Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus (Covid-19) v Portugalsku

Publikováno: 15.06.2020

Pandemie koronaviru Covid-19 je, doufejme, na ústupu a svět se pomalými krůčky vrací k normálu. Stejně tak je tomu i u cestování. Evropské státy pomalu otevírají hranice i turistům, jak je ale to s Covid-19 v Portugalsku? Pojďme se na to společně podívat.

Covid - 19 v Portugalsku

Cestování podle semaforu

Od 15.6.2020 platí v rámci cestování do států Evropské unie pravidla podle tzv. ,,semaforu". Evropské státy jsou rozděleny podle toho, jak závažný tam je vývoj šíření viru Covid - 19. Zeleně jsou označeny státy bezpečné pro cestování, oranžově ty se středním rizikem a červeně státy s vysokým rizikem nákazy. Do oranžových a zelených mohou Češi cestovat bez omezení, tam i zpět. Při návratu ze států označených červeně je nutné předložit negativní test na Covid - 19 a podstoupit 14 denní karanténu. Podrobné informace naleznete zde.

Cestovní pojištění online

Covid - 19 v Portugalsku

Situace šíření viru Covid - 19 v Portugalsku není dle posledních informací moc pozitivní, nakažených stále denně přibývá. Dle pravidel ,,semaforu" tedy nově spadá Portugalsko do ,,červené zóny", tedy mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem.

Pokud se tedy do Portugalska rozhodnete cestovat, budete při návratu do ČR povinni:

  • Předložit potvrzení o negativním RT - PCR testu na Covid - 19 ne starší než 4 dny.
  • Nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.
  • Případně lze také do 72 hodin od vstupu na území ČR předložit místně příslušné krajské hygienické stanici potvrzení o negativním RT - PCR testu, absolvovaném v ČR.

Cestování do Portugalska

Vstup cizinců na území Portugalska není zakázaný, ovšem jsou zde nastaveny stále poměrně velká omezení v pozemní i letecké dopravě, takže cestování do tohoto státu může být organizačně náročnější. Pokud byste chtěli překročit hranice Portugalska osobním vozem ze Španělska, nebude vám to, ani jako občanovi EU, umožněno. U leteckého spojení ze států EU do Lisabonu nejsou taková omezení stanovena, nicméně MZV ČR doporučuje dokumenty potřebné k odletu vždy předem konzultovat s příslušnou leteckou společností.

Je nutný pro vstup do Portugalska negativní test na Covid - 19?

  • Pro vstup na pevninu Porgugalska není negativní test na Covid - 19 vyžadován. Doporučena je profylaktická 14 denní domácí izolace, karanténa je nařízena pouze osobám s příznaky onemocnění.
  • Pro vstup na území ostrova Madeira je nařízena karanténa v případě, že se neprokážete negativním testem.
  • V případě cestování na Azorské ostrovy jsou uplatňovány různé kombinace testování před a po příletu na ostrovy a karantény + případně i následné další testování během pobytu.

Aktuální informace ohledně situace s cestováním do Portugalska můžete sledovat přímo na webu MZV ČR.

Opatření v Portugalsku

V Portugalsku aktuálně platí následující ochranná opatření:

  • Povinnost nošení roušky na všech veřejných uzavřených prostorách - hromadná doprava, obchody, restaurace apod.
  • Nutná dezinfekce rukou u vstupu do obchodů a restaurací.
  • Dodržování společenského odstupu 2 m.
  • Pobyt na plážích je možný při dodržení pravidel stanovených portugalskou vládu, které v angličtině naleznete na stránkách MZV ČR.

Jak cestovat do Portugalska?

Ideálním způsobem, jak do Portugalska cestovat, je letecky. Pravidelná přímá letecká linka z Prahy do Lisabonu bohužel zatím dle informací na webu letiště Praha obnovena není.

Lety jsou možné pouze s přestupy na některém z dalších Evropských letišť (např. Paříž, Amsterdam, Frankfurt apod.), často se však jedná o lety s dlouhými časy přestupů. Situace a obnovené linky se stále mění, je tedy lepší situaci pravidelně sledovat a letenky hledat ideálně přímo u leteckých společností, nikoliv přes zprostředkovatele. Lety s přestupem by měly být aktuálně možné u Airfrance, KLM, Brussels Airlines, Lufthansa apod.

Cestovní pojištění do Portugalska

Pokud se rozhodnete pro cestu do Portugalska, rozhodně nezapomeňte na uzavření cestovního pojištění. Nově je to možné i s krytím onemocnění Covid - 19 a to už pojišťovny AXA Assistance. Ovšem pouze za předpokladu, že není MZV ČR vydáno upozornění do této destinace necestovat. Více informací o tomto cestovním pojištění naleznete zde.

Autor: Andy

Zdroj: MZV ČR