Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak se zabalit na dovolenou

Doba letních dovolených je tady a většina z nás už se zaslouženého odpočinku nemůže dočkat. Než ale všechny starosti všedních dní hodíte za hlavu a vydáte se vstříc letním dobrodružstvím, čeká vás ne úplně oblíbený, ale velmi důležitý úkol - zabalit! Co vzít na dovolenou s sebou, aby toho nebylo moc nebo naopak málo? Máme pro vás pár užitečných rad, jak si efektivně a rychle zabalit.

Sbaleno

Samozřejmě, v první řadě záleží na tom, kam a s kým cestujete, kde budete ubytovaní, jak se na dovolenou dopravíte a jaké činnosti plánujete během pobytu provozovat.

Seznam to jistí

Sepsání seznamu věcí, co si s sebou zabalit, vám možná přijde už jako přežitek, nicméně pokud nechcete nic důležitého zapomenout, je to ideální způsob. Uvařte si kafe, na chvíli si sedněte a zkuste se nad tím v klidu zamyslet. Položky na seznamu si můžete roztřídit do různých kategorií, podle toho, jak to vyhovuje vám.

Kategorie mohou vypadat třeba takto:

 • do kabelky/příručního zavazadla (doklady, peníze, platební karty, letenky, jízdenky, pojištění, mobil...);
 • oblečení (na pláž, do města, na večer, na výlet...);
 • boty;
 • drogerie a kosmetika;
 • elektronika + nabíječky;
 • cestovní lékárnička;
 • ostatní věci (hry na cestu, sportovní vybavení);
 • jídlo + pití, pokud s sebou nějaké vezete.

V případě, že cestujete s dětmi, ideálně si pro ně sepište seznam zvlášť, bude to pro vás při balení přehlednější.

Kontrola před zabalením

Před tím, než začnete věci skládat do kufru, vyskládejte je na postel nebo velký stůl a zkontrolujte podle seznamu, zda tam máte všechno. Zároveň si uděláte ucelený přehled o tom, co vše chcete vzít s sebou a máte možnost přehodnotit, co případně vyřadit. A co všechno vlastně vzít? Prostě od každého ze svého šatníku něco, samozřejmě s ohledem na počasí v cílové destinaci. Pokud je věcí pořád hodně a místa v kufru málo, zkuste si říci, zda jednotlivé kousky na vaší dovolené nutně potřebujete a unosíte je. Počítejte s tím, že si také z dovolené pravděpodobně i něco povezete, a tak si v kufru nechte, co se týká místa, rezervu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak zabalit?

Určitě není na místě své věci do kufru naházet tak, jak vám přijdou pod ruce. Věřte, že v úplně pomačkaném oblečení na dovolené velkou parádu neuděláte. Balte tedy postupně, naspod kufru směrem ke kolečkům dejte těžší věci, jako jsou boty, knihy, kosmetiku. Doprostřed ukládejte jemné věci jako šaty, košile, halenky apod. Navrch pak přijdou ty ,,tvrdší" věci, jako jsou třeba svetry nebo džíny. Proti mačkání oblečení v kufru existuje několik triků, oblečení můžete třeba motat do ruliček nebo vyskládat do komínku, který pak přehnete napůl, zabráníte tak nevzhledným skladům, které vznikají při klasickém skládání prádla. Na úplný vrch rozprostřete ručník, zapněte vnitřní popruhy a pokud možno, všechny mezery vyplňte třeba ponožkami nebo jiným menším oblečením, zabráníte tak zbytečnému cestování vašeho oblečení po celém kufru během přepravy. Kosmetiku nezapomeňte uložit do taštičky, která případně zabrání vylití obsahu přípravku mezi všechny věci v kufru. Tipy na rychlé sbalení zde.

Myslete na váhové limity

Pokud na dovolenou vyrážíte vlastním vozidlem, jste limitováni pouze velikostí vašeho zavazadlového prostoru. Pokud ale cestujete letecky anebo i autobusem, zjistěte si, jaký je váhový limit a povolené rozměry daného zavazadla. U letecké přepravy to nejčastěji bývá 15 kg pro kufr a 5 kg pro příruční zavazadlo, ovšem každá letecká společnost to má nastavené jinak. Pokud tedy máte možnost, zvažte si kufr ještě doma, ať pak nejste při odbavení nemile překvapeni případným příplatkem za ,,nadváhu" vašeho zavazadla.

Na co nezapomenout!

Pokud i přes sepsaný seznam něco zapomenete, většinou se dá vše pořídit na místě. Jsou ale položky seznamu, které prostě zapomenout nesmíte:

 • doklady – OP, případně pas, zdravotní kartička, řidičský průkaz;
 • podklady k cestovnímu pojištění včetně asistenční kartičky;
 • platební kartu, peníze;
 • léky, které užíváte.

Tip!

Možná jste si až při balení uvědomili, že jste úplně zapomněli na sjednání cestovního pojištění. Nezoufejte, sjednáte si ho za pár minut, snadno a online na webu společnosti Top-Pojištění.cz. Vybírat můžete z mnoha pojišťoven a jejich produktů, navíc si můžete připojistit i asistenci pro své vozidlo, odpovědnost za škody nebo třeba zavazadla.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ