Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Psychotesty pro řidiče

Publikováno: 13.02.2024

Že jste nikdy neslyšeli o psychotestech pro řidiče? Přesto existují a pro některé řidiče jsou povinné. Podíváme se, kdo musí psychotesty podstoupit, co zahrnují a jaká je jejich cena. Pokud jste řidičem, kterého povinné psychotesty čekají, nezapomínejte ještě na jednu povinnost - platné autopojištění.

Psychotesty pro řidiče

Co jsou psychotesty pro řidiče?

Odborně se jedná o dopravně psychologické vyšetření řidiče. To má za úkol posoudit, zda je řidič psychicky způsobilý pro řízení motorového vozidla. Tuto psychologickou diagnostiku provádí psycholog s akreditací Ministerstva dopravy ČR. S psychotesty se setkávají běžně profesionální řidiči, ale někdy jimi musí projít i ti neprofesionální.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pro koho jsou psychotesty povinné?

Psychologické testy pro řidiče jsou povinné ve chvíli, kdy se řízením vozidla živíte. Týká se to hlavně řidičů s oprávněním skupin C, C+E, C1+E, D, D+E, D1, D1+E. Psychotesty na řidičák profesionálů se absolvují ještě předtím, než zahájí svou činnost. Poté je musí opakovat při dovršení 50 let a následně každých 5 let. Platnost psychotestů řidiče je tedy omezená vznikem činnosti, ale i věkem.

Psychotesty jsou určeny pro řidiče z povolání, kteří řídí:

 • autobusy,
 • nákladní vozidla nad 7,5 tuny,
 • vozidla záchranné služby,
 • tramvaje,
 • hasičské vozy.

Týká se to také pilotů, strojvedoucích a učitelů v autoškole.

Kdy se s psychotesty může setkat běžný řidič?

I když nejste profesionální řidič, můžete se s psychotesty setkat. Předchází tomu ale nějaká komplikace, jako je zabavení řidičského průkazu nebo problematický zdravotní stav, zejména u osob nad 65 let.

Například tedy dochází k absolvování psychotestů pro vrácení řidičského průkazu. V takovém případě jde o vybodované řidiče, kterým bylo zakázáno řízení motorových vozidel při nasbírání 12 trestných bodů.

Požádat o absolvování psychotestů může i váš praktický lékař, a to v případě, že má pochyby o vašem zdravotním stavu (fyzickém, psychickém a neurologickém). Nejčastěji tak musí psychotesty absolvovat senioři nad 65 let.

Cena psychotestů pro řidiče

Psychotesty jsou jednorázovou investicí, která se pohybuje mezi 1 500 až 3 000 Kč. Pokud ale chcete mít větší přehled o tom, co vás na testech čeká, a zároveň větší jistotu, že jimi projdete bez potíží, je možné najít nejrůznější psychotesty pro řidiče online. Jde o cvičné psychotesty, které jsou zdarma. V případě, že testem neprojdete, akreditovaný psycholog vám poradí, na co se pro příští testování zaměřit, abyste byli úspěšní. Pamatujte ale na to, že za každý pokus se platí.

Psychotesty pro řidiče (ukázka)

Psychotesty se skládají z několika částí:

 • rozhovor nebo dotazník (základní otázky)
 • test osobnosti (otázky na povahu, návyky, názory, zvládání stresu a vyhodnocení konkrétních situací)
 • testy na výkon (reflexy, pozornost, paměť, IQ)

Testy trvají několik hodin, většinou 2 nebo 4, takže si na ně udělejte dostatek času a přijďte na ně v co největší psychické a zdravotní pohodě. Nezapomeňte si doklady - občanský průkaz, platný řidičský průkaz, a jestli je to nutné, tak i kompenzační pomůcky.

Příklady otázek z testu OSPAT pro typy a poruchy osobnosti:

 • V rozčilení dovedu bouchnout dveřmi nebo něčím o zem?
 • Bez potíží změním postup práce, cestu nebo např. pracovní dobu?
 • Často váhám s prací, i když pro to nemám konkrétní důvod?
 • Za mnoho mých problémů mohli ve skutečnosti jiní lidé?

Zdroj: autotrip.cz.

Vyhněte se problémům - nezapomínejte na pojištění

Přijít o řidičský průkaz není nic příjemného. Dá se to ale řešit, podobně jako chybějící pojištění. Každý majitel motorového vozidla musí mít sjednáno platné povinné ručení. Toto ze zákona povinné pojištění ochrání ostatní řidiče před finančními obtížemi souvisejícími s nehodou, kterou jim druhý řidič může způsobit. Pro sjednání pojistky lze využít náš srovnávač povinného ručení, který vám pomůže vybrat tu nejvýhodnější nabídku dle vašich potřeb a s širokou nabídkou asistenčních služeb.

Chcete kvalitně ochránit váš vlastní vůz? K tomu slouží havarijní pojištění. Pojistku lze čerpat i v případě, že nehodu způsobíte vy a poškodíte své vozidlo. Havarijní pojistka vám pomůže například s jeho opravou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ