Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na výměnu nebo opravu autoskel?

Publikováno: 06.06.2024

Nemusí to být zrovna divoká pomsta od souseda s baseballovou pálkou, někdy stačí jen malý kamínek odražený od vozovky a pavučina ze skleněných šrámů je na světě. Každý problém má ale taky svoje řešení. Řekneme vám, v jakém případě je možné v servisu zažádat o opravu autoskel, a kdy je nevyhnutelná výměna. 

Oprava autoskel

Jak rozbité čelní sklo může ohrozit řidiče?

Porušení či rozbití čelního skla je noční můrou každého řidiče. Někdy totiž stačí málo a místo výhledu mžouráte přes změť paprskovitých prasklin. Nejen, že je to nepříjemné, ale také nebezpečné - prasklina odvádí vaši pozornost a navíc vás může oslepit nevhodným odrazem světla. Vrstvené sklo se navíc podílí i na pevnosti celé konstrukce vozu a poskytuje mu konstrukční oporu. 

V neposlední řadě může být jízda s poškozeným čelním sklem i protizákonné. Zákon zapovídá jízdu s vozidlem, jehož čelní sklo má ve výhledu řidiče prasklinu větší než dva centimetry. Takové vozidlo je podle podle vyhlášky č. 53/2023 Sb. o schvalování technické způsobilosti vozidel považováno za nezpůsobilé k další jízdě.

Pokud vás při jízdě s prasklinou na čelním skle zastaví policejní hlídka, může vám na místě udělit pokutu ve výši až 3500 Kč, ve správním řízení se pak může sankce vyšplhat až na 10 000 Kč, a k tomu riskujete až 6 trestných bodů.

Neriskujte nákladnou opravu a spočítejte si u nás havarijní pojištění. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co může způsobit rozbití čelního skla?

  • Kamínek vymrštěný jiným autem (nejvíce rizikové jsou zimní a jarní měsíce, kdy na silnicích přibývá více výtluků a také na nich zůstávají zbytky štěrku.
  • Pád předmětu - může se jednat o větší kroupy, zmrzlý sníh ze střehy nebo třeba ulomenou větev ze stromu.
  • Řádění vandalů a zlodějů

Pokud tedy k takové újmě dojdete, máte na výběr dvě řešení: oprava skel u auta, nebo úplná výměna čelního skla. Záleží pochopitelně na rozsahu škod. Od nich se odvíjí také cena. 

Obvykle bude nejlepší poradit se s odborníkem, jaký typ opravy vám doporučí. Pokud ale prasklina dosahuje jednotek centimetrů a nedotýká se okrajů skla, ani se nenachází v zorném poli řidiče, je velká pravděpodobnost, že půjde opravit scelením. 

Oprava autoskla – cena

Scelení je speciální metoda, při které je odsán vzduch z dutiny praskliny a nahradí se tlakově aplikovanou speciální pryskyřicí, jež má stejný index lomu světla jako sklo. Následně se ještě vytvrdí UV lampou. Výsledkem je původní pevnost i optické vlastnosti skla. Zevnitř vozu patrně při bližším hledání objevíte stopy po opravě, ale po technické stránce by vám neměly činit potíže. 

Tento způsob má na rozdíl od výměny celého čelního skla řadu nesporných výhod. V první řadě bývá levnější a rychlejší. V některých servisech vám takovou opravu udělají na počkání do hodiny. Nehrozí u něj rizika, že po upevnění nového skla zůstanou netěsnosti či poškození karoserie. I proto má auto s originálním sklem vyšší prodejní hodnotu.  

Opravy čelních skel dnes navíc provádějí i běžné servisy, nemusí se jednat přímo o specializované provozovny.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ 

Cena za scelení čelního skla se nejčastěji pohybuje od vyšších stovek až po zhruba dva tisíce korun a nezabere více než hodinu. Výměna celého skla už se ale šplhá do vyšších tisíců, a to jen za sklo samotné, bez započítané práce. Samotná jeho instalace rovněž není nikterak časově náročná, musíte ale nějakou dobu vyčkat, než zaschnou lepidla. 

Mějte na paměti, že některé pojišťovny běžně v rámci havarijního pojištění nabízejí i připojištění čelního skla.

Výhodné havarijní pojištění

Pokud se vám rozbité čelní sklo a s tím spojená oprava nebo výměna nevyhne, rozhodně se nejedná o nikterak příjemnou záležitost. Je proto dobré mít sjednané havarijní pojištění, které vám může v podobných případech situaci značně ulehčit. Obzvlášť speciální připojištění čelního skla, které vám pomůže vzniklé škody uhradit a vy je tak nebudete muset platit ze své kapsy. Podívejte se, které by pro vás bylo nejvýhodnější.

Myslete ale také na to, že i vy můžete být tím, kdo zaviní rozbití čelního skla jinému řidiči, když od vašeho auta prokazatelně (například záznamem palubní kamery) odlétne kamínek. Pro takové případy se zase hodí mít sjednané kvalitní povinném ručení. Na našem webu si během chvilky porovnáte nabídky a vyberete tu nejvýhodnější.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ