222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přivítejte nový rok na horách

Publikováno: 26.12.2019

Prosinec je již v plném proudu, příprava na Vánoce vrcholí a před sebou máme posledních pár dní roku 2019. A to samozřejmě znamená, že se blíží Silvestr. Drtivá většina horských ubytovacích zařízení hlásí na termín přelomu roku beznadějně vyprodáno. Patříte i vy mezi šťastlivce, co vyráží oslavit Silvestra na hory? Tak se podívejte na naše tipy, jak si to pořádně užít!

Lyžařské pojištění

Silvestr na blátě

Plánujete svou letošní lyžařskou sezónu zahájit silvestrovskou a novoroční lyžovačkou? Bohužel, současná sněhová ne-nadílka na českých horách tomuto plánu moc nepřeje. Aktuálně je většina lyžařských středisek zavřená nebo funguje ve velmi omezeném provozu. A pokud se to ani během následujících týdnů nezmění, čeká nás i na horách Silvestr na blátě namísto lyží či snowboardu. Ovšem nezoufejte, i tak si můžete závěr roku užít. Znáte to - ,,Jaký si to uděláš, takový to máš ..." a my to chceme mít perfektní!

Dýchejte a kochejte se

To, že nejsou ideální sněhové podmínky na lyže ještě neznamená, že svůj pobyt strávíte zavření v hotelu či chalupě. Obujte místo přeskáčů pohorky a šup ven. Všude kolem horských středisek je nespočet krásných míst, kam se dá vyrazit na kratší i delší procházky. Přírodní zajímavosti, vyhlídky a rozhledny anebo jen výborná restaurace. Je jen na vás, jaký cíl vašemu výletu dáte. Vyčistíte si hlavu a příjemně protáhnete tělo, co víc si poslední den v roce přát? Navíc si můžete po cestě dopřát nějaké zahřátí v podobě svařáku, punče nebo grogu a tak si procházku trochu zpříjemnit. To byste si jako lyžaři dovolit nemohli.

Cestovní pojištění online

Aktivní improvizace

Věděli jste, že hodně horských půjčoven sportovního vybavení je v posledních letech v zimě připravena na nepřízeň počasí a mimo lyžařského vybavení půjčují třeba kola, koloběžky nebo inline brusle? Pokud je tedy příjemné počasí, teploty nad nulou bez sněhu a ledovky, můžete si silvestrovský den zpestřit třeba vyjížďkou na kole nebo s kamarády vyrazit po okolí na koloběžkách.

Relaxujte

Padá na vás únava? Není divu, je přeci poslední den roku. Zkuste se tedy poohlédnout po okolí, většina horských středisek má velmi širokou nabídku wellness služeb. A takové Silvestrovské odpoledne v horké vířivce s lahví sektu k tomu, rozhodně nezní jako špatný nápad.

Sněhové radovánky

V případě, že nám závěr letošního roku alespoň na horách sněhovou pokrývku nadělí, je u většiny osazenstva horských hotelů, penzionů, chat a chalup, zábava silvestrovského dne jasná. Vezměte lyže nebo snowboard a hurá na svah. Navíc na většině míst narazíte na zajímavé akce a programy a to nejen na Silvestrovskou noc, ale i přes den. Tak se nezapomeňte podívat na to, na co se můžete těšit v místě, kde budete Silvestra trávit.

Zpátky do dětských let

Pokud bude sněhu dostatek i mimo sjezdovky, je to ideální příležitostí se vrátit do dětských let a trochu se pobavit. Lyže a snowboard tentokrát nechte odpočívat a vytáhněte sáně, boby, lopaty nebo prostě obyčejné igelitky a vyrazte řádit do sněhu. Vyhněte se tedy sjezdovkám, najdete si nějaký kopec mimo lyžařský areál, ideálně bez stromů a podobných překážek a užijete si tolik legrace, jako už dlouho ne.

Poslední noc roku

Silvestr vrcholí večerem a poslední nocí roku, což si samozřejmě žádá řádnou oslavu. Záleží už na vás, jak chcete ten večer strávit. Možností je mnoho. Hotely a penziony nabízí silvestrovské oslavy s občerstvením, hudbou a zábavou, stejně tak i restaurace a bary. Pokud ale máte pro sebe s partou kamarádů třeba celou chalupu, taková soukromá párty má také rozhodně co do sebe. Stačí jen doladit pár detailů a nenechat to skončit večerem u televize. Co třeba takový tematický večer a kostýmy ve stylu dob minulých, pohádek, filmů, známých postav apod. Fantazii se meze nekladou a o zábavu rozhodně nouze nebude. Večer si můžete zpestřit také nějakou zajímavou party hrou. Tady ovšem raději pro inspiraci zabrouzdejte na internetu, tipů tam najdete spoustu.

Tak takhle raději ne

Výše jsme zmiňovali tipy, co na Silvestra podniknout. Je tu ale i pár věcí, do kterých byste se raději pouštět neměli. Podívejme se tedy i na pár bodů, čemu se na Silvestra vyhnout.

Alkohol na lyže nepatří

I když máte pocit, že bez svařáku nebo grogu není prohánění na svahu to pravé, myslete na rizika, která s sebou konzumace alkoholu přináší. I při lyžování jste, stejně jako při silničním provozu, odpovědní nejen za sebe, ale i za ostatní účastníky.

Alkohol ovlivňuje jak vaše tělo, tak vaši mysl a tím dochází k:

  • nepozornosti a prodloužení reakčních časů na neočekávané situace;
  • zhoršení rovnováhy a vidění;
  • ztrátě kritického úsudku a riskantnímu chování.

Zákaz lyžování pod vlivem alkoholu je obvykle součástí přepravních či provozních podmínek daného skiareálu. Při povolaní policie a pozitivním testu na alkohol může být opilému lyžaři udělena pokuta ve správním řízení ve výši až 50 000 Kč. A v neposlední řadě je důležitým faktem to, že pokud způsobíte škodu na zdraví či majetku jiného lyžaře v podnapilém vztahu, vaše pojištění odpovědnosti vám takovou škodu nepokryje. Škoda způsobená pod vlivem alkoholu je totiž ve výluce z pojištění.

Buďte ohleduplní

Často se horská střediska nachází v blízkosti národních parků či chráněných krajinných oblastí. A to je samozřejmě spojeno i s tím, že chování lidí má velký vliv na okolní přírodu a zvířata. Proto se pokuste vyhnout zábavní pyrotechnice, která díky svému hluku i nadměrnému svícení ruší lesní zvěř. Ve většině středisek je stejně na Silvestra zařízen oficiální ohňostroj, ostatním postačí prskavky.

Chovejte se (z)odpovědně

Sjednání cestovního pojištění má většina z nás spojené s cestami za hranice naší republiky. Ale i při cestách v rámci ČR jsou situace, kdy se takové cestovní pojištění rozhodně vyplatí. A právě cesta za zimními sporty je tím nejlepším příkladem. Cestovní pojištění po ČR obsahuje pojištění zavazadel, úrazu a odpovědnosti - tedy vše, co při pobytu na svahu můžete využít.

Parrrrádního Silvestra a na zdraví!

Spočítat cestovní pojištění

Autor: Karolína