Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

10 nejlepších míst pro cyklodovolenou v ČR a zahraničí

Publikováno: 05.06.2024

Přibývá těch, kteří během letní sezony spojí odpočinek s aktivním pohybem a vyrazí na kolo. A pokud jsou na trase zajímavé historické nebo přírodní památky a dostatek občerstvovacích zařízení s kvalitním jídlem a pitím, je to sázka na jistotu. Dáte přednost domovině, nebo na cyklodovolenou vyrazíte za hranice?

Cyklodovolená

Cyklodovolená v Česku

Když se řekne cyklodovolená, vybaví se vám Pálava. Oblé kopečky, Lednicko-valtický areál, úzké silničky mezi sady a spousta sladkého vína. Volná místa k ubytování jsou rozebraná skoro hned. Není se čemu divit. Jižní cíp Moravy má hodně co nabídnout. Letos byste ale mohli prozkoumat i jiné kouty České republiky - máme pro vás zajímavé tipy.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Zlatá stezka Českým rájem

Cyklostezka spojuje Mladou Boleslav a Jičín. Provede vás krajem pohádek, vrchů, potoků, soutěsek, hlubokých údolí, středověkých hradů a nekonečných lesů. Na 119 kilometrech toho uvidíte až až. Nespornou výhodou je blízkost Prahy. Zatímco většina cyklistů vyráží z hlavního města směrem na Karlštejn, Český ráj stojí mezi milovníky kol stranou. Tak toho letos využijte.

Opomíjené Polabí

Kraj Bohumila Hrabala vám učaruje. Nastoupáte sotva pár metrů a projedete se místy s krásnou přírodou, kolem řek, skrz lesy a podél rybníků, navštívíte malebné město Poděbrady, užijete si klidu u nymburských hradeb, prozkoumáte Kersko. A když na vás přijde mlsná, lázeňské oplatky to jistí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Okolo Třeboně

Okolo Třeboně pasou se koně a prohání se stovky cyklistů. V rámci České republiky jde o vyhlášenou oblast a přes hlavní sezonu tu bývá dost těsno. Okruh (název Okolo Třeboně) má rovných 39 kilometrů a zabere vám tak akorát jeden den. Tím ale krásy v tomto kraji zdaleka nekončí. Zajímavá je i trasa podél rybníka Svět nebo stezka Emmy Destinové a výlet na nejsevernější bod Rakouska - na Peršlák.

Místo Krkonoš do Orlických hor

Nejvyšší hory Česka jsou jen pro zdatné sportovce, ale cyklodovolené na horách se vzdát nemusíte. Oblast Orlických hor nabízí celou řadu průměrně náročných tras, které zvládnete i bez vrcholné formy. Zkuste okruh přes čtyři hrady (Lanšperk, Litice, Potštejn a Žampach), trasu podél Broumovských stěn nebo stezku z Deštné na Šerlich.

Po stopách kocoura Mikeše

Pokud hledáte zábavu pro děti, cyklostezka kocoura Mikeše je skvělou volbou. Trasa z Hrusic do Mukařova má sice jen 25 kilometrů, ale můžete si dělat různé odbočky, zastávky a prozkoumávat okolí. I taková krátká cesta se tedy může proměnit v rodinnou cyklodovolenou.

Rakousko = cyklistická velmoc

Rakousko není daleko. Z Prahy jste na hranicích za dvě a půl hodiny. Tisíce kilometrů tras různých obtížností, pro silniční i horská kola, klidné cesty podél řek a skrz údolí, centrem historických měst a divoké sjezdy příkrých hor. Do Rakouska můžete zavírat každý rok a pokaždé se vrátíte s úplně jinými zážitky. Pokud je na vás trasa podél Dunaje moc na pohodu a na zdolávání horských štítů se necítíte, Tauernská cyklostezka představuje zajímavý kompromis.

Tauernská cyklostezka

Tato trasa je poměrně jednoduchá a s trochou vůle ji zvládnou i děti (doporučujeme dělat častější zastávky, plánovat kratší úseky nebo při cestě hledat drobná rozptýlení).

Po celou dobu z Krimmlu, kde své putování začnete prohlídkou kaskádových vodopádů, do Salcburku budete mírně klesat. Pokud už se na cestě objeví stoupání, nejde o nic nepřekonatelného. Všude kolem vás se ale budou tyčit vysoké hory, na začátku sezony často ještě se sněhovými čepičkami, zatímco dole v údolí už bude jaro v plném proudu a louky plné pampelišek. To je pohled, který neomrzí.

Plusové body sbírá Rakousko za úroveň ubytování a gastronomie. Nepatří mezi nejlevnější a v typické horské chatě zaplatíte minimálně 3 tisíce korun za pokoj se snídaní, ale jde o skutečný zážitek. O jídle nemluvě. Rakouská kuchyně je v mnohém podobná té české, ale porce jsou poctivé a nikdy nechybí nálož masa, zelí, salátu se štiplavou zálivkou a něco sladkého na zub, jako koblihy nebo kaiserschmarrn (trhanec).

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Okruh kolem maďarského moře

Termály, klobásky, Budapešť. Nic moc dalšího si ve spojitosti s Maďarskem zřejmě nevybavíte. Poslední roky se ale země opřela do budování cyklostezek a díky rovinatému terénu se stává zajímavou a především levnou a snadno dostupnou konkurencí pro Rakousko nebo Německo. A to i pro začátečníky, starší ročníky nebo děti. Posledním zářezem je trasa z centra hlavního města k Balatonu, cyklostezek je v Maďarsku ale více než 2 200 kilometrů. Je tedy z čeho vybírat.

Cyklostezka kolem Balatonu

Jednoznačně nejoblíbenější je okružní trasa kolem maďarského moře. Měří neuvěřitelných 205 kilometrů. Zdatný cyklista ji vtěsná do dvou dnů, ale nic proti, když si na cyklodovolenou vyčleníte rovný týden. Svlažíte se ve vodě, poobědváte langoše a večer strávíte v kempu s kytarou.

Cesta se vlní jen mírně z jižní strany. Každých pár kilometrů je vesnička nebo kemp s veškerým zázemím a často stačí jen malá odbočka od břehu a můžete obdivovat přírodní nebo historické krásy Maďarska.

Kam se podívat v okolí Balatonu:

  • Města Balatonfüred, Tapolca a Keszthely
  • Poloostrov Tihany
  • Zámek Szigliget
  • Vinařská oblast Badascony
  • Kaple Lengyel
  • Víkendový trh Liliomkert

Dánská perla

Že jsou Dánové milovníci kol? To ví přece každý. O Bornholmu se ale moc často nemluví a to je velká škoda. Jde totiž o poměrně velký ostrov, zhruba 180 kilometrů východně od Kodaně. Přes hlavní sezonu je hojně navštěvovaný Němci, kteří si z něj udělali dovolenkovou kolonii stejně jako z Mallorky.

Minimální stoupání, spousta historie, divoké pobřeží, barevné domky, spousta lesů, výborné jídlo. Po obvodu ostrova vede cyklostezka a několik tras skrz vnitrozemí. Můžete ho tedy projet doslova křížem krážem. Zkušený cyklista ho obkrouží za jeden den, můžete si ale rozložit trip do jednoho týdne a nasát dánskou pohodu se vším všudy.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Istrie jinak

Do Chorvatska jezdí drtivá většina lidí za mořem. V rukávu toho má tato země ale mnohem víc. Sportovci se vydají do pohoří Velebit, milovníci historie prozkoumají oblast od Záhřebu směrem na východ a pár odvážlivců se rozhodne pro kolo. Trasy kolem Plitvických jezer nebo Mezimuřská župa jsou sice lákavé, ale letos se o pozornost hlásí poloostrov Istrie.

Trasa Parenzana vede z italského Terstu přes slovinský Piran až do chorvatského města Poreč. Kdysi dávno tudy vedla trať, ale dnes tu sviští jeden cyklista za druhým. Na poměrně krátkém úseku (i tak vám při pohodovém tempu zabere tři až čtyři dny) projedete tři země, šest viaduktů, devět tunelů a jedenáct mostů, podíváte se do velkých měst, vykoupete se v moři, dáte si grilované sardinky a objevíte kouzlo zapomenutých vesnic v severovýchodním cípu Istrie.

TIP: Pokud nemáte stojany na kola nebo se vám nechce k Jadranu celou cestu řídit, využijte speciální autovlaky. Cesta je pohodlná a při nákupu v předstihu vyjde poměrně levně.

Francie - něco pro náročné

Pokud vám nevadí trocha potu, vydejte se do Francie. Konkrétně na Korsiku. Z italského přístavu Livorno jste tam za pár hodin a na trajekt si můžete za mírný poplatek vzít vlastní auto i kolo. Moře je tyrkysově modré a pláže klidné, vnitrozemí z vás ale vyždíme poslední zbytky energie. Země se tu nevlní, ale stoupá a prudce klesá, rovnou silnici vytlačily serpentiny. Těšte na na dechberoucí výhledy z vrcholků i divoké sjezdy k pobřeží. Nic pro lidi se závratí a strachem z malých a hbitých ještěrek.

Na druhou stranu se ostrov pyšní velmi slušnou a udržovanou sítí cyklostezek, skvělou gastronomií namíchanou z francouzské, španělské a italské kuchyně, krásným počasím a i v hlavní sezoně průměrnými cenami.

TIP: Vyhněte se hlavní sezoně. Na Korsice tou dobou může být plno a neúnosné vedro, které překonáte na pláži, ale ne v sedle.

Povinná výbava: Kolo a cestovní pojištění

Máte helmu, světla, dostatek vody. To je sice fajn, ale za hranicemi je zdravotní péče o něco dražší a i banální ošetření vás může vyjít hodně draho. Nemluvě o vážnějších nehodách, kdy si zlomíte nohu, pochroumáte záda nebo se uhodíte do hlavy. Na cyklodovolené není radno nic podceňovat. Stačí vteřinka a všechno je jinak. Proto před cestou za hranice vždy myslete na kvalitní cestovní pojištění.

Na našem webu Top-pojištění.cz můžete srovnat jednotlivé nabídky cestovního pojištění a vybrat si takové, které vám bude vyhovovat cenou, limity i krytím. Vše snadno, rychle a zcela online.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Chraňte svoje kolo

V Čechách máte možná pocit, že je vaše kolo opřené o sloupek v bezpečí - po očku ho sledujete. V zahraničí je ale situace jiná. Zlodějů není více, ale neznáte místní zvyky, místa ani triky a do velké míry vás limituje cizí jazyk nebo zákony a pravidla dané země.

Pojištění kola (v rámci pojištění majetku) je pouhá kapka z celkového rozpočtu na cyklodovolenou a rozhodně se vám vrátí. Kolo pochopitelně není na seznamu pojistitelných položek samo, ochránit můžete i další vybavení. Na těch pár dnů se to vyplatí. Lapkové jsou totiž nenechaví a v hlavní sezoně jich přibývá. Využívají nepřehlednosti na turistických místech a jsou dobře organizovaní, abyste je nechytili při činu.