Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

AKTUALIZACE: Koronavirus a cestování

Publikováno: 18.09.2020

AKTUALIZACE: I na podzim rádi vyjíždíme do zahraničí – ať už na pozdní dovolenou nebo alespoň na prodloužený víkend. V našem článku vám přinášíme aktualizaci opatření spojených s cestováním v době koronaviru.

 Koronavirus cestování

Rozdělení zemí podle vládního semaforu

Na začátku června vláda schválila a zveřejnila systém tzv. semaforu, který země rozděluje do tří kategorií podle toho, jak v nich probíhá vývoj koronavirové situace.

 

Od začátku září a s ním spojenými návraty z dovolených a novým školním rokem začíná celou Evropou běžet druhá vlna koronaviru, která má samozřejmě vliv i na vládní semafor a možnosti našeho cestování.

V případě návratu ze zemí označených na ,,vládním semaforu" zelenou a oranžovou barvou, nemusí občané České republiky absolvovat test na COVID-19, ani nastoupit do 14ti denní karantény.

Rizikové země

Doporučení cestovat pouze v nezbytně nutných případech se vzhledem k epidemiologické situaci, a také z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření, stále vztahuje na země s vysokým rizikem nákazy. Rizikovou zemí (označenou červeně) je v tuto chvíli pouze Švédsko. Při návratu z něj, i z dalších zemí mimo EU a schengenský prostor, je nutné podstoupit test na COVID-19 anebo absolvovat karanténu.

Míra rizika nákazy Státy
Zelené státy (nízké riziko nákazy) Bulharsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko, Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Švédsko
Oranžové státy (střední riziko nákazy)
Červené státy (rizikové země) Španělsko

Před samotnou cestou do zahraničí je samozřejmě nutné se informovat o podmínkách pro vstup do dané země a také se obeznámit s jejími aktuálními bezpečnostními opatřeními, omezeními a pravidly.

Buďte v obraze!

Ministerstvo zahraničí vytvořilo speciální web zaměřený právě na zásadní informace a opatření týkající se koronaviru. Naleznete je na webu MZCR.cz.

Další důležité informace jsou pro vás aktualizovány na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Omezení v cestování je také detailně popsáno na webu Ministerstva vnitra ČŘ.

A pokud vás zajímá, jak se ke koronaviru staví v rámci cestovního pojištění jednotlivé pojišťovny, podívejte se na náš předchozí článek, který byl zpracovaný přesně na toto téma.

Nově je možné si sjednat i cestovní pojištění, které pokryje i léčebné výlohy v případě onemocnění virem Covid – 19 a to za předpokladu, že budete cestovat do země, kam není ze strany MZV ČR doporučeno necestovat. Více informací získáte zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Autor: Bára