Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce v Itálii

Publikováno: 05.12.2023

Itálie je bezpochyby nádhernou zemí, která si získá každého cestovatele. A to také o Vánocích, které se zde nesou v duchu jedinečných tradic, oslav, skvělého jídla a samozřejmě také nádherných vánočních trhů. Kam vyrazit do Itálie o Vánocích? Pojďte se na to podívat.

Vánoce v Itálii

Kdy Italové slaví Vánoce?

Hlavní přípravy na Vánoce v Itálii začínají 8. prosince. V tento den se začínají zdobit vánoční stromečky, které domovy zkrášlují, stejně jako u nás, až do 6. ledna. Na La Vigilia di Natale (náš Štědrý den) se rodiny sejdou, ale ne u vánoční tabule - vyrazí společně do slavnostního průvodu a potom se zúčastní půlnoční mše. Pokud chcete vidět tu největší a nejznámější, nesmíte si nechat ujít tu v chrámu svatého Petra ve Vatikánu.

Datum Co se děje
8. prosince Zdobení vánočních stromečků
12. prosince Sv. Lucie, která nosí sladkosti a drobné dárky
24. prosince La Vigilia di Natale (slavnostní průvod a půlnoční mše)
25. prosince Natale (hlavní den Vánoc), kdy dárky nosí Babbo Natale a rodiny se sejdou u slavnostního oběda
6. ledna Nadílka od čarodějnice Befany, konec svátků a odzdobení stromečku

Tradice betlémů se zrodila přímo v Itálii, a to když v roce 1223 do jeskyně u městečka Greccio přivedl svatý František z Assisi živého oslíka a vytvořil první živý betlém. Tradice betlémů je vůbec prostoupená celou Itálií. Ty nejkrásnější pak můžete vidět celoročně i v Neapoli a na Sicílii.

Jestli tedy Vánoce strávíte v Itálii, nebo se sem vypravíte v období adventu, můžete si být jistí tím, že napříč celou zemí zde na vás bude čekat vřelá atmosféra a celá řada kulturních akcí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdo nosí dárky v Itálii?

Pod stromečkem nebo u krbu najdou ráno 25. prosince dárky děti, které jim přinesl Babbo Natale. Tedy dědeček Vánoce, který je obdobou Mikuláše nebo Santa Clause. V některých regionech ovšem dárky nosí i čarodějnice Befana, a to z noci 5. na 6. ledna. Befana symbolizuje čas uplynulého roku a je velmi oblíbenou postavou italské kultury symbolizující dobrotu a štědrost. Však si ji proto děti hezky předcházejí a připravují pro ni sladkosti, víno a ovoce coby poděkování za její nadílku. 

S nadílkou se v některých částech severní Itálie setkají také na svatou Lucii. Večer 12. prosince jí za okno připraví sklenici mléka, hrstku slámy pro jejího oslíka a ráno se můžou těšit na dárky a sladkosti, které jim nechá na stole. 

Co se jí v Itálii na Vánoce?

Tím hlavním dnem italských Vánoc je 25. prosinec, kdy také papež žehná ,,městu i světu". Celé rodiny se sejdou u slavnostního oběda, kdy na stole nesmí chybět například bacalle (solená treska), panettone (sladký chléb), cappelletti (těstoviny plněné mletým masem), špagety s mořskými plody, sušené ovoce a spousta dalších lahůdek.

Vánoční trhy v Itálii

Do Itálie je to na vánoční trhy přeci jen o kousek dál než třeba do Vídně, ale uvidíte že tohoto výletu nebudete litovat. Dopřejte si tedy prodloužený víkend v Itálii a načerpejte tu správnou vánoční atmosféru. Vyrazit se vyplatí třeba do těchto měst:

Adventní trhy v Římě

Dá se říct, že jsou v celé Itálii ty největší a nejnavštěvovanější. Přeci jen se také konají v obklopení světoznámých památek od dob antiky, přes středověk, renesanci až do současnosti. Proto vánoční atmosféru můžete načerpat například v kulisách Kolosea, Fontány di Trevi nebo na náměstí Piazza Navona s Fontánou čtyř řek. Všechna tato světoznámá místa se zaplní vánoční výzdobou, světýlky i stánky s řemeslnými výrobky a vánočními laskominami.

Adventní trhy v Miláně

V hlavním městě Lombardie vás velkolepě přivítají už na začátku prosince, kdy zde 7. 12. slaví svátek milánského patrona - svatého Ambrože. K této příležitosti se koná vánoční trh s celou řadou lokálních výrobků i gastro specialit. Za návštěvu stojí i vánoční trh na náměstí Piazza Duomo nebo ten u zámku Castello Sforzesco.

Adventní trhy v Bolzanu a Meranu

V Jižním Tyrolsku můžete obdivovat vánoční trhy dokreslené romantickou atmosférou horských městeček pod alpskými vrcholky. Místní jarmarky v sobě nesou prvky rakouské i italské kultury, takže se opravdu máte na co těšit. A pořídit zde můžete dárky v podobě ručně vyráběných ozdob ze dřeva, skla, keramiky a samozřejmě také nejrůznější delikatesy a vánoční pečivo.

Adventní trhy v Benátkách

Vánoce v Benátkách budou mít atmosféru, na kterou jen tak nezapomenete. Kde jinde totiž uvidíte kanály s gondolami pod vánočním osvětlením? Největší trh se zde koná na náměstí svatého Marka, na kterém najdete dřevěné stánky, vánoční stromky, konají se tu také koncerty a další zajímavé akce. A jaké dárky zde můžete koupit? Známé benátské karnevalové masky, foukané sklo z Murana i skleněné šperky. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Výlet na vánoční trhy bez starostí s cestovním pojištěním

Jestli si chcete výlet za vánoční atmosférou v Itálii užít opravdu bez starosti, sjednejte si ještě před odjezdem to správné cestovní pojištění do Itálie. Postará se o vás jak ve chvílích nečekaného úrazu, tak v situacích, kdy vám někdo ukradne zavazadla nebo někomu nechtěně způsobíte škodu (na zdraví či majetku). 

Pokud jedete autem do Itálie, určitě nezapomeňte do cestovního pojištění přidat i autoasistenci, bez které se na silnicích neobejdete, a nezapomeňte ani na asistenční služby, které tu pro vás jsou 24/7 v českém jazyce.

Cestovní pojištění vás bude stát jen pár korun na den a navíc si ho srovnáte i sjednáte během pár minut přes online kalkulačku. A pokud byste s něčím potřeboval poradit, jsou tu pro vás naši specialisté, které můžete kontaktovat přes telefon, e-mail i chatovací okno.

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ