Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je registr řidičů a jak se v něm vyznat?

Publikováno: 03.01.2024

S pojmem registr řidičů se každý, kdo řídí auto, minimálně jednou setkal. Co vše se v registru uchovává a jak se z něj dají získat informace? Kolik výpis stojí a jak o něj požádat? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Registr řidičů

Co to je registr řidičů?

Registr řidičů je databáze informací o řidičích, kterou vedou obecní úřady obcí s rozšířenou působností. O tom, ke kterému úřadu patří ten či onen řidič, rozhoduje jeho bydliště, respektive trvalá adresa. V registru se shromažďují informace, a to v takzvaných evidenčních kartách řidičů a spisech řidičů.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co obsahuje registr řidičů?

Evidenční karty řidičů uchovávají informace o:

Co je evidenční karta řidiče?

Najdeme zde ale také informace o spáchaných přestupcích, udělených pokutách nebo bodovém hodnocení řidičů.

Každý řidič má v rámci registru svůj spis. V něm jsou uloženy originály všech žádostí a dalších dokumentů, které řidič podal například při žádosti o vydání řidičského průkazu.

Co je centrální registr řidičů

Centrální registr řidičů je potom systém, který je jednotlivým registrům řidičů nadřazený. Kromě informací, které jsou poskytnuté z registrů řidičů, schraňuje také další data využívaná například při tisku řidičských průkazů. Je spravován Ministerstvem dopravy České republiky a mají do něj přístup i další instituce jako policie nebo BIS.

Pokud mezi řidiče patříte, tak kromě vyplnění všech dokumentů na registru budete potřebovat k jízdě také povinné ručení. Bez něj není možné se na silnice vydat, jelikož je ze zákona povinné.

K tomu, abyste si našli to pro vás nejlepší, můžete využít naši kalkulačku povinného ručení, která vám na základě vámi zadaných parametrů ukáže přehledné srovnání a vy si už jen vyberete. Vybranou pojistku si potom můžete na stejném místě rovnou sjednat.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Kde získat informace z registru?

Každý občan ČR může zjistit, jaké informace o jeho osobě se v registru nacházejí. Je nutné podat tzv. žádost o výpis z registru řidičů. Díky němu získáte přehled například o tom, kolik máte bodů v rámci bodového systému. Výpis z registru řidičů je také nutné dodat k dopravně psychologickému vyšetření, které je nutné pro navrácení řidičského oprávnění při jeho pozbytí. Stává se tak například po dosažení 12 bodů nebo po uložení zákazu činnosti řízení soudem.

Žádost je možné podat právě na úřadech s rozšířenou působností. Ty mají na vyřízení úkonu 30 kalendářních dnů, ale většinou vyřídí váš požadavek na počkání. Další možností je využití Portálu občana, kam se dá přihlásit například pomocí bankovní identity, e-občankou nebo se dá použít datová schránka. S její pomocí požádáte příslušný úřad a on vám výpis zašle do vaší datové schránky rovněž do 30 dnů.

Kolik stojí výpis z registru řidičů?

Stránky Cena
První stránka 15 Kč
Každá další započatá strana 5 Kč

Zdroj: portal.gov.cz

Kromě výpisu z registru se dají na úřadech s rozšířenou působností provádět i další úkony. Typicky se jedná o podání žádosti o vydání nebo výměnu řidičského průkazu, o vydání mezinárodního řidičského průkazu, o vydání průkazu pro profesní způsobilost řidiče a další. Pokud se chystáte na úřady v Praze, můžete využít rezervační systém a objednat se k přepážkám registru řidičů online.

Můžu vymazat údaje z registru řidičů?

Spáchali jste nějaký dopravní přestupek? Zajímá vás, kdy o něm nebude v registru řidičů zmínka? Tak to vás musíme zklamat. Data se zálohují dlouhodobě a není možnost, jak je z registru vymazat. Všechny vaše hříchy za volantem jsou dohledatelné až do vaší smrti.

Každý ztracený bod je tak zaznamenán v evidenční kartě řidiče. Důležité je, aby jejich počet nepřesáhl v jednom roce 12 bodů. Poté vám úřady řidičský průkaz seberou. Pokud během 365 dnů od posledního přestupku žádný další řidič nespáchá, odmažou se mu 4 body. Když však během následujících 12 měsíců spáchá řidič další přestupek, počítá se lhůta od data nového porušení zákona.

Kromě roku bez přestupku se dají body získat i jinak. Zajímavou alternativou může být oficiální akreditovaný kurz bezpečné jízdy, který umaže 3 body. Na jeho absolvování si však připravte kolem 6 tisíc korun. Do bodových statistik je možné uznat kurz maximálně jednou za kalendářní rok. Podmínkou je, že nemáte v kartě řidiče více než 10 bodů a na kontě nemáte žádný přestupek hodnocený 6 body.

Je důležité dodat, že pro mazání bodů je nutné mít nějaké na kontě, nelze si vytvářet rezervu do budoucna.

Na registru mám vyřízeno, teď potřebuji havarijní pojištění

Podařilo se vše na registru vyřídit, tak jak jste potřebovali? Doufáme, že jsme vám k tomu pomohli tímto článkem.

A můžeme vám pomoci i dále. Nemáte ještě sjednané havarijní pojištění ke svému vozu? Nebo máte, ale myslíte si, že platíte zbytečně příliš? Proto jsme tady my, abychom vám srovnali aktuální nabídky pojišťoven a pomohli vám vybrat to pro vás nejlepší. V našem srovnávači stačí zadat VIN a on vám vyjede přehledně možnosti vašeho pojištění. Nebo nám zanechte kontakt a my se vám sami ozveme.

srovnání HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ