Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce v New Yorku

Publikováno: 30.11.2023

Chcete si užít tu správnou vánoční atmosféru? Pak rozhodně vyrazte na Vánoce do New Yorku. Už od konce listopadu se New York třpytí přímo pohádkově a každoročně přiláká miliony návštěvníků z celého světa. Zářící ulice, bohatá vánoční výzdoba v každé výloze, mohutné stromy plné světýlek, vánoční trhy, ale taky poklidné zimní procházky - to všechno nabízí New York o Vánocích.

Vánoce v New Yorku

Procházka vánočním New Yorkem

Během adventu a Vánoc je New York tak osvětlený a nazdobený, že nejvíc si užijete procházku jeho ulicemi. Nemusíte se honit za památkami, ani propadnout nákupnímu šílenství, jen nasávejte jedinečnou atmosféru. Nikde jinde nezažijete tak pompézní výzdobu. Kýč? Možná ano, ale stejně vánoční New York každého nadchne. Sem všechno prostě patří a New York vás chce okouzlit.

Procházku začněte přímo na Páté avenue (Fifth Avenue), na hlavní tepně Manhattanu. Pátá avenue je považována za nejdražší a nejluxusnější ulici světa a své pověsti dostojí i o Vánocích. Všechny obchody připravují několik měsíců předem vánoční výzdobu, na které pracují desítky návrhářů a umělců. Každý rok si obchody vybírají jiné téma, někdo výzdobu koncipuje jako hru sněhových vloček, další ve stylu art deco, jiný se inspiruje muzikály.

Vaši pozornost určitě upoutá obchodní dům Saks a jeho trojrozměrná světelná show. Její zahájení je považováno za začátek vánočního období a čeká se na ni stejně nedočkavě jako na rozsvícení stromu v Rockefellerově centru. Show se opakuje v pravidelných intervalech (ne delších než 10 minut) až do začátku ledna.

Strom v Rockefellerově centru je samozřejmě téměř povinnou podívanou. Jeho rozsvícení první středu po Dni díkůvzdání sledují každoročně tisíce diváků nejen přímo na místě, ale i u televize, vysílá se z něho totiž přímý přenos. Zabruslit si na kluzišti přímo pod stromem a pod sochou Promethea je romantika, která láká mnoho bruslařů. Počítejte s tím a lístky si kupte v předstihu online na webu Rockefellerova centra, abyste se na led vůbec dostali.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Trocha pohybu v Central Parku

Bruslení pod rozsvíceným stromem je sice kouzelné, ale taky poněkud drahé. Levněji si zabruslíte na jednom ze dvou kluzišť v Central Parku. A pokud budete mít štěstí na sníh, možná zjistíte, že se jedná o ještě hezčí zážitek.

Central Park nabízí i možnost klidnějších zimních vycházek. Park je rozlehlý a ne všude je spousta návštěvníků. Jestli se ale na osamělejších místech necítíte bezpečně, můžete se vydat po hlavní promenádě The Mall. Lemují ji sochy spisovatelů a zavede vás k terase Bethesda, která je po setmění nádherně osvětlená.

Přes den určitě potkáte další ze symbolů Central Parku, známé šedé veverky. Turistů se nebojí, naopak se přijdou podívat, co dobrého pro ně máte.

Pro milovníky zvířátek je k dispozici i menší zoo. Otevřená je každý den v roce, ale je nutné si předem zarezervovat lístek. K největším lákadlům patří lachtani, tučňáci, sněžní levharti nebo tropičtí ptáci. Děti si užijí dětskou zoo, kde mohou hladit domácí zvířata.

Santa a zase Santa

Vánoce bez Santa Clause jsou samozřejmě v USA nemyslitelné. V New Yorku si Santy můžete užít co hrdlo ráčí. Ve slavném obchodním domě Macy’s vás v osmém patře čeká Santaland, kouzelná vesnička na severním pólu a v ní opravdu opravdový Santa Claus a jeho elfové. Děti mu mohou sdělit svá vánoční přání. A asi nepřekvapí, že se ve stejném patře nachází oddělení s hračkami.

Santa Claus obvykle přijíždí na svých saních v závěru průvodu na Den díkůvzdání a na děti čeká až do 24. prosince. Santaland můžete navštívit kdykoliv, ale o rozhovor se Santou je takový zájem, že se doporučuje si zarezervovat termín, kdy si k němu můžete sednout a vyfotit se.

Santové obléhají New York ve velkém vždy na začátku prosince, kdy se koná průvod SantaCon. Zúčastnit se ho může každý, kdo má kostým Santy, soba nebo elfa. Jeho účastníci se obvykle předhánějí v originalitě a rozhodně neuvidíte jen nudné vousaté staříky. Průvod má mít sice bohulibý cíl, a to vybrat peníze na charitu, ale v prvé řadě ho všichni považují za zábavu a příležitost táhnout od baru k baru. Santové sice mají zakázáno všechno možné (zejména věci narušující veřejný pořádek nebo strašení dětí), ale přece jen s postupujícím dnem bývají někteří dost rozparádění, takže se raději nenechte strhnout davem.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vánoční trhy v New Yorku

Vánoční klasikou jsou trhy se spoustou dárkových předmětů, vánočních dekorací, řemeslných výrobků a místních dobrot. Užijete si je

  • v Bryant Parku,
  • na Columbus Circle v Central Parku,
  • na Union Square,
  • na Times Square
  • nebo v budově Grand Central Terminal.

Poslední jmenovaný má výhodu, že je pod střechou, takže si ho vychutnáte i za nepříznivého počasí.

Jak platit při nákupech v New Yorku?

Jestli dáváte přednost hotovosti, nebudete mít problém si ji obstarat v bankomatu. Bankomatů je v New Yorku hodně. Kdybyste narazili na prodejnu, kde nelze platit kartou, určitě bude někde v rohu bankomat.

Obvykle dnes preferujeme platbu kartou. Kartou můžete v New Yorku platit téměř všude, není to problém ani na vánočních stáncích. Přijímají se platby kartami Mastercard, VISA i American Express. Využít můžete i platby přes Google PayApple Pay.

V obchodech vám může stačit debetní karta, ovšem Američané na ni nejsou zvyklí a může vás překvapit požadavek platit kreditní kartou. V některých hotelech, ubytovnách nebo autopůjčovnách to ani jinak nepůjde.

Proč kreditní karta?

U nás jsme zvyklí používat souhrnně termín platební karta, ale kreditní karta funguje trochu jinak a dává obchodníkovi jistotu, že z ní opravdu bude zaplaceno.

Při používání pro vás žádný rozdíl není, rozdíl je v tom, že ve chvíli platby neplatíte ze svého účtu, ale půjčujete si od banky a později půjčku splatíte. Máte ji zadarmo, pokud peníze splatíte v dohodnutém bezúročném období (pošlete si v daný termín peníze ,,na kreditku").

Výhoda kreditních karet spočívá v tom, že můžete čerpat i do minusu, takže si můžete při vánočních nákupech dopřát i to, na co by vám na běžném účtu peníze nezbývaly.

Před cestou do New Yorku si kreditní kartu raději pořiďte, ať nemusíte řešit problémy na místě.

Kam za předvánoční kulturou v New Yorku?

Během adventu milovníci divadla nemohou zmeškat tradiční baletní představení Louskáček v Lincolnově centru. Soubor New York City Ballet ho předvádí pravidelně už od roku 1954 (s výjimkou covidových let). Podílí se na něm ohromné množství tanečníků i hudebníků a známé je tím, že zapojuje vždy okolo 125 dětí z baletní školy a odehraje se přesně 47 představení. Lístky je vhodné koupit si předem online.

A zapomenout nemůžeme ani na Radio City Music Hall, jedno z největších divadel na světě, kde se během adventu hraje show The Radio City Spectacular se slavnou taneční skupinou The Rockettes. Vánoční ,,rakety" k adventu v New Yorku neodmyslitelně patří.

Zkuste se podívat i do newyorské Veřejné knihovny (New York Public Library). Majestátní budovu si můžete prohlédnout zdarma, konají se tu i komentované prohlídky. Jedinou podmínkou vstupu je chovat se tiše a nerušit čtenáře ve studovnách. Během adventu vás tady čeká okouzlující vánoční výzdoba.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Ať už se hodláte jen kochat vánočním New Yorkem, užívat si divadelních představení, nebo sportovat, určitě si před cestou zařiďte cestovní pojištění. O výpravě do USA bez cestovního pojištění byste neměli vůbec uvažovat.

Lékařská péče v USA je velmi kvalitní, ale také velmi drahá. Během zimního výletu se vám může stát cokoliv neplánovaného. Spadnete na bruslích, uklouznete na zledovatělém sněhu, někdo do vás vrazí v tlačenici na vánočních trzích, úraz se zkrátka stane poměrně snadno. Ovšem léčba i banálního úrazu vás v Americe vyjde bez přehánění na sta tisíce. A to nemluvíme o situaci, která by si vyžadovala hospitalizaci. Jen pro představu - jeden den hospitalizace bez léčby stojí v USA okolo 50 tisíc Kč.

V případě nečekaného problému můžete využít i asistenční službu do zahraničí, která je součástí cestovního pojištění.

Vyberte si zrovna i některá připojištění, jako je

Podívejte se na naše online srovnání cestovního pojištění a neváhejte se na nás obrátit o radu s výběrem toho pravého.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ