Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní kanceláře, které nepřežily koronakrizi

Publikováno: 10.09.2020

Pandemie koronaviru měla a má dopad nejen na náš každodenní život, ale také tvrdě zasáhla také určitá odvětví. Jedním z nich jsou samozřejmě cestovní kanceláře. Některé z nich se stáhly do ústraní a jiné dokonce ohlásily krach a ukončily svou činnost.

Koronavirus krach cestovek

Vývoj v průběhu roku

Na začátku března bylo podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR celkem 854 aktivních cestovních kanceláří, ale v září toto číslo kleslo směrem k 700 subjektů. Neznamená to ovšem, že by dané cestovky svou činnost ukončily úplně, pouze ji například pozastavily - jako některé z kulturních podniků. K tomuto kroku se jich uchýlilo několik desítek. A proč? Jde o jistý způsob ,,zatažení za záchrannou brzdu" s nadějí do budoucna, že se situace stabilizuje a bude časem příznivější. Do obtížné situace se ovšem nemusí dostat jen malé cestovní kanceláře, ale i zkušení matadoři - stačí se podívat na případ britské společnosti Thomas Cook, která minulý rok prožila nemalou krizi, a to má 180letou tradici.

Cestovni-pojisteni-online

Zkrachovalé cestovky

Celkem jsou podle MMR v úpadku 4 cestovní kanceláře Mezi oběti pandemie se tedy řadí například CK Aeolus. Ta se ovšem už delší dobu potýkala s finančními problémy a dluhem skoro 40 miliónů korun, takže se spíše jednalo o ,,poslední ránu".

To CK Pragotour Plus, která se zaměřovala hlavně na školní výlety a školy v přírodě, musela díky opatřením na jaře zrušit 100 % svých zájezdů. Došlo u ní ke vzniku závazků ve výši 4,5 miliónů korun a dle jejího jednatele jednoduše nebylo reálné v činnost pokračovat. Do podobné situace se pak dostala také společnost CK Special. Jako poslední svůj úpadek v srpnu oznámila brněnská cestovní kancelář V-TOUR s. r. o. Ta na trhu fungovala celkem 28 let a zaměřovala se na školní zájezdy a outdoorové výpravy.

Cestovní kanceláře a druhá vlna

Sotva co se ovšem mohly cestovní kanceláře přes léto nadechnout, přichází druhá vlna koronaviru a také nové obavy. Díky vzrůstajícími počtu nakažených, novým bezpečnostním opatřením, omezením, a také strachu lidí z nákazy mohou cestovky očekávat další křest ohněm.

Věřme tedy, že se situace pro všechny cestovatele a cestovky brzy vyjasní a budeme moci naše dovolené plánovat s o něco klidnější myslí. A pokud máte cestovní ,,absťák", udělejte si radost alespoň prodlouženým víkendem. ?