Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nehod na přejezdech přibývá, dá se to řešit?

Publikováno: 05.12.2019

Nehod na přejezdech přibývá, dá se to řešit?

Nehody na přejezdech končí většinou tragicky a bohužel jich je stále více. Od letošního září do ledna stoupl jejich počet meziročně o 11 %. Zatímco loni za toto období zemřelo po střetu automobilu a vlaku 23 osob, letos si za stejnou dobu vyžádaly nehody 28 obětí. Čím to je? A dá se těmto smutným událostem nějak zamezit?

Srážka vlaku s autem

Mohou za to řidiči

Podle Drážní inspekce mohou za nehody na přejezdech především neukáznění řidiči. Ve většině případů jde o ignoraci světelné a zvukové signalizace. Typickým jevem také je, že se řidič (hlavně na nezabezpečeném přejezdu) nepřesvědčí, že nejede vlak a bez vázání vjede do kolejiště. Nejproblémovější jsou údajně profesionální řidiči.

Existuje řešení?

Je možné počet nehod na přejezdech eliminovat, aby nedocházelo k tolika úmrtím a újmám na zdraví? Správa železniční dopravní cesty pracuje na účinnějším zabezpečení přejezdů a každým rokem do lepších technologií investuje kolem miliardy korun. Zabezpečují se přejezdy, které dosud byly pouze označeny křížem, k přejezdům se zvukovou a světelnou signalizací se instalují závory.

Kritická místa jsou vybavena kamerami, které umějí automaticky detekovat přestupek a registrační značku vozidla. Toto opatření vzniká ve spolupráci s městskou policií v dané lokalitě a s Policií ČR. Tam, kde dochází k nehodám nejčastěji, je ideální zrušit přejezd a nahradit ho mimoúrovňovým křížením. Toto řešení je už ovšem náročné a nákladné, a tak se ho zatím nedočkala ani Studénka, která leží na frekventované trati a k nehodám na zdejším přejezdu dochází často. Snad se to do budoucna podaří a počet úrovňových přejezdů bude ubývat tak, jak se předpokládá.

Nezapomínejte na to, co vás učili v autoškole a před každým přejezdem se poctivě rozhlédněte. Nevjíždějte na kolejiště dříve, než si budete 100% jistí. I když se vám tyto poučky možná znají hloupé, není radno je zanedbávat. V případě zaviněné nehody jde náhrada škody do desítek milionů, proto doporučujeme si sjednat povinné ručení s vyššími limity.

Spočítat havarijní pojištění

 

Autor: Karolína