Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vývoj pojistného trhu v roce 2013

Publikováno: 14.10.2014

Rok 2013 přinesl meziroční růst neživotního pojištění o 0,3 % a životního pojištění dokonce o 0,6 %. Celkově se bavíme o částce 113,9 mld. Kč předepsaného pojistného dle údajů ČAP. Poměr jednotlivých typů pojištění je následující: 59 % neživotní pojištění a 41% životní pojištění. Celkové průměrné pojistné na jednu smlouvu u neživotního pojištění pozvolna klesá, a to z důvodu poklesu cen povinného ručení a havarijního pojištění. Naopak průměrné pojistné na jednu smlouvu stoupá u životního pojištění, které za posledních 5 let rostlo o 5 % ročně.

Pojištění odpovědnosti a majetku zaznamenalo nejvýznamnější změnu. Pojištění odpovědnosti vzrostlo o 15 %. Jako hlavní důvod růstu lze předpokládat změny spojené s NOZ od 1. 1. 2014, a s tím související osvětu klientů. Pojištění budov, staveb a pojištění domácností vykazují stabilní růst o 5 %.

Značný růst úrazového a cestovního pojištění v předešlých letech v roce 2013 oslabil. V případě úrazového pojištění se dá říci, že klienti na tento produkt zanevřeli ve prospěch životního pojištění, kde si mohou pohodlně připojistit riziko úrazu. Cestovní pojištění v roce 2012 ještě rostlo o 0,9 %, ale v roce 2013 již ztratilo 2,8 %. V minulosti se růst cestovního pojištění pohyboval v dvouciferných hodnotách. Významný růst v předchozích letech lze opětovně přikládat rozsáhlé osvětě klientů pojišťoven.

Pojištění vozidel zahrnuje dva nosné produkty: havarijní pojištění a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Předepsané pojistné u havarijního pojištění kleslo od roku 2008, kdy dosáhlo svého vrcholu, o 15 %. Naproti tomu se výše vyplaceného pojistného plněné zásadně nemění. Situace v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je v posledních letech spíše nepříznivá. Standardizovaný ukazatel kombinovaného škodního průměru poslední 3 roky překračuje hodnotu 100 %. Lze tedy říci, že celkové náklady na škodní události včetně závazků, rezerv a administrativních nákladů překračují výši vybraného pojistného za povinné ručení. Aktuální růst cen spojený s legislativními změnami od 1. 1. 2014 však nemusí pokrýt předpokládaný růst závazků.

Předepsané pojistné - neživotní pojištění

Vývoj předepsaného pojistného 2013

 

Zdroj: ČAP, Pojistný obzor, Opojisteni.cz

Autor: Richard Kadlec