Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jednodenní dálniční známka

Publikováno: 24.10.2022

Minimální hodnota dálniční známky v České republice je desetidenní. Do budoucna tomu ale může být jinak díky směrnici EU, která by na náš trh měla přivést také jednodenní známku. Dálniční známka je totiž, podobně jako povinné ručení, nutností, bez které se tuzemští, ale i zahraniční řidiči neobejdou.

Dálniční známky v Evropě 2021

Dálniční známky v ČR

Jednodenní dálniční známka v ČR prozatím neexistuje a není ji tak možné zakoupit online ani na poště. Dle časové platnosti se u nás dálniční známky rozdělují na:

  • Desetidenní (310 Kč)
  • Měsíční (440 Kč)
  • Roční (1 500 Kč)

Cena dálniční známky se již několikátým rokem za sebou nemění, stejně jako nedávno zavedená možnost zakoupit známku elektronicky.

Jednodenní dálniční známka v ČR

Nová známka na jeden den by mohla vejít v platnost od roku 2024 a to díky evropské směrnici, která ji zavede v každém státě Evropské unie. Už se tedy nebudete nutně rozčilovat při koupi sedmidenní známky ve Slovinsku, kterým jen projíždíte do Chorvatska, nebo když si chcete zajet na jednodenní výlet do Vídně či Bratislavy.

Cena jednodenní dálniční známky

Jaká ale bude cena jednodenní dálniční známky? To je těžké odhadnout, protože cena zatím nijak stanovena není. Dle směrnice se ale vypočítá z částky za celoroční známku, konkrétně nesmí být dražší, než je 9 % z ceny roční. Devět procent z 1 500 Kč s DPH je přesně 135 Kč, což znamená výraznou úsporu pro řidiče, kteří dálnici využijí jen několikrát do roka.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak koupit dálniční známku?

Nejjednodušším způsobem, jak známku zakoupit, je online přes stránku edalnice.cz. Bude vás to stát opravdu jen pár minut, stačí u sebe mít mobil, znát přesnou SPZ svého vozu a platební kartu.  Od roku 2022 je navíc možné opravit až dva znaky v chybně zadané SPZ i po zakoupení známky. Když se tedy dvakrát ukliknete, máte ještě jednu možnost vše napravit. Elektronickou známku není třeba tisknout nebo ji lepit na přední okno vozidla.

Elektronicky ji můžete koupit i ve speciálních, samoobslužných kioscích, které se nacházejí na hraničních přechodech. Tuto možnost ale nemůžeme bohužel stoprocentně doporučit, protože kiosky nemusí být plně funkční, nebo se u nich tvoří velké fronty.

Druhou možností je zakoupení známky v kamenné prodejně. Patří sem zejména pobočky České pošty nebo také čerpací stanice EuroOil.

Známky i pojištění online

Vedle známek lze získat online také pojištění vozidel nebo cestovní pojištění, pokud chcete vyjet do zahraničí. Vše můžete udělat z pohodlí svého domova a to díky Top-Pojištění. Na našich stránkách totiž uvidíte srovnání toho nejvýhodnějšího pojištění přímo pro vás. Díky tomu se dostanete k nejlepším nabídkám na českém trhu a nemusíte nic podepisovat nebo platit navíc, protože smlouva vám přijde rovnou na e-mail a pojištění běží až ve chvíli, kdy za něj zaplatíte. Vše zvládnete sami, to znamená od kalkulace, až přes zakoupení produktu.

Jestli ale přeci jen chcete více poradit, lze využít i naše odborníky na zákaznické lince, kteří vám s jednotlivými produkty poradí.

Mohlo by vás zajímat