet i vnoučata. Platit můžete v korunách a čeština zde také není problém. O víkendech a svátcích zde během pořádaných akcí ožívají historické postavy, aby vám zprostředkovaly doby dávno minulé takříkajíc z první ruky.

Archeopark Bärnau-Tachov

Bastei a Saské Švýcarsko za humny

Místo typického výletu do německých Drážďan se nyní zkuste zastavit o trochu blíž, opravdu coby kamenem dohodil od českých hranic. Zatímco my se pyšníme Pravčickou bránou, naši sousedé si zase opečovávají svůj skalní útvar Bastei a přilehlý úchvatný kamenný most Basteibrücke.

Tentokrát to bude ale trochu náročnější výšlap pro zdatnější turisty. Odměnou vám bude možnost vychutnat si fantastické výhledy na most spojující Bastei se skalním hradem Neurathen, celé skalní město i nádherné údolí Labe a labské pískovce. Vychutnáte si procházku po mostě i různé odbočky a mnoho vyhlídek.

Na náhorní plošině se můžete občerstvit v hotelu s restaurací.

Waldviertelské úzkorozchodné dráhy

Pro zanícené vyznavače železnice je to výlet jako dělaný. Pouhých pár kilometrů od Třeboně se nachází síť úzkorozchodných železnic, jejichž výchozí bod naleznete v dolnorakouském Gmündu.

Letní radovánky se blíží a vy můžete zakusit pocit nostalgie na 120 let staré železniční trati v soupravě tažené parní či dieselovou lokomotivou. Podél 68 kilometrů dlouhé trati na vás čeká mnoho turisticky přitažlivých zastávek. Jídelní vůz nesmí chybět. Pozornost si také zaslouží půvabné nádraží a výtopna v příhraničním Heidenreisteinu.

Waldviertelská úzkorozchodná dráha v Rakousku

Lázeňské město Karpacz a kostelík Wang

Pokud toužíte po jednodenním výletu k sousedům do Polska, určitě vám učaruje město Karpacz na polské straně Krkonoš, které nabízí nejen očistu těla i mysli v lázních, ale také je významným lyžařským střediskem.

Město nadchne svou sedm kilometrů dlouhou promenádou, ale nechybějí ani významné historické budovy. Karpacz je díky své poloze výchozím turistickým bodem po polských Krkonoších. Téměř povinností je návštěva dřevěného románského svatostánku Wang, jenž byl přestěhován z Norska a je víceméně symbolem města.

Vzhůru na tajemný hrad v Karpatech

Kdo se nebojí nasát atmosféru hradu v minulosti údajně opanovaném neblaze proslulou Čachtickou paní, může tak učinit pouhých půl hodinky od hraničního přechodu se Slovenskem. Po nenáročném výšlapu zde narazíte na slavný, obávaný, legendami opředený tajemný Čachtický hrad.

Stavba proslavená svou temnou historií i kultovním českým filmem je dnes spíš už jen torzem, zříceninou. Zakusíte však úchvatné výhledy do okolní krajiny a magická atmosféra je zde všudypřítomná. Ti z vás, kdo překypují energií a nemají stále dost, mohou vystoupat i na nedaleký hrad Beckov, případně Trenčínský hrad. Lze si tak odškrtnout tři hrady v jednom dni a to už je nějaký sportovní výkon!

Trenčínský hrad

 

I na jednodenní výlety se vybavte cestovním pojištěním

Ještě než se vydáte na dobrodružství, není od věci zjistit si dostupnost a kvalitu zdravotnické péče v daném místě a také uzavřít vhodné cestovní pojištění, které vám zajistí kompletní pokrytí léčebných výloh i asistenční služby.

Zajímá vás, zda máte možnost sjednat si přímo cestovní pojištění pro seniory? Přímo jako takové ne, ale vyšší věk se promítá do ceny pojištění, neboť s přibývajícími léty roste i pravděpodobnost úrazu či nemoci. Proto je u starších lidí volba vhodného produktu s odpovídajícím limitem krytí léčebných výloh velmi důležitá.

S výběrem toho pravého cestovka vám navíc může pomoct naše kalkulačka. Stačí do ní zadat pár základních údajů a přehledně vám srovnáme nabídky jednotlivých poskytovatelů. Vy už si pak vyberete takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat a na cestách vás ochrání.

Najděte si vhodné cestovní pojištění