Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Děti na lyžích

Publikováno: 25.01.2019

Každý zapálený lyžař, který se stane rodičem, se jistě těší, až bude moct své lyžařské umění předat dále svým potomkům. Kdy ale dítě na lyže postavit poprvé? Jaké vybavení pořídit? A jaké sjednat cestovní pojištění, pokud míříte na hory za hranice ČR? Pár tipů na toto téma jsme pro vás sepsali na následujících řádcích.

Lyžování děti

Kdy začít?

Jarní prázdniny už pomalu klepou na dveře a vy si pohráváte s myšlenkou, že letos už byste juniora zkusili postavit na lyže. Je na to už ale připravený? Na tom, kdy je ideální věk, začít učit děti lyžovat, se neshodnou ani odborníci. Někteří tvrdí, že začínat se má už mezi druhým a třetím rokem věku dítěte, jiní zase že dříve jak ve čtyřech letech určitě ne. Každé dítě je jiné a kdo jiný by ho měl znát lépe, než jeho rodiče? Proto je to čistě na vás, kdy s lyžováním vaše dítko začne. V první řadě je samozřejmě důležité vnímat jeho potřeby a zájmy.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovko

Termíny jarních prázdnin v roce 2023

Termín Okres
6. 2. – 12. 2. Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Přerov, Sokolov
12. 2. - 19. 2. Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín
20. 2. – 26. 2. Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou
27. 2. – 5. 3. Chomutov, Jeseník, Jičín, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem
6. 3. – 12. 3. Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí
13. 3. – 19. 3. Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Tachov, Vyškov, Znojmo

Lyžařská školička, ano či ne?

Opět je to pouze na vašem rozhodnutí, zda se do toho pustíte vy, anebo předáte dítko odborným instruktorům. Oboje má své pro a proti. Pokud se rozhodnete pro lyžařskou školičku, určitě chybu neuděláte. Dítě bude motivováno ostatními lyžařskými benjamínky, navíc pod odborným dohledem a vy získáte pár hodin klidu a můžete si tak pobyt na horách užít také na maximum. Na druhou stranu pokud máte trpělivost a dovednosti na to, abyste se svému potomkovi věnovali i co se učení lyžování týká, proč ne. Dítě vás zná, důvěřuje vám a bude se tak cítit jistější.

Ukázka výcviku pro děti do 6 let:

Lyžařské vybavení

Děti prostě rychle rostou a tak počítejte s tím, že pokud začínají opravdu v nízkém věku, pak  lyžařskou výbavu využijí pravděpodobně jen na jednu sezónu. A díky tomu, že investice do vybavení není úplně zanedbatelná, mají rodiče často tendenci pořizovat rovnou delší lyže a větší boty tak, aby vybavení vydrželo i na další rok. To je dle názoru odborníků ale poměrně velká chyba, která učení dětí na lyžích může také pořádně zkomplikovat a dítěti se díky prvním neúspěchům může tento sport snadno zprotivit i do budoucna.

Také nezapomeňte na to, že pro děti mladší 15ti let je ve většině alpských zemí povinná lyžařská helma. A i kdyby nebyla, stejně jako v ČR, rozhodně tuto součást výbavy nepodceňujte a dítě na svah bez helmy nepouštějte.

Cestovní pojištění na lyže

V případě, že vyrážíte za hranice ČR, je v podstatě nutností si cestovní pojištění uzavřít. A i když si možná říkáte, že vám stačí zdravotní pojištění, které platí v rámci Evropské unie, nemusí tomu tak být. Klasické zdravotní pojištění vám nepokryje náklady na ošetřenísoukromých ordinacích lékařů, kterých je v alpských střediscích převaha, nepokryje také spoluúčast na daném ošetření, zásah horské služby či vrtulníku na sjezdovce nebo repatriaci zpět do ČR. Proto si sjednejte kvalitní cestovní pojištění a vyhněte se tak zbytečným starostem a komplikacím.

Pokud vyrážíte na lyže či snowboard, nezapomeňte si do pojištění zahrnout zimní sporty, vybírejte produkt s limity krytí na léčebné výlohy alespoň 5 mil. Kč a nejlépe do smlouvy zařaďte i připojištění odpovědnosti. Připojištění odpovědnosti pokryje škody na zdraví či majetku třetích osob, které vy nebo vaše děti neúmyslně způsobíte. Srážky na lyžích s následkem poničení výbavy nebo zranění jiného lyžaře jsou pro využití tohoto připojištění typickým příkladem.

Cestovní pojištění i pro lyžování v ČR? Ano!

Jednoznačně ano. Součástí cestovního pojištění pro území České republiky je pojištění odpovědnosti, zavazadel a úrazu. A především právě již výše zmiňované připojištění odpovědnosti se vám může hodit i na svazích českých hor pro případ, že by se vám nešťastnou náhodou podařilo způsobit kolizi s jiným lyžařem.

Nevíte jak si cestovní pojištění sjednat? Jednoduše, online, během několika málo minut. A nebo jen zvedněte telefon a zavolejte nám, pojištění vám rádi sjednáme i telefonicky.

 

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz