Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Podzimní novinky na silnici od 1.10.2018

Publikováno: 11.10.2018

Horké letní dny už jsou minulostí a před sebou máme už jen pár teplých slunečných dnů babího léta. Nezbývá nám tedy bohužel nic jiného, než ve skříni zalovit trochu hlouběji a svůj šatník nachystat na období chladného a sychravého podzimního počasí. Změny nás však nečekají jen v počasí a oblékání. S nadcházejícím podzimem dochází i ke změnám v oblasti silničního provozu. V tomto článku se zaměříme na změny a úpravy, které zasáhnou všechny řidiče a o kterých by tedy rozhodně měli být informováni. Zároveň si připomeneme i informaci o přezutí či výběru správného pojištění vozidla.

Povinná výbava autolékárna

Úpravy v silničním zákoně

Jedním z právních předpisů, jehož novela vstupuje v platnost k 1. říjnu 2018, je zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zde dochází ke třem zásadním úpravám:

Ulička pro záchranáře

Pravidla pro tzv. ,,Záchranářskou uličku" se nově sjednotí s okolními sousedními státy jako je Slovensko, Německo a Rakousko. Nově tedy platí, že řidiči vozidel stojících v koloně na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla musí vytvořit uličku pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy (záchranka, hasiči, policie) mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. V praxi to tedy znamená to, že doleva uhýbají pouze vozidla jedoucí v nejrychlejším levém jízdním pruhu, všichni ostatní se řadí doprava. Ulička pro záchranáře se tak vytváří vedle pruhu, který je nejvíce vlevo.

Modré a červené majáky

Vozidla hasičů, policie a záchranky mohou být z důvodu lepší viditelnosti nově vybavena modrým a červeným světlem, namísto pouze čistě modrého světla, jak tomu bylo doposud.

Technická silniční kontrola

V případě technické silniční kontroly, tedy kontroly technického stavu vozidla a jeho činnosti, dochází k prodloužení vzdálenosti, kterou musí řidič na vyzvání policie ujet k příslušnému zařízení provádějící danou kontrolu, a to z 8 km na 16 km cesty tam i zpět. Pokud je při této kontrole zjištěna vážná či nebezpečná závada vozidla, je řidič povinen technickou silniční kontrolu uhradit. V opačných případech kontrolu hradí policie.

Změny v povinné výbavě

Kromě změn přímo v zákoně, dochází i ke změně vyhlášky, která upravuje mimo jiné i obsah povinné výbavy a lékárničky.

Povinná výbava

Položky povinné výbavy se od začátku října 2018 poměrně výrazně zredukují a to rovnou o několik položek. Dále zůstává v platnosti nutnost vozit ve vozidle autolékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Ze seznamu úplně vypadávají náhradní žárovky a pojistky. A v případě, že vlastníte vozidlo s pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí po defektu a zároveň defekt indikují, vozidlo které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí nebo máte zajištěnou asistenční službu, která vám zajistí opravu poškozené pneumatiky na území celé České republiky, nemusí být součástí vaší povinné výbavy ani náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák. Pokud vaše vozidlo některou z podmínek nesplňuje, souprava pro výměnu kola pro případ defektu je pro vás stále součástí povinné výbavy.

Lékárnička

Z obsahu autolékárničky byly vyřazeny tři položky a to trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. V lékárničce naopak dále musíte vozit obvaz s jedním a dvěma polštářky, náplast hladkou cívku, škrtící pryžové obinadlo, latexové rukavice v chirurgickém obalu, nůžky a isotermickou fólii s rozměrem min. 200 x 140 cm. Nově také nebude vyžadována výměna jednotlivých součástí lékárničky z důvodu jejich expirace.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zimní pneumatiky

I když se nejedná o novinku tohoto podzimu, určitě stojí za připomenutí také přezutí pneumatik vašeho vozidla. K 1. listopadu by vaše vozidlo mělo být obuto do zimních pneumatik. Po tomto datu můžete vyjet s letními pneumatikami pouze v případě, že se na vozovce nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza anebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá jejich výskyt předpokládat. A s ohledem na rychlé výkyvy počasí, ke kterým v posledních letech dochází stále častěji, je tedy určitě vhodnější vozidlo obout do zimních pneumatik rovnou a počasím se tak nenechat zaskočit. Kromě výměny pneumatik doporučuje zkontrolovat své vozidlo.

Pojištění vašeho vozidla

S příchodem podzimu a zimy také narůstá počet nástrah, které nás mohou na silnici potkat. A tím nemáme na mysli pouze nevlídné a nevyzpytatelné počasí, ale také třeba zvýšený počet nehod při srážce se zvěří. Myslete na to tedy i při výběru povinného ručení a havarijního pojištění pro své vozidlo. Do smlouvy tak rovnou můžete zahrnout například právě připojištění střetu se zvěří nebo živelní pojištění, které pokryje škody na vašem vozidle v případě krupobití, vichřice, pádu stromu nebo sněhu. Hodit se vám může také připojištění rozšířených asistenčních služeb, které vám mimo jiné může zajistit třeba i výše zmiňovanou opravu pneumatiky v případě jejího defektu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz