Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak se cestuje letadlem v době koronaviru

Publikováno: 21.08.2020

Pandemie koronaviru zpřísnila nejen obecná hygienická nařízení, ale zasáhla také do fungování letecké dopravy. Je tedy potřeba přijmout určité změny, které se s tímto druhem cestování nyní pojí. Pojďme se na ně podívat hezky krok za krokem.

Koronavirus cestování letadlem

Před odletem

Letenku si rezervujte online předem – zabrání se tak shlukování lidí u pokladem a prodejních automatů. A na stránkách své přepravní společnosti si najděte informace o tom, jak se vyhnout nejrušnějším částem dne na letištích a zkuste podle toho přizpůsobit svou cestu.

Cestovni-pojisteni-online

Odbavení proveďte elektronicky (u většiny aerolinek je to aktuálně jediná možnost). Svou cestu na letiště si předem dobře naplánujte a dorazte s předstihem - díky zpřísněným hygienickým podmínkám může na letištích celý proces zabrat delší dobu, než na jakou jste byli zvyklí. Takže se také obrňte dobrou náladou a trpělivostí.

Na letišti

Tak jako všude jinde musíte i na letišti počítat s bezpečným odstupem od ostatních cestujících (v rámci značení na zemí a prostor ohraničených plexiskly). Nejspíše se také setkáte s dezinfikováním zavazadel i pasažérů a širšími uličkami u odbavení. A vzhledem k tomu, že je potřeba pravidelně dezinfikovat také letadla (kabinu, stolečky i sedadla), připravte se na delší prostoje při přestupech mezi lety.

 Co můžete očekávat:

  • Cestování bez příručních zavazadel.
  • Zrušení možnosti čekání v odletovém salónku.
  • Povinnost nosit roušku a rukavice (krom děti do 2 let a osob, na které se vztahuje výjimka podle krizového nebo mimořádného opatření).
  • Testy na koronavirus přímo na letišti.
  • Případný požadavek na imunitní pasy či vyplnění formulářů před odletem do dané země (viz informace na webu www.mzv.cz).
  • Procházení sanitačními dezinfekčními tunely.
  • Měření teploty termokamerami.

Na některých letištích může být do hal povolen vstup pouze cestujícím, a ne jejich doprovodu - výjimka platí pro doprovody nezletilých osob nebo cestujících, kteří potřebují asistenci.

V letadle

Přesné informace o samotné cestě letadlem (včetně podmínek, pravidel i určitých omezení) si vždy předem zjistěte u své přepravní společnosti. A nezapomeňte se také podívat na aktuální opatření v zemi, do které cestujete (třeba na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR).

Na palubě letadle budou některé sedadla nejspíše blokovaná pro zajištění rozestupů mezi cestujícími. Posádka mívá ochranné oblečení a další pomůcky (roušky, rukavice, ochranné brýle). Omezení čekejte v možnosti zakoupení občerstvení na palubě a pokud to možné bude, zcela jistě budete moct platit pouze kartou.

Dá se očekávat, že všechna tato opatření se budou postupně měnit s koronavirovou situací na celém světě. Ale i v případě, kdy budou výsledky příznivé, nejspíše už naše cestování letadlem nebude takové, jako dříve. Bude prostě jiné! Hlavní je cestovat v klidu, pohodě a pak si užít svou bezstarostnou dovolenou nebo vydařenou služební cestu.