222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zakázané předměty do letadla - víte co můžete mít v příruční zavazadle?

Chystáte se na dovolenou a pomalu balíte kufry? Než zavřete zip příručního zavazadla, zamyslete se ještě nad tím, jestli v něm náhodou nemáte něco, s čím vás na palubu letadla určitě nepustí. Připomeňte si s námi, o které předměty se jedná, abyste si svou cestu mohli vychutnat naplno a bez obav.

Zavazadla elektronika

Krom zakázaných předmětů musíte samozřejmě pamatovat i na povolené váhové limity a rozměry příručního (palubního) zavazadla. Každá společnost má jiné parametry, takže si je před cestou pro jistotu ověřte a nezapomeňte, že do stanovených rozměrů se vaše zavazadlo musí vejít včetně koleček a držadel. Jak asi víte-při balení příručního zavazadla je méně rozhodně více. Proto větší věci zabalte raději do odbavovaného kufru, a i u něj využijte úsporně každé místo.

Co raději nechat doma

Obecně nesmíte v příručním zavazadle přepravovat všechno, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující: výbušné hořlavé, chemické anebo jedovaté látky. Dále zbraně a výbušniny (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. A na seznam zakázaných předmětů patří i jednorázové zapalovače.

Na palubu letadla vás nepustí ani se ,,špičatými" a ostrými předměty: nůžky s čepelí nad 6 cm, nechráněné žiletky, brusle, hokejky, trekingové a golfové hole, stanové kolíky, deštníky s ostrým hrotem, šipky, jehlice na pletení atd. A zapomeňte také na převoz lan, provazů a kabelů delších než 1 m.

Tekutiny

Pravidla ohledně přepravování tekutin jsou všeobecně známá, ale raději si je zopakujme. Veškeré tekutiny, které si do příručního zavazadla sebou chcete vzít, musí být v obalu o objemu do 100 mililitrů.

Všechny lahvičky, tuby a spol. musíte mít uloženy do průhledného uzavíratelného sáčku o maximálním objemu 1 l  a rozměru 20×20 cm.

Pamatujte, že do kategorie tekutin spadají i spreje, pěny, deodoranty a rtěnky. I potraviny, které obsahují kapalinu nebo gelovou složku jako džemy, marmelády nebo paštiky.

Elektronika

Tu si sebou na palubu samozřejmě vzít můžete. Jen si ji při balení kufru dejte raději někam nahoru, protože elektroniku musíte, stejně jako tekutiny, vyložit u kontroly do šedého boxíku. Do této skupiny spadají notebooky, fotoaparáty, mobilní telefony, powerbanky a elektronické cigarety.

Jídlo a léky

Ohledně jídla si raději přesně přečtěte dané specifikace podle vaší cílové destinace i zemí, ve kterých budete pouze přestupovat. Dětskou stravu můžete ovšem přepravovat bez množstevního omezení, včetně mateřského mléka v lahvičkách.

Léky můžete přepravovat (včetně injekčních stříkaček) spolu s lékařským předpisem, jen při odbavování je nahlaste obsluze.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Bezpečnostní pravidla na letišti

Předmět Příruční
zavazadlo
Odbavené
zavazadlo
Notebooky, tablety, mobilní telefony, fotoaparáty, hudební přehrávače ano ano*
Tekutiny, aerosoly a gely v balení do 100 ml * ano ano
Tekutiny pro léčebné účely, kojenecká strava v množství nezbytném pro dobu letu ano ano
Nože a nůžky s ostřím/čepelí kratší než 6 cm (nevztahuje se na nože s pojistkou) ano ano
Nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky, klíče apod.), lékařské nástroje ne ano
Střelné zbraně a jejich imitace (paintballové, airsoftové, startovací, plynové apod.), munice ** ne ano
Hokejky, rybářské pruty, pádla, golfové, lyžařské, turistické a podobné hole ne ano
Výbušniny a nástražné výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika ne ne
Kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače ne ne
Tlakové nádoby a plyny jakéhokoliv druhu (např. propan-butan, obranné spreje)  ne  ne
 Toxické a infekční látky, hořlavé pevné a tekuté látky, repelenty.  ne  ne
Lithiové baterie a zařízení, která obsahují lithiové baterie ***  ano ne

Pozn.:
* Není obecně doporučováno, protože tyto předměty mohou obsahovat výkonné lithiové baterie a pokládají se za cenné a křehké zboží, za které v případě poškození letecká společnost nenese odpovědnost.
** Všechny tyto tekutiny, aerosoly a gely musí být vloženy do průhledného a opakovatelně uzavíratelného sáčku o maximálním objemu sáčku 1 litr, který musí být před kontrolou umístěn mimo zavazadlo.
*** V souladu s relevantními předpisy a přepravními podmínkami dopravce.
**** V případě pochybností o možnostech přepravy kontaktujte leteckou společnost.

Náš seznam berte jako orientační. Pravidla pro cestování letadlem se neustále mění a spolu s nimi i seznam zakázaných předmětů. Nutno říct, že nejvíce jsou přísné nízkorozpočtové aerolinky. Některé větší společnosti uvádějí, že něco ze zakázaných předmětů můžete mít v odbaveném zavazadle, ty menší vám je nedovolí ani tam.

Před odletem si tedy raději informace ověřte u společnosti, se kterou cestujete. Většinou je najdete přímo na jejich webových stránkách anebo v případě nejistoty využijte služeb zákaznické linky.

A my vám přeje šťastný a bezproblémový let!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ