Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Druhá vlna koronaviru - jak ovlivní cestování?

Publikováno: 15.09.2020

O tom, kdy a jak má začít druhá vlna koronaviru se vedou neustálé debaty. Podle jedněch má začít s podzimem, podle druhých ji už nastartoval nárůst pozitivně testovaných po letních dovolených. Tak jako tak si všichni milovníci cestování kladou otázku, jak tento druhý nástup koronaviru ovlivní jejich oblíbenou činnost. Pojďme si to tedy shrnout.

Covid 19 druhá vlna cestování

Kam budeme moci cestovat

Možnosti pro vycestování do zahraničí se dají ve zlomových okamžicích, či ve chvílích s větším počtem nakažených, přesněji předvídat v horizontu asi jednoto týdne. Sami jste to viděli v průběhu letních prázdnin, kdy některé státy zaváděly, výhledem od několika dnů, povinnost negativního testu na COVID-19 nebo nástup do karantény. Dá se tedy předpokládat, že s příchodem podzimu a také běžných sezónních onemocnění bude na všech stranách panovat opatrnost.

Cestovni-pojisteni-online

Situace ohledně možného cestování se bude také přímo odvíjet od stavu v naší zemi. Jednoduše řečeno – pokud čísla pozitivně testovaných budou stále vysoká, je možné, že některé země pro nás zavedou restriktivní opatření. Jejich míra a pravidla se samozřejmě odvíjí i od vzájemných mezinárodních jednání. Pro aktuální přehled zemí, kam mohou občané České republiky vyjet, a odkud se mohou také bez problému vrátit, najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Pokud tedy toužíte po malém cestovatelském úniku alespoň na prodloužený víkend - sledujte vývoj situace, buďte trochu flexibilní a určitě mu nebude nic bránit.

Zimní lyžování

Dovolená na horách je pro nás stejně samozřejmá, jako ta letní u moře. Vzhledem k tomu, že koronavirus plně nastoupil až na jaře, čeká nás teprve první ,,zimní testování" nové situace. Pro některé oblasti je turismus zcela zásadním zdrojem příjmu, o který by nechtěly přijít - dá se tedy předpokládat, že k lyžařské sezóně se bude přistupovat obdobně, jako k té letní. Nezruší se, ale určitě na ní budeme moci čekat nová opatření.

Je jasné, že pokud chcete na hory vyrazit s rodinou, nedá se dovolená plánovat z hodiny na hodinu. Pokud si tedy nevyberete z tuzemské nabídky a plánujete vyrazit například do Alp či do Tater, sjednejte si odpovídající cestovní pojištění, které bude myslet i na případné problémy, které mohou nastat.

Adventní trhy

Nová opatření se budou samozřejmě týkat i oblíbených vánočních trhů. U těch půjde především o omezení pohybu osob v uzavřených prostorách a regulování jejich počtu v místech konání. Jak přesně bude situace vypadat na těch nejznámějších trzích, například zda budou areály uzavřené a bude potřeba si do nich rezervovat vstup, se zcela jistě dozvíte s předstihem na webových stránkách daných akcí.

illuminated-1479168_1920

Způsob dopravy

Tím nejbezpečnějším je aktuálně ten ,,po vlastní ose". Tedy nejlépe autem - však ony road tripy mají své kouzlo. Pokud vůz nevlastníte nebo je vaše destinace trochu z ruky, nemusíte se bát, protože zejména v letecké dopravě byla zavedena odpovídající bezpečnostní opatření. Jestli se tedy chystáte letět, zjistěte si předem jaká pravidla na daném letišti platí a počítejte s tím, že většina procesu probíhá elektronicky a před odletem je potřeba být také na místě s odpovídajícím předstihem.

Bezpečnost na prvním místě!

Když už cestujeme do zahraničí, je potřeba respektovat i místní bezpečnostní opatření. Informace o situaci v cílové zemi najdete také na webu Ministerstva zahraničích věcí a je dobré se informovat i přímo na místě - například v hotelu, infocentrech a podobně. Zcela určitě budeme muset počítat s:

  • Nošením roušek
  • Pečlivým mytím rukou a jejich dezinfikováním
  • Bezpečnostními rozestupy (nejčastěji v rozmezí 1 až 2 metrů, často pomohou i značení na zemi)
  • Měřením teploty
  • Omezením počtu osob na jednom místě
  • Bezkontaktními platbami a online rezervacemi míst a vstupenek

Shrnuto a podtrženo - koronavirus zcela jistě změnil náš svět, stejně jako podobu cestování, na kterou jsme byli zvyklí. Nekončí, jen bude prostě jiné. A každý správný cestovatel ví, že i přes nová pravidla a opatření je pořád stejně krásné!

Autor: Bára