Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zatočte s po-dovolenkovou depresí

Publikováno: 26.08.2019

Dovolená je to období roku, na které se těší snad každý z nás. Konečně zasloužený odpočinek po náročném pracovním nasazení. Jak se ale čas před očekávanou dovolenou táhne a neutíká, tak bohužel na dovolené je to přesně na opak. Najednou jako bychom se dostali do jiného časoprostoru, kde čas běží několikanásobně vyšší rychlostí.

navrat-z-dovolene

Proto je pro nás často konec dovolené a vidina návratu do ,,zajetých kolejí" velmi deprimujícím zážitkem. Jak se tomu vyhnout? Máme pro vás pár tipů na to, jak si návrat z dovolené zpříjemnit nebo alespoň minimalizovat negativní dopad na vaši náladu.

Připravte se na návrat ještě před odjezdem

Ještě než definitivně zabouchnete dveře vašeho bytu a vydáte se vstříc letním dobrodružstvím, zkuste si mezi balením najít pár chvil a trochu si nachystat prostředí pro návrat domů.

1. Domácí úklid

Představte si, že se po dvou týdnech dovolené vrátíte domů, náladu máte už tak dost mizernou z toho, jak rychle to všechno uteklo a doma to navíc vypadá jako po výbuchu bomby. Rozházené oblečení, neuklizeno, v myčce špinavé nádobí a podobně. Vědomí toho, že mimo vybalování vás čeká ještě generální úklid domácnosti, vám zřejmě na pozitivním myšlení moc nepřidá.

Váš domov se tedy při odjezdu pokuste opouštět ve stavu, který ve vás po návratu nebude vyvolávat mírné sebevražedné sklony. Ukliďte, nenechávejte špinavé nádobí ve dřezu ani myčce, vyneste koše, zkrátka udělejte váš běžný úklid domácnosti. Návrat pak bude určitě alespoň o něco málo příjemnější, uvidíte.

2. Vykliďte lednici

Spotřebujte, dejte do mrazáku nebo vyhoďte vše, co by se mohlo za dobu vaší dovolené, zkazit. Přeci jen pohled na plesnivé a zapáchající potraviny vám rozhodně příjezd domů nezpříjemní.

3. Žádné hory prádla

Pokud to bude možné, pokuste se ještě před odjezdem vyprázdnit koše na prádlo, případně je i vyžehlit. Po dovolené se jistě pračka nezastaví, oblečení k vyprání máte plný kufr. Proč si přidělávat práci a už takhle velké hory prádla ještě zbytečně násobit?

4. Příjemné překvapení

Jak si udělat návrat o něco příjemnější? Nachystejte si pro sebe doma nějaké malé překvapení. Záleží jen na vás, každému udělá radost něco jiného. Co třeba si ještě před odjezdem převléct postel do čistého a první noc doma po dovolené se zachumlat do čistých a voňavých peřin? Doma je doma a vlastní postel bývá často jedna z mála věcí, na kterou se domů těšíme.  Takhle bude ten pocit zase o něco příjemnější.

Máte oblíbené víno? Co takhle si jej nachystat do lednice a po návratu si dát skleničku? Hned vám to vybalování půjde lépe.

Vítejte doma

Pokud jste se inspirovali výše uvedenými body, neměl by vás doma po příjezdu čekat takový nepříjemný šok. Jak si ale návrat ještě více zpříjemnit a zvednout si tak náladu?

Cestování návrat domů

1. Pár dní volna

Jistě, každý z nás si přeje co nejdelší dovolenou a tak se její termín snaží natáhnout co nejvíce. Nicméně i přes to, doporučujeme dovolenou naplánovat tak, abyste měli doma alespoň ještě víkend na aklimatizaci, než vyrazíte vstříc novým pracovním povinnostem. Návrat do reality nebude tak těžký, pokud před sebou budete mít vidinu ještě alespoň nějakého volna.

2. Zítra je také den

Nesnažte se vše udělat hned. Vyházejte špinavé prádlo z kufru a roztřiďte. Prát můžete až zítra, dnes si ještě dopřejte odpočinek.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

3. Vyrazte ven

Sezení doma a stále se opakující projíždění fotek z dovolené vám pozitivní náladu nepřivodí. Vyrazte ven na procházku, zajděte si na večeři nebo posedět s přáteli. Připomenete si tak, že vše co je fajn, přeci nekončí návratem z dovolené, naopak i doma je zábava.

4. Plánujte dál

Možná to zní bláznivě, ale věřte, pomůže to. Začněte plánovat další dovolenou. Nemusí se jednat o další zahraniční pobyt, naplánujte třeba jen prodloužený víkend na chalupě s přáteli či rodinou. Budete se mít na co těšit a tak částečně zaženete i po-dovolenkové chmury.

Návrat do práce

Návrat zpět do pracovního procesu je většinou to, čeho se nejvíce ve spojitosti s koncem dovolené obáváme. Ovšem stejně tak, jak se dá ale nachystat váš domov a zpříjemnit si tak první chvíle po návratu, pokuste se o to samé i v práci.

Cestování seznam

Před odjezdem

1. Hoďte to na papír

Ještě než vypnete počítač a vyběhnete z kanceláře na dovolenou, zkuste si vyčlenit trochu času a sepsat si následující dva seznamy.  Na první si vypište vše, na čem aktuálně pracujete, v jaké je to fázi, co je hotové a co je třeba udělat, co počká na vás a co je nutné delegovat na kolegy. A to vše včetně termínů, do kdy musí být kompletně vyřešeno. Zároveň s prvním můžete rovnou psát i druhý seznam, kde si vypíchnete to, co je nutné udělat ihned po návratu, tedy úkoly, které mají prioritu. Po návratu se toho na vás sesype tolik, že byste mohli na něco velmi snadno zapomenout a tak se vám malý tahák rozhodně může hodit.

2. Delegujte úkoly, které nepočkají

Pokud něco hoří a je nutné, aby to bylo dokončeno v termínu, kdy vy nebudete v kanceláři, nezapomeňte vše předat kolegům, kteří jsou odpovědní jako váš zástup. Ideálně si na to společně sedněte, ještě než odjedete nebo jim vše detailně zašlete e-mailem.

3. Mimo kancelář

Protřiďte si e-mailovou schránku, ujistěte se, že tam nezůstal ,,viset" nějaký nepřečtený a nevyřešený důležitý e-mail a poté si nezapomeňte nastavit automatickou odpověď s tím, že v současné době nejste přítomni v kanceláři.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

4. Čistý stůl

Stejně jako jste si dali do pořádku všechny úkoly a poštu, věnujte alespoň trochu pozornosti i svému pracovnímu stolu. Není lepší pocit, než odcházet na dovolenou od čistého stolu, ideálně i s čistou hlavou.

Po návratu

První den v práci po delší dovolené bývá často velmi stresující. Nenechte se tím vším pohltit a zkuste k tomu přistupovat s mírným odstupem.

Cestování káva

1. Udělejte si kafe...

... čaj nebo něco k zakousnutí - hned vám půjde práce lépe od ruky.

2. Začněte úklidem

Bohužel je dost pravděpodobné, že váš před dovolenou čistý stůj už tak rozhodně nevypadá. Zkuste se tedy nejprve prokousat všemi dokumenty, co vám tu během dovolené přistály.

3. Zpět k seznamu

Nyní přichází na řadu oba seznamy, které jste si před odchodem na dovolenou připravili. Zjistěte, v jaké fázi jsou nyní úkoly, které jste měli sepsané na seznamu priorit a tomu podřiďte svou další práci.

4. Jsem zpět

Pokud je to v rámci vaší pozice možné, ponechte si status ,,mimo kancelář" ještě alespoň den po vašem návratu do práce. Získáte tak více času na probrání příchozích e-mailů a jejich zpracování.

5. Hlavně klid

První den se toho na vás navalí opravdu hodně. Pokuste se ale zachovat klid, není ve vašich silách vše zvládnout za první den a ani to po vás jistě nikdo nechce. Práci si tedy rozložte tak, abyste byli schopni vše v klidu a hlavně správně vyřešit.

Tip:

Snad se vám naše tipy budou hodit a žádné negativní nálady vás ani při návratu do reality po dovolené, nepotkají.

Myslete ovšem i na to, že bohužel existují situace, které nedokážete ovlivnit a které mohou váš návrat z dovolené zásadně znepříjemnit. Vykradený byt, střecha poničená od krupobití nebo stropy mokré od vody z rozbité pračky sousedů nad vámi. I to se může stát. Myslete tedy na sjednání kvalitního pojištění domácnosti a nemovitosti, která vám pomohou pokrýt následky těchto situací. Jak nejlépe zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou se dozvíte zde.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

 Autor: Andy