Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Renta z nemovitosti: Co to je a kdy ji využijete?

Publikováno: 03.06.2024

Renta z nemovitosti je produkt, který je na českém trhu relativně nový. Pro důchodce představuje atraktivní možnost, jak si k důchodu přilepšit, ale může v sobě skrývat také určitá rizika. Už jste o tzv. reverzní hypotéce slyšeli? A víte, co to znamená například pro případné dědice?

Renta z nemovitosti

Co to je renta z nemovitosti?

Renta z nemovitosti, jinak nazývána také jako reverzní nebo zpětná hypotéka, případně hypotéka naruby, je produkt, který na českém trhu nabízí několik finančních společností.

Produkt je orientován především na seniory, kteří mají ve svém vlastnictví byt nebo dům. A podstatou je, že člověk, který uzavírá reverzní hypotéku, obdrží určité finance oproti zástavě nemovitosti. Za ní potom můžou získat peníze jednorázově nebo si je nechat vyplácet pravidelně každý měsíc. Účel reverzní hypotéky není dán, daná osoba obdržené prostředky může využívat dle svého uvážení.

najít POJIŠTĚNÍ domácnosti

Renta z nemovitosti je jinými slovy bezúčelová úvěr, kdy klient získá peníze výměnou za zástavu svého bytu či domu, jehož zůstává po dobu čerpání úvěru vlastníkem.

Renta z nemovitosti se dá sjednat až do dožití nebo jen na určitou dobu. Pokud si klient sjednal reverzní hypotéku na dobu určitou, po skončení úvěrového období musí svůj dluh vyrovnat, například penězi utrženými z prodeje nemovitosti.

Je-li obrácená hypotéka sjednána na dožití, nastává finanční vyrovnání až po smrti člověka, který smlouvu uzavřel. Pokud mají dědicové o nemovitost zájem, tak musejí vyplacenou část peněz i s úroky uhradit. Jinak se reverzní hypotéka opět uhradí z peněz utržených za prodej nemovitosti. Nejčastěji se tak v tomto případě děje v rámci dědického řízení.

TIP: Víte, jaké další druhy hypoték, kromě zpětné hypotéky, existují? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání existujících hypoték.

Podmínky získání renty z nemovitosti

Samotné získání renty z nemovitosti má několik podmínek. Finanční společnosti obvykle poskytují tento produkt jen osobám starším 60 let. Jelikož se u tohoto produktu kalkuluje se smrtí, tak platí, že čím starší člověk je, tím lepší podmínky u renty z nemovitosti může získat.

Kromě věku je ještě důležité to, aby daná osoba měla ve svém vlastnictví nemovitost, která bude sloužit jako zástava. V ní musí také bydlet, obvykle se navíc sjednává věcné břemeno ve formě práva užívat nemovitost do konce života dané osoby.

Pochopitelně musí být daný byt či dům v dobrém stavu, nesmí být předmětem žádného sporu a nesmí u něj být předpoklad, že dojde ke značnému poklesu na ceně zmíněné nemovitosti.

Výše renty z nemovitosti

Na jak vysokou částku z renty z nemovitosti dosáhnete určuje hned několik faktorů. Tím nejdůležitějším je hodnota nemovitosti, od které se určuje daná částka. Ta teoreticky nikdy nepřesáhne více než je aktuální tržní hodnota nemovitosti. Prakticky se výše renty z nemovitosti pohybuje kolem 60 % současné tržní hodnoty nemovitosti.

Dalšími faktory, které mají na výši renty vliv, jsou věk osoby, která je majitelem nemovitosti, nebo úroková sazba.

Srovnat pojištění domácnosti

Splatnost renty z nemovitosti

Člověk starší 60 let si tedy sjedná smlouvu na rentu z nemovitosti a začne úvěr čerpat. Kdy se stává tento typ půjčky splatnou?

Jedná se o tyto případy:

  • Majitel nemovitosti zemře
  • Majitel prodá nemovitost někomu jinému
  • Nemovitost bude alespoň 6 měsíců neobydlena
  • Nejsou uhrazeny účty spojené s nemovitostí

Další důvody pak mohou být určeny v rámci smlouvy s konkrétní společností, která rentu z nemovitosti poskytuje.

U renty z nemovitosti sjednané na určitou dobu se úvěr stává splatným ve chvíli uplynutí dané lhůty.

Shrnutí - výhody a nevýhody renty z nemovitosti

Renta z nemovitosti s sebou přináší určitý dodatečný příjem pro seniory, kteří si tak mohou na stáří značně přilepšit. Navíc se nemusejí nikam stěhovat a můžou zůstat v bytě či domě, který možná znají celý život.

Určitou výhodou také je, že vyplácení renty může proběhnout jak jednorázově, tak pravidelně.

Naopak je třeba pozor dát na poplatky, které jsou s rentou z nemovitosti spojeny a mohou dosáhnout značných částek. Stejný příběh můžeme sledovat i u výše úroků.

Asi největším nebezpečím je možná ztráta nemovitosti pro potenciální dědické řízení.

Pojištění nemovitosti se vždy hodí

Podmínkou pro získání hypotéky nebo renty z nemovitosti je také velmi často pojištění dané nemovitosti. V takovém případě se tedy hodí porovnat si ceny a podmínky jednotlivých produktů. A abyste nemuseli složitě porovnávat nabídky uvedené na webových stránkách jednotlivých společností, rádi vám s tím pomůžeme. Zavítejte do naší kalkulačky, kde stačí zadat pár údajů a získáte přehledné srovnání pojistek z naší nabídky. Vy už si jen vyberete tu pravou.

A když už budete u pojištění nemovitosti, stačí jen krůček k tomu, abyste si pojistili i vaši domácnost. Jaký je mezi těmito pojištěními rozdíl? Pojištění nemovitosti vám pokryje rizika na stavbě jako takové, zatímco pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení - tedy nábytek, spotřebiče a další vybavení.

I pojištění domácnosti srovnává naše kalkulačka. Stačí jen zakliknout pojištění domácnosti a během chvilky si tak můžete sjednat kompletní pojištění majetku.

kalkulačka POJIŠTĚNÍ domácnosti