Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Novinky na silnicích 2023

Publikováno: 04.01.2023

Rok 2023 příliš mnoho změn na silnicích nepřinese, stejně tak se nezmění ani cena za užívání dálnic. Samotná dálniční síť se ale rozroste o několik nových úseků. Pojďme si říct, co řidiče na silnicích čeká.

Pojištění auta

Elektronická dálniční známka

Už nějaký ten rok je u nás možné koupit dálniční známku pouze elektronicky. Nemusíte nic lepit na přední sklo, stačí jen údaje zadat do systému a zaplatit za dobu, kterou si určíte. Pokud si nejste jistí, do kdy vám známka platí, stačí, když na webu edalnice.cz zadáte svou SPZ a datum tak jednoduše zjistíte. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známku můžete zakoupit také v kioscích na hraničních přechodech, pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil. Cena známek zůstává pro rok 2023 stejná jako v předchozích letech.

Platnost a cena známky pro rok 2023:

  • 10 dní (310 Kč)
  • 30 dní (440 Kč)
  • 1 rok (1 500 Kč)

Dálnice v ČR

Česká dálniční síť se zase o kousek rozroste, a to včetně nových odpočívek. Jednou z nich je odpočívka Chotýčany na D3 se 40 místy pro nákladní vozidla, 50 místy pro osobní vozy. 4 místy pro autobusy a 5 místy pro přívěsy nebo karavany.

Nové úseky dálnic:

  • D48 Bělotín – Rybí
  • D48 a obchvat Frýdku-Místku
  • D7 zkapacitnění obchvatu Loun

V roce 2023 se ale začíná mnohem více kilometrů stavět a upravovat. Mezi jednou z nejnáročnějších staveb bude rozšíření D1 v Brně mezi sjezdem na centrum a Brnem-jih. Dálnice tu bude mít po každé straně 3 pruhy. Díky tomu se průjezd nejvytíženějším dálničním úsekem v republice brzy zjednoduší.

Pak je tu i D3 z Nažidel na rakouskou státní hranici u Dolního Dvořiště. Mělo by jít o vůbec první dálniční napojení na Rakousko. Navíc na ni navazuje stavba 12 km dlouhé D3 od Nažidel do Kaplice a také pokračování 8,6 km od Kaplice do Třebonína, která už započala v roce 2022.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Překvapivým průlomem je povolení stavby posledního nedokončeného úseku D1 u Přerova. Ředitelství silnic a dálnic chce tuto část začít stavět právě v roce 2023 a dokončit ji o dva roky později. Dnes musí vozidla projet nově vybudovaným průtahem, který vede přímo přes městské centrum. 

Jak zjistit počet trestných bodů

Dostali jste několik pokut za nedodržení rychlosti a nevíte, kolik trestných bodů tak máte na kontě? Od prosince 2022 existuje portaldopravy.cz, kam se přihlásíte přes elektronickou Identitu občana. Portál ale nabízí i mnohem víc, například podrobné údaje o vašem vozidle, včetně kontroly najetých kilometrů pomocí VIN kódu.

Povinná výbava 2023

Povinná výbava pro rok 2023 zůstává totožná jako v roce 2022 a nedošlo k žádným změnám.

Povinná výbava pro kategorie M a N:

  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vest – pro řidiči i spolujezdce
  • autolékárnička
  • lepící sada nebo rezervní kolo se zvedák a klíčem

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autolékárnička 2023

Na nových typy autolékárniček se už neuvádí datum spotřeby, protože už není zapotřebí autolékárničku po datu expirace. Samozřejmě je nutné nahradit použitý zdravotnický materiál za nový. K zjednodušení došlo i u samotného obsahu autolékárničky 2023.

Za neúplnou nebo nesprávnou povinnou výbavu můžete dostat pokutu až 2.000 Kč.

Pojištění auta 2023

Každý řidič by si měl dělat pravidelnou revizi pojištění svého vozupovinného ručení a havarijního připojištění. Ceny se mění nejen každým rokem, ale i v jeho průběhu. Takže stejné pojištění, které jste si platili v roce 2022, pro vás už nemusí být výhodné v dalších letech.

Pokud vás zajímají nabídky jiných pojišťoven, nebo chcete získat přehled o produktech dle vašeho vlastního zadání, využijte naši kalkulačku povinného ručení nebo kalkulačku havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ