Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Brigáda v zahraničí

Publikováno: 06.06.2023

Láká vás letní brigáda v zahraničí? Chcete si nejen přivydělat, ale i prohloubit jazykové znalosti, lépe poznat svět a seznámit se s novými lidmi a cizími kulturami? V tom případě neváhejte a směle do toho - brigáda v zahraničí je skvělou šancí, jak si to v cizí zemi zkusit nanečisto.

Cestování, Londýn

Jak najít brigádu v zahraničí?

Najít si brigádu v tuzemsku není až tak složité. Stačí prohlížet inzertní portály nebo oslovit zaměstnavatele z oblasti, která vás zajímá. Pokud hledáte brigádu v zahraničí, můžete postupovat obdobně – prohlížet pracovní inzeráty na internetu nebo zkusit přímo napsat vybranému zaměstnavateli.

Další oblíbenou možností mezi zájemci o práci je zprostředkování brigády přes pracovní agenturu. Velkou výhodou je, že pracovní agentura zájemcům pomůže nejen se sháněním vhodné pozice, ale také jim poradí, co si vzít s sebou, zajistí jim ubytování, pomůže při případných problémech a tak dále.

Další možností je hledat brigádu v jiné zemi na vlastní pěst - tedy odjet a až na místě shánět nějaký typ přivýdělku.

Podmínky brigád v zahraničí

Díky členství ČR v Evropské unii je pro Čechy výhodnější najít si brigádu v některé ze zemí EU. Proč? Nepotřebujete totiž pracovní povolení, za splnění základních podmínek máte povoleno žít v dané zemi a na pracovišti máte stejná práva jako občané dané země. Ale vycestovat můžete samozřejmě i dál. Jen si pamatujte, že se vždy musíte řídit zákony dané země.

Zejména platí, že brigáda v zahraničí pro studenty bývá omezena věkem. A ten nejnižší je většinou 18 let. Existuje sice i brigáda v zahraničí pro nezletilé, ale hledat ji budete hůře - v jiných zemích nebývá tak široká nabídka jako v ČR. Informaci o nejnižším věku hledejte hned u pracovního inzerátu, kde bývá zpravidla uvedena.

Další podmínkou je zařízení si pracovního povolení nebo víza - ale obvykle platí, že pro brigádu kratší než 3 měsíce nic z toho nebudete potřebovat. Nejlepší je ovšem ověřit si to na portálu MPSV či na webu europa.eu.

A nakonec nezapomeňte na sjednání zdravotního pojištění a cestovního pojištění. Zjistěte si také, kdo a kde za vás bude platit daně po dobu, co bude probíhat vaše brigáda v zahraničí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejčastější druhy brigád

Obvykle platí, že brigáda v zahraničí bývá prvním samostatným výjezdem daného člověka do cizí země, přičemž tam nemíří na dovolenou. A s takovou cestou se většinou pojí velká očekávání a často také obavy.

Abyste hned nenarazili na tvrdou realitu, je vhodné si už s předstihem ujasnit, co by vám měla brigáda v zahraničí přinést, jaké činnosti byste se chtěli věnovat, v jaké lokalitě, v jaké denní/noční hodině. Podle toho pak hledejte, jaká letní brigáda v zahraničí by byla tou nejlepší pro vás.

Obecně platí, že nejčastější druhy brigád jsou:

  • práce na farmách,
  • sbírání ovoce,
  • práce ve skladech,
  • práce na stavbách,
  • úklidové práce,
  • práce v hotelech,
  • práce v gastronomii,
  • hlídání dětí (au-pair).

Kolik si lze vydělat?

Není možné jednoznačně říci, kolik vám letní brigáda v zahraničí vynese. Záleží na typu brigády, počtu hodin strávených na brigádě, konkrétní zemi a dalších faktorech. Plat by měl být každopádně uveden již u pracovního inzerátu nebo by vám ho měla sdělit agentura zprostředkovávající brigádu. V Evropské unii bývá u brigád odměna nad 10 eur za hodinu. Většina pracovních inzerátů pak slibuje letní přivýdělek okolo 1 000 eur měsíčně.

Stát Bulharsko Slovensko Španělsko Slovinsko Francie Irsko Německo
Měsíční minimální mzda 399 EUR 700 EUR 1 167 EUR 1 203 EUR 1 709 EUR 1 910 EUR 1 987 EUR

Zdroj: Eurostat; aktuální k 1. 1. 2023.

Nezapomeňte ale, že brigáda v zahraničí se může pojit také s různými počátečními náklady a s placením přímo na místě (letenky, ubytování, strava atd.). Tyto náklady si pak od výdělku musíte odečíst a zjistit, jestli se vám brigáda v zahraničí skutečně vyplatí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd.

Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.