Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zavazadla do letadla: Do čeho se sbalit a jaké jsou povolené rozměry?

Publikováno: 16.11.2019

Uvažujete o první cestě letadlem? Připravili jsme pro vás článek o přepravě zavazadel, abyste si mohli udělat lepší představu, jak let probíhá. Informace berte s rezervou. Konkrétní podmínky se u různých leteckých společností liší. Obzvlášť nízkonákladové lety mívají různá omezení. Pravidla pro přepravu zavazadel proto vždy ověřujte před cestou u konkrétní společnosti, abyste se vyhnuli nemilému překvapení na letišti.

Příruční zavazadla

Hmotnost a rozměry příručního zavazadla

Příručním zavazadlem se rozumí zavazadlo, které si cestující berou s sebou na palubu letadla. U většiny leteckých společností jde o zavazadlo v rozměrech menších než 56 x 45 x 25 cm a váze nižší než 8 kg. Rozměry jsou omezeny proto, že se zavazadla ukládají do úložného prostoru nad hlavami cestujících a v případě nedodržení tohoto pravidla by nezbylo dostatek místa pro všechna zavazadla. V dražších cenových balíčcích bývají dovoleny dva kusy těchto zavazadel.


Navíc bývá cestujícím povoleno vzít si s sebou na palubu kabelku nebo malý batoh o hmotnosti ne větší než 3 kg. Osobní tašku mají cestující po dobu letu na klíně nebo u nohou.

Hmotnost a rozměry registrovaného zavazadla

Podmínky pro registrované (odbavené) zavazadlo, které se přepravuje v nákladovém prostoru, nejsou tolik přísné jako u příručního zavazadla. Maximální povolená hmotnost bývá obvykle 23 kg. Všichni ale víme, že balení bývá velké umění, obzvlášť na konci dovolené, když k vašim původním věcem přibyla hromada suvenýrů. Většina leteckých společností proto dovoluje i přepravu těžších zavazadel, ovšem za (často vysoký) příplatek.

Jaké zavazadlo si vybrat?

Pro vaše pohodlí i bezpečnost přepravovaných věcí je ideální zvolit kufr na kolečkách. Největší ochranu věcí přitom zaručují skořepinové kufry. Možné jsou samozřejmě i cestovní tašky nebo krosny. Před odbavením zavazadla uzamkněte nebo zabalte. Balicí služby lze využít přímo na letišti.

Doporučení před letem

  • Ověřte si povolené rozměry zavazadel u vaší letecké společnosti.
  • Sjednejte si cestovní pojištění, abyste mohli objevovat nové kouty světa bez starostí.
  • Zavazadla označte štítkem se svým jménem, adresou a telefonním číslem či e-mailem.
  • Pořiďte si fotokopie osobních dokladů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Kája