Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční poplatky v Evropě 2021

Jakmile se hranice otevřou a čeští řidiči budou moci opět cestovat po Evropě, jistě je bude zajímat situace ohledně dálničních známek a mýta. V našem novém článku se přehledně zaměříme na ceny, způsoby vybírání poplatků a k tomu přidáme několik rad.

Dálniční poplatky v Evropě

Novinky na evropských dálnicích

Zřejmě největší evropskou novinkou roku 2021 je přechod na elektronické dálniční známky v České republice. Ceny zůstávají stejné jako v roce 2020, jen odpadá povinnost lepit známku na sklo a pak se jí nepříjemně zbavovat.

Další novinka jistě potěší české majitele elektroaut, kteří budou směřovat do Rakouska. Náš jižní soused totiž povolil zvýšenou rychlost v IG-L zónách i českým řidičům elektrických vozidel. Dosud to byla výhrada pouze pro rakouské registrační značky. IG-L zóny jsou pro Rakousko typické. Jde o části dálnic se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže. Řidiči tak platí pokutu nejen za překročení rychlosti, ale také za znečištění životního prostředí a to do výše 2 000 eur. V některých případech hrozí i odebrání klíčů od vozidla či nasazení botičky na místě, aby řidič nemohl pokračovat v jízdě.

Zelená karta na email

Poslední novinkou je zdražování dálničních poplatků v některých státech. Tradičně se tak děje opět v Rakousku, kde se i letos sazby zvýší o několik centů. Také Chorvatsko zvyšuje ceny dálničního mýta a to vždy v období od 1. 7. do 30. 9., tedy na dobu letní turistické sezóny. Zdražení dosahuje 10%, ovšem v roce 2020 tomu tak nebylo z důvodu pandemie. Těžko tedy říct, zda se Chorvaté v tomto roce vrátí ke své běžné praxi.

Přehled dálničních poplatků

Připomínáme informaci o Německu, kde ani letos nezačalo chystané zpoplatnění dálnic pro vozy i pod 7,5 tun. Už několik let zde ovšem platí jiná povinnost, která souvisí s vjezdem do některých měst, a sice nutnost speciální emisní plakety, kterou přilepíte na přední sklo přesně tam, kde jste dosud lepily českou dálniční známku.

Přehled dálničních poplatků:

Destinace 10 dnů Měsíční Roční
Rakousko 9,50 EUR 27,80 EUR 92,50 EUR
Slovensko 10 EUR 14 EUR 50 EUR
Maďarsko 7 000 Ft 9 560 Ft 42 980 Ft
Švýcarsko x x 38,5 EUR
Slovinsko
(výška do 1,3 m)
15,00 EUR 30,00 EUR 110,00 EUR
Slovinsko
(výška od 1,3 m)
30,00 EUR 60,00 EUR 220,00 EUR

Nákup dálničních známek online

  • Maďarsko: https://hu-vignette.com/cz
  • Rakousko: https://shop.asfinag.at/en/
  • Slovensko: www.eznamka.cz

V ostatních zemí není možné dálniční známku koupit online, ale můžete si dálniční známku zakoupit od ÚAMK nebo na čerpacích stanicích dané země.

TIP I

Pokud se budete chystat do rakouských nebo slovinských Alp, počítejte s poplatkem za průjezd některých tunelů, jako je například tunel Karavanky na hranicích těchto států.

TIP II

V Itálii si k mýtným branám raději nachystejte dostatečnou hotovost. Některé brány neberou platební karty a věřte nám, že si díky hotovosti ušetříte spoustu nervů. V průměru jde o 5,5 eur na 100 km a existují zde dva systémy - uzavřený, kdy platíte částku dle ujetých kilometrů a otevřený, kde platíte už při vjezdu na dálnici.

Při cestě do zahraničí mějte sjednáno vhodné pojištění. Rozšířit si můžete například povinné ručení a to o velmi důležité asistenční služby, které jsou v zahraničí k nezaplacení. Více se dozvíte například zde.