Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zíráním nepomůžeš

Publikováno: 09.03.2020

Pokud nahlédnete do policejních statistik, máte možnost zjistit, že nejčastější a také nejtragičtější příčinou dopravních nehod je nevěnování se řízení. A právě na tento problém se zaměřili v Ústředním automotoklubu ČR (ÚAMK) a v médiích spustili, víceletý projekt Zíráním nepomůžeš.

Zíráním nepomůžeš

Jaký je cíl projektu?

Jsme jen lidé a tak i při řízení nás často něco rozptyluje. Občas stačí hlava plná myšlenek, která nás na okamžik zbaví plné pozornosti. A pak tu je samozřejmě spousta dalších rušivých elementů, které naši pozornost od řízení odlákají. Ať už jsou to dohadující se děti na sedačkách vzadu, zpráva, která vám pípne na telefonu, a vy se chcete podívat, zda to není něco důležitého nebo různé poutače kolem silnic, stavební práce na silnici nebo zvířata v okolí, které nás mohou zaujmout. Stačí letmý pohled do strany, který trvá třeba jen pouhé dvě sekundy a neštěstí je na světě. Věděli jste, že při osmdesáti kilometrové rychlosti za ty ,,pouhé" dvě sekundy nepozornosti auto ujede téměř 45 metrů, což je vzdálenost téměř do poloviny fotbalového hřiště?

1 sekunda = pohled na display

Rychlost Ujetá
vzdálenost
50 km/h 14 m
90 km/h 25 m
130 km/h 36 m

Cílem projektu ,,Zíráním nepomůžeš" je snížit počet a samozřejmě i následky dopravních nehod, které jsou způsobeny nevěnováním se řízení vozidla. A tím tak přispět k větší bezpečnosti a plynulosti provozu na silnicích i dálnicích. Statistiky za kompletní rok 2019 nebyly Policií zatím zveřejněny, ale už ze současných údajů je jasné, že i v uplynulém roce byla nejčastější příčina dopravních nehod, stejně jako v roce 2018, plné nevěnování se řízení. Jen v období do listopadu 2019 stál tento ,,nešvar" život 57 lidí. A to je rozhodně alarmující číslo. Zkrátka a jednoduše, řidičovy ruce mají držet volant, oči sledovat provoz před vozidlem. Tak jednoduché to je.

Povinné ručení online

Kdy je pozornost na místě

Existují samozřejmě situace, kdy opět platí, že ,,Zíráním nepomůžeš", ovšem vaši pozornost si i přesto daná situace zaslouží. Dopravní nehody. Vždy je potřeba zhodnotit situaci a adekvátně zareagovat, samozřejmě tak, abyste neohrozili sebe ani provoz ostatních vozidel.

Potkali jste dopravní nehodu...

V tomto případě zkuste co nejrychleji zhodnotit, co před sebou vidíte:

 • Na místě jsou již záchranné složky - Nezírejte a pokračujte v jízdě.
 • U nehody zatím nikdo není, ovšem s ohledem na vlastní bezpečnost, nemůžete zastavit - Ihned volejte na linku 158, Policie ČR.
 • U nehody nikdo není - můžete-li zastavit, zastavte a postupujte podle níže uvedených bodů.

Stručný postup v případě dopravní nehody:

 1. Zastavte tam, kde je to pro vás bezpečné.
 2. Nezmatkujte, zachovejte klid.
 3. Zapněte výstražná světla.
 4. Pokud si netroufáte pomoci, volejte ihned 155.
 5. Pokud unesete pohled na zraněné a rozhodnete se pomoci, oblečte si reflexní vestu a před vystoupením z vozidla se ve zpětném zrcátku přesvědčte, že můžete bezpečně vystoupit.
 6. Pokud jsou ve vozidle další pasažéři, ať si v ideálním případě, i když to není povinnost, reflexní vestu před vystoupením z vozidla oblečou také.
 7. Odveďte svoji posádku za svodidla. Někdo z ostatních dospělých pasažérů může již kontaktovat linku 155.
 8. Někoho z ostatních dospělých pasažérů vyšlete umístit výstražný trojúhelník. Pokud jste sám, ranění mají přednost.
 9. Pokud máte k dispozici, vezměte si rukavice.
 10. Zjistětě:
 • počet osob ve vozidle či vozidlech;
 • jejich zdravotní stav (zda jsou při vědomí, reagují).
 1. Volejte 155 a co nejpřesněji záchranné službě upřesněte místo nehody, počet havarovaných vozidel a zraněných osob a nechte se v dalším postupu vést zkušenými zdravotníky.

Síla médií

Na kampaň ,,Zíráním nepomůžeš" můžete narazit ve všech možných druzích médií, od televize, přes rozhlas, tisk, až po online prostředí. Její úspěšnost se zřejmě bude hodnotit poměrně těžko, ovšem byť by měla zachránit alespoň jeden lidský život, můžeme ji považovat za úspěšnou!

Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů!

Spočítejte si své povinné ručení

Zdroj: ÚAMK, www.ziranimnepomuzes.cz

Autor: Andy