Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak sbalit kufr

Doba letních dovolených je tady a většina z nás už se zaslouženého odpočinku nemůže dočkat. Než ale všechny starosti všedních dní hodíte za hlavu a vydáte se vstříc letním dobrodružstvím, čeká vás ne úplně oblíbený, ale velmi důležitý úkol - zabalit! Co vzít na dovolenou s sebou, aby toho nebylo moc nebo naopak málo? Máme pro vás pár užitečných rad, jak sbalit kufr efektivně a rychle. V každém případě nezapomeňte na cestovní pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

 

Samozřejmě, v první řadě záleží na tom, kam a s kým cestujete, kde budete ubytovaní, jak se na dovolenou dopravíte a jaké činnosti plánujete během pobytu provozovat. Ale pár rad, jak sbalit kufr, se může vždycky hodit.

Jak sbalit kufr

Seznam to jistí

Sepsání seznamu věcí, co si s sebou zabalit, vám možná přijde jako přežitek. Pokud ale nechcete nic důležitého zapomenout, je to ideální způsob. Uvařte si kafe, na chvíli si sedněte a zkuste se nad tím, jak sbalit kufr na dovolenou, v klidu zamyslet. Položky na seznamu si můžete roztřídit do různých kategorií a postupem času můžete připisovat další věci, co vás náhle napadly.

Kategorie mohou vypadat třeba takto:

 • do kabelky/příručního zavazadla (doklady, peníze, platební karty, letenky, jízdenky, pojištění, mobil),
 • oblečení (na pláž, do města, na večer, na výlet),
 • boty,
 • drogerie a kosmetika,
 • elektronika + nabíječky,
 • cestovní lékárnička,
 • ostatní věci (hry na cestu, sportovní vybavení),
 • jídlo + pití, pokud s sebou nějaké vezete.

V případě, že cestujete s dětmi, sepište si pro ně zvláštní seznam, jak sbalit kufr na dovolenou - bude to pak pro vás při balení přehlednější.

Kontrola před zabalením

Předtím než začnete věci skládat do kufru, vyskládejte je na postel nebo velký stůl. Zkontrolujte podle seznamu, zda máte všechno. Zároveň si takhle uděláte ucelený přehled a máte možnost přehodnotit, co nepotřebujete a můžete to vyřadit.

A co všechno vlastně vzít? Prostě od každého něco - samozřejmě s ohledem na počasí v cílové destinaci. Pokud je věcí pořád hodně a místa v kufru málo, zkuste si promyslet, zda je na vaší dovolené doopravdy nutně potřebujete a jestli je vůbec unosíte. Ledacos zase můžete dát stranou. Počítejte také s tím, že z dovolené si pravděpodobně něco přivezete, takže si v kufru nechte i nějaký rezervní volný prostor.

Při kontrole všech připravených věcí se také ujistěte, zda máte sjednané cestovní pojištění, případně připojištění storna zájezdu. Všechny podklady k pojištěním si vždy berte s sebou, ať je máte v případě nouze po ruce.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak sbalit kufr?

Určitě není na místě své věci do kufru naházet tak, jak vám přijdou pod ruce. Věřte, že v úplně pomačkaném oblečení na dovolené velkou parádu neuděláte. A navíc by se vám toho do kufru vešlo mnohem méně.

Balte tedy postupně. Naspod kufru, směrem ke kolečkům, dejte těžší věci - například boty, knihy, kosmetiku. Doprostřed ukládejte jemné věci jako šaty, košile, halenky apod. Navrch pak přijdou ty ,,tvrdší" věci, jako jsou třeba svetry nebo džíny.

Proti zmačkání nebo pomíchání oblečení v kufru existuje několik triků:

 • Oblečení můžete motat do ruliček.
 • Můžete vše vyskládat ,,do komínku", který pak přehnete napůl.
 • Na úplný vršek rozprostřete ručník, zapněte vnitřní popruhy a mezery vyplňte třeba ponožkami nebo jiným menším oblečením.
 • Kosmetiku nezapomeňte uložit do taštičky, která případně zabrání vylití obsahu přípravků mezi všechny věci v kufru.
 • Hledáte další tipy, jak sbalit kufr na dovolenou? Přečtěte si je zde.

Jak správně sbalit kufr do letadla?

Pokud na dovolenou vyrážíte vlastním vozidlem, jste limitováni pouze velikostí vašeho zavazadlového prostoru. Zavazadel můžete mít jakýkoliv počet a můžete si zabalit téměř cokoliv.

Pokud ale cestujete letecky, zjistěte si, jaký je váhový limit a povolené rozměry u každého typu zavazadla. U letecké přepravy to nejčastěji bývá až 32 kg pro kufr a 8-10 kg pro příruční zavazadlo. Ale každá letecká společnost to má nastavené jinak. Než vyrazíte, zvažte si kufr ještě doma, ať pak nejste při odbavení nemile překvapeni případným příplatkem za ,,nadváhu" vašeho zavazadla.

Při cestě letadlem si také dejte pozor na zakázané předměty, které v zavazadlech nikdy být nesmí. Liší se to přitom u příručního zavazadla i u toho odbaveného. Přečtěte si proto, jaká pravidla platí pro zavazadla při cestě letadlem.

Limity pro zavazadla u leteckých společností

Letecká společnost Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
Smartwings 55 × 45 × 25 cm, max. 8 kg max. 32 kg
Norwegian 55 × 40 × 23 cm, max. 10 kg max. 20 kg
Lufthansa 55 × 40 × 23 cm, max. 8 kg max. 32 kg
Ryanair 55 × 40 × 20 cm, max. 10 kg max. 20 kg
easyJet 56 × 45 × 25 cm max. 32 kg
ČSA 55 × 45 × 25 cm, max. 8 kg max. 32 kg

Zdroj: webové stránky leteckých společností; aktualizováno 18. 5. 2023.

Na co nezapomenout!

Pokud i přes sepsaný seznam něco zapomenete, většinou se dá vše pořídit na místě. Jsou ale položky seznamu, které prostě zapomenout nesmíte:

 • doklady - občanský průkaz, cestovní pas, zdravotní kartička, řidičský průkaz,
 • podklady k cestovnímu pojištění včetně asistenční kartičky,
 • platební kartu, peníze,
 • léky, které užíváte.

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

Tip!

Možná jste si až při balení uvědomili, že jste úplně zapomněli na sjednání cestovního pojištění. Nezoufejte, sjednáte si ho za pár minut, snadno a online pomocí naší kalkulačky. Vybírat můžete z mnoha pojišťoven a jejich produktů, navíc si můžete připojistit i asistenci pro své vozidlo, odpovědnost za škody nebo třeba zavazadla.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ