Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Novoroční čistka

Publikováno: 15.01.2020

Nový rok je pro mnohé z nás symbolem nových začátků, předsevzetí a cílů na následující měsíce. Co takhle prohrábnout šuplíky a blíže se podívat na smlouvy k pojištění, které máte sjednané pro svůj domov nebo třeba vozidlo? Taková novoroční čistka vám může ušetřit spoustu starostí i peněz.

CSA platba

Úklid vozového parku

V dnešní době vlastní alespoň jedno vozidlo téměř každá rodina. S vlastnictvím vozidla je pak samozřejmě spojeno i jeho pojištění, ať už zákonem povinné pojištění nebo dobrovolné havarijní pojištění. Začátek roku může být ideální dobou, kdy se na tyto smlouvy můžete blíže podívat.

Povinné ručení

U povinného ručení není stanovena žádná pojistná částka a tak díky tomu není třeba smlouvu pravidelně aktualizovat. Ovšem co se stále mění, jsou ceny povinného ručení. Jste si jisti, že smlouva, kterou jste pro své vozidlo sjednali před několika lety, je stále výhodná?

Vezměte si smlouvu povinného ručení vašeho vozidla k ruce a podívejte se na následující položky:

  • Výročí smlouvy

Smlouvu lze vypovědět, tzn. i v případě přechodu k jinému pojistiteli, vždy nejpozději 6 týdnů před jejím výročím. V první řadě si tedy ověřte, kdy máte výročí smlouvy, ať víte, kolik času máte na případnou změnu.

  • Dostačující limity

Zaměřte se také na obsah vaší smlouvy, konkrétně na limity krytí pro případ pojistné události. Pokud máte stejné pojištění uzavřené již několik let, je možné, že máte limity krytí nastaveny níže, než je v současné době žádoucí. Zároveň také přehodnoťte, zda by se vám třeba nehodilo nějaké doplňkové připojištění. Pokud vás například po cestě na chalupu už několikrát překvapil srnec nebo divočák a ke kolizi mnoho nezbývalo, zvažte sjednání připojištění střetu se zvěří.

  • Výhodná cena

I když se ceny povinného ručení v posledních letech stále zvyšují, neznamená to, že na vás nečeká pojištění, které by pro vás bylo výhodnější než to současné. Pojišťovny se stále častěji zaměřují na segmentaci klientů, takže pokud jezdíte bez nehod, máte vysokou šanci, že to některá z pojišťoven ocení a zohlední do ceny pojistného.

Spočítejte si své povinné ručení

Havarijní pojištění

Na cenu havarijního má velmi podstatný vliv pojistná částka, která je ve smlouvě nastavena. Pojistná částka je stanovena při sjednání pojištění a jedná se o současnou hodnotu daného vozidla. A jak jistě víte, auto není zrovna nejlepší investice, jeho cena klesá raketovou rychlostí, u nových vozidel především. Pokud tedy máte sjednané havarijní pojištění rok anebo více, je vhodný čas na aktualizaci smlouvy. Záleží na podmínkách konkrétní pojišťovny, některé vám umožní pouze úpravu pojistné částky ve smlouvě, často je ale nutné sjednání smlouvy nové. Samozřejmě pokud máte sjednané připojištění GAP, aktualizaci pojistné částky provedete až po skončení účinnosti tohoto připojištění, obvykle po 3 letech od sjednání.

Ideálně tedy postupujte takto:

  • Zkontrolujte výročí smlouvy

Stejně jako u povinného ručení si i zde ověřte, kdy je výročí vaší smlouvy.

  • Zhodnoťte pojistnou částku a zjistěte na své pojišťovně, zda nabízí možnost aktualizace smlouvy.
  • Pokud bude nutné smlouvu vypovědět, využijte porovnání cen, třeba objevíte pojišťovnu, která vám nabídne výhodnější podmínky i cenu než ta současná.

Pozor!

Špatně a neaktuálně nastavená hodnota pojistné částky může vést i k problémům v případě pojistné události - např. totální škody či odcizení vozidla. Pokud je hodnota zastaralá, může se jednat o nadpojištění, tedy to, že je pojistná částka vyšší než současná hodnota vozidla, což může vést ke krácení pojistného plnění.

Úklid domácnosti

...a nemovitosti! Tedy konkrétně prověření pojištění vaší domácnosti a nemovitosti. I tady, stejně jako u havarijního pojištění, může nastat problém s neaktuální pojistnou částkou. I když na rozdíl od vozidla, kdy jeho cena klesá, u nemovitostí naopak stále stoupá.

  • Výročí smlouvy

Stejně jako u pojištění vozidel, i u pojištění vašeho domova je důležitou položkou smlouvy její výročí. I tady, ať už úprava nebo výpověď, je ve většině případů vázána právě na výročí smlouvy, je tedy nutné si daný datum zjistit.

  • Pojištění domácnosti

U pojištění domácnosti je pojistná částka nastavena nikoliv podle ceny nemovitosti, ale podle hodnoty vybavení dané domácnosti. A taková částka ve většině případů pravidelně roste díky tomu, že si domácnost stále zařizujete, pořizujete nové vybavení nebo osobní věci apod. Proto pojistná částka, kterou jste si ve smlouvě nastavili při sjednání, třeba hned po nastěhování, teď už nemusí být vůbec aktuální.

  • Pojištění nemovitosti

U nemovitostí nemá snad ani smysl mluvit o stálém nárůstu jejich cen, to si zřejmě za poslední roky musel všimnout každý. Proto i zde přehodnoťte zadanou pojistnou částku a zvažte úpravu nebo sjednání nové smlouvy. Zde naopak hrozí riziko podpojištění, tedy sjednání pojištění na nižší hodnotu, než-li je aktuální hodnota nemovitosti. Pak v případě pojistné události může dojít ze strany pojišťovny ke krácení pojistného plnění.

  • Pojištění majetku

Nabídka produktů u pojištění majetku, tedy domácnosti a nemovitosti, se stále rozšiřuje a v posledním roce přišla spousta pojišťoven s novými nebo vylepšenými produkty. Zkuste tedy porovnání cen u pojištění domácnosti a třeba zjistíte, že můžete mít své pojištění levněji nebo za stejnou cenu s výrazně lepším obsahem pojištění.

Spočítat pojištění domácnosti

Autor: Andy