Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zakázané předměty do letadla - víte co můžete mít v příruční zavazadle?

Chystáte se na dovolenou a pomalu balíte kufry? Než zavřete zip příručního zavazadla, zamyslete se ještě nad tím, jestli v něm náhodou nemáte něco, s čím vás na palubu letadla určitě nepustí. Připomeňte si s námi, o které předměty se jedná, abyste si svou cestu mohli vychutnat naplno a bez obav. Cestovní pojištění nutné není, ale vřele jej doporučujeme.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Krom zakázaných předmětů musíte samozřejmě pamatovat i na povolené váhové limity a rozměry příručního (palubního) zavazadla. Každá společnost má jiné parametry, takže si je před cestou pro jistotu ověřte a nezapomeňte, že do stanovených rozměrů se vaše zavazadlo musí vejít včetně koleček a držadel. Jak asi víte-při balení příručního zavazadla je méně rozhodně více. Proto větší věci zabalte raději do odbavovaného kufru, a i u něj využijte úsporně každé místo.

Zavazadla elektronika

Co nemůže obsahovat příruční zavazadlo

Obecně nesmíte v příručním zavazadle přepravovat všechno, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující: výbušné hořlavé, chemické anebo jedovaté látky. Dále zbraně a výbušniny (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. A na seznam zakázaných předmětů patří i jednorázové zapalovače.

Na palubu letadla vás nepustí ani se ,,špičatými" a ostrými předměty: nůžky s čepelí nad 6 cm, nechráněné žiletky, brusle, hokejky, trekingové a golfové hole, stanové kolíky, deštníky s ostrým hrotem, šipky, jehlice na pletení atd. A zapomeňte také na převoz lan, provazů a kabelů delších než 1 m.

Tekutiny a příruční zavazadlo

Pravidla ohledně přepravování tekutin jsou všeobecně známá, ale raději si je zopakujme. Veškeré tekutiny, které si do příručního zavazadla sebou chcete vzít, musí být v obalu o objemu do 100 mililitrů.

Všechny lahvičky, tuby a spol. musíte mít uloženy do průhledného uzavíratelného sáčku o maximálním objemu 1 l  a rozměru 20×20 cm.

Pamatujte, že do kategorie tekutin spadají i spreje, pěny, deodoranty a rtěnky. I potraviny, které obsahují kapalinu nebo gelovou složku jako džemy, marmelády nebo paštiky.

Elektronika v příručním zavazadle

Tu si sebou na palubu samozřejmě vzít můžete. Jen si ji při balení kufru dejte raději někam nahoru, protože elektroniku musíte, stejně jako tekutiny, vyložit u kontroly do šedého boxíku. Do této skupiny spadají notebooky, fotoaparáty, mobilní telefony, powerbanky a elektronické cigarety.

Příruční zavazadlo a jídlo s léky

Ohledně jídla si raději přesně přečtěte dané specifikace podle vaší cílové destinace i zemí, ve kterých budete pouze přestupovat. Dětskou stravu můžete ovšem přepravovat bez množstevního omezení, včetně mateřského mléka v lahvičkách.

Léky můžete přepravovat (včetně injekčních stříkaček) spolu s lékařským předpisem, jen při odbavování je nahlaste obsluze.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Bezpečnostní pravidla na letišti

Předmět Příruční
zavazadlo
Odbavené
zavazadlo
Notebooky, tablety, mobilní telefony, fotoaparáty, hudební přehrávače ano ano*
Tekutiny, aerosoly a gely v balení do 100 ml * ano ano
Tekutiny pro léčebné účely, kojenecká strava v množství nezbytném pro dobu letu ano ano
Nože a nůžky s ostřím/čepelí kratší než 6 cm (nevztahuje se na nože s pojistkou) ano ano
Nářadí (vrtáky, kladiva, šroubováky, klíče apod.), lékařské nástroje ne ano
Střelné zbraně a jejich imitace (paintballové, airsoftové, startovací, plynové apod.), munice ** ne ano
Hokejky, rybářské pruty, pádla, golfové, lyžařské, turistické a podobné hole ne ano
Výbušniny a nástražné výbušné systémy, rozbušky, zábavná pyrotechnika ne ne
Kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače ne ne
Tlakové nádoby a plyny jakéhokoliv druhu (např. propan-butan, obranné spreje)  ne  ne
 Toxické a infekční látky, hořlavé pevné a tekuté látky, repelenty.  ne  ne
Lithiové baterie a zařízení, která obsahují lithiové baterie ***  ano ne

Pozn.:
* Není obecně doporučováno, protože tyto předměty mohou obsahovat výkonné lithiové baterie a pokládají se za cenné a křehké zboží, za které v případě poškození letecká společnost nenese odpovědnost.
** Všechny tyto tekutiny, aerosoly a gely musí být vloženy do průhledného a opakovatelně uzavíratelného sáčku o maximálním objemu sáčku 1 litr, který musí být před kontrolou umístěn mimo zavazadlo.
*** V souladu s relevantními předpisy a přepravními podmínkami dopravce.
**** V případě pochybností o možnostech přepravy kontaktujte leteckou společnost.

Kontrola se vyplatí

Náš seznam berte jako orientační. Pravidla pro cestování letadlem se neustále mění a spolu s nimi i seznam zakázaných předmětů. Nutno říct, že nejvíce jsou přísné nízkorozpočtové aerolinky. Některé větší společnosti uvádějí, že něco ze zakázaných předmětů můžete mít v odbaveném zavazadle, ty menší vám je nedovolí ani tam.

Před odletem si tedy raději informace ověřte u společnosti, se kterou cestujete. Většinou je najdete přímo na jejich webových stránkách anebo v případě nejistoty využijte služeb zákaznické linky.

A my vám přeje šťastný a bezproblémový let!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ