Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy jsou Dušičky a Halloween v roce 2024

Publikováno: 02.01.2024

Prozkoumejte zvyky spojené s Dušičkami a Halloweenem a objevte, jak se tyto dva svátky liší a jaké mají společné prvky. Přečtěte si zajímavosti a tipy na oslavy a porovnejte, jak různé kultury toto období slaví. Kdy jsou Dušičky a Halloween v roce 2024?

Kdy jsou dušičky 2024

Jaký je rozdíl mezi Dušičkami a Halloweenem?

Dušičky a Halloween jsou dva svátky, které se slaví v mnoha kulturách a mají spojitost se smrtí a památkou na zemřelé. Přestože se mohou zdát podobné, existují mezi nimi zásadní rozdíly.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co jsou dušičky?

Dušičky jsou potom tradiční křesťanský svátek, který se slaví 2. listopadu. Je to čas, kdy se vzpomíná na zemřelé příbuzné, přátele a chodí se na hrob. Dušičková tradice se zakládá na přesvědčení, že duše zemřelých potřebují na své cestě do posmrtného života pomoc a modlitby. Lidé navštěvují hroby svých blízkých, upravují je a zapalují svíčky.

Co je Halloween?

Halloween, který se slaví 31. října, má kořeny v pohanských a keltských tradicích a slaví se zejména v Americe. Je spojen s oslavou příchodu zimy a koncem sklizně. Halloween je známý pro svůj zábavný a lehce strašidelný charakter. Během tohoto svátku se lidé oblékají do kostýmů, vyřezávají dýně a děti dostávají sladkosti. Pokud se za tímto svátkem vydáváte do zahraničí, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění

Kdy jsou dušičky a Halloween 2024?

Datum Svátek
31. říjen 2024 Halloween
1. listopad 2024 Svátek Všech svatých
2. listopad 2024 Dušičky

Kdy byly dušičky a Halloween 2023?

Datum Svátek
31. říjen 2023 Halloween
1. listopad 2023 Svátek Všech svatých
2. listopad 2023 Dušičky

Kdy budou dušičky a Halloween 2025?

Datum Svátek
31. říjen 2025 Halloween
1. listopad 2025 Svátek Všech svatých
2. listopad 2025 Dušičky

Dušičky a Halloween připadají každý rok na stejná data, liší se vždy jen konkrétní dny.

Dušičky a Halloween 2023: úterý a čtvrtek

Dušičky a Halloween 2024: čtvrtek a sobota

Dušičky a Halloween 2025: pátek a neděle

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Tradice a zvyky spojené s památkou na zemřelé

Dušičky jsou svátkem, který se slaví po celém světě. Navštěvování hrobů a upravování hrobových míst je jedním z nejvíce rozšířených zvyků spojených s Dušičkami. Lidé čistí a zdobí hroby, aby vyjádřili svou úctu k zesnulým. Během dušiček je běžné rozsvěcování svíček. Světlo svíček symbolizuje památku na zemřelé a pomáhá jim nalézt cestu do posmrtného života. Lidé často umisťují svíčky na oknech svých domů, v kostelech a na veřejných místech. 

V některých oblastech se během dušiček konají i pohřební průvody a bohoslužby. Tyto události slouží k připomenutí zesnulých a k modlitbám za jejich duše. Lidé se shromažďují v kostelech a veřejných prostranstvích, kde se modlí, zpívají a připomínají si své blízké.  

Halloween v ČR

I přesto že Halloween není tradiční český svátek, jeho popularita u nás stále roste. Můžete se setkat s kostýmy - lidé se oblékají jako strašidla, čarodějnice, upíři, duchové a další postavy z hororových filmů nebo pohádek. Kostýmové večírky jsou populární mezi mladými lidmi i dospělými. Obchody a restaurace se často zapojují do oslav, nabízejí speciální menu, tematické dekorace a akce pro děti i dospělé. 

Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Myslete i při oslavách na pojištění, zejména pojištění odpovědnosti, které vás ochrání před náklady na škody, které byste mohli způsobit jiným osobám na zdraví nebo majetku.

Halloween v USA

V USA bývá tradice halloweenských kostýmů naprostou povinností. Nejen děti, ale i dospělí se zapojují do soutěží o nejlepší kostým a na mnohých místech můžete narazit na kostýmové průvody. Rodiče s dětmi vyřezávají dýním strašidelné obličeje, ale děti nedají dopustit především na tzv. trick-or-treating.

Trick-or-treating je tradice, kdy malí upíři, čarodějnice a mnoho dalších postaviček chodí od domu k domu a koledují o sladkosti. Lidé si připravují zásoby cukrovinek a malé dárky a rádi je dětem předávají.

Cestovní pojištění v Americe

V Americe má cestovní pojištění zásadní význam, nejen během oslav Halloweenu, ale i při každé cestě. Americký systém zdravotní péče je velmi nákladný, a proto je důležité mít cestovní pojištění, které pokryje lékařské náklady a případné neplánované události. Ujistěte se, že pojištění zahrnuje dostatečný limit pro léčebné výlohy.

Pro výběr nejlepšího cestovního pojištění využijte naši online kalkulačku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Día de los Muertos

Día de los Muertos neboli Den mrtvých je jedním z nejvýznamnějších a nejbarevnějších svátků v Mexiku. Oslavuje se 1. a 2. listopadu každého roku. 

Je to svátek plný barev, hudby, zábavy a radosti. Na rozdíl od smutných pohřebních obřadů, Den mrtvých je slavnostní a veselý. Lidé věří, že během tohoto období duše zemřelých přicházejí na návštěvu na Zemi a že je třeba je přivítat a oslavit jejich přítomnost. V mnoha městech se pořádají soutěže v kostýmech a maskách, také výstavy uměleckých děl. 

Jedním z nejznámějších symbolů Día de los Muertos jsou ,,calacas" a ,,calaveras", což jsou kostlivci a lebky. Lidé si oblékají kostýmy a malují si lebky na obličej. Tento symbolický obraz smrti je vnímán pozitivně, jako oslava života a připomínka nekonečného koloběhu života a smrti. Cestujete-li do Mexika za účelem oslav Día de los Muertos, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online, které vás ochrání před spoustou nevyzpytatelných situací.   

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ