Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

E-shop s elektronickými dálničním známkami 2021 už běží

Publikováno: 02.12.2020

Nejpozději od 1. února 2021 si budou muset všichni řidiči jezdící po dálnici zakoupit novou dálniční známku 2021. Tu si můžete nově pořídit také online prostřednictví e-shopu. Jeho start provázejí komplikace, takže doufejme, že se ,,všechny mouchy" podaří brzy vychytat. Pojďte se spolu s námi podívat na plusy i mínusy nových dálničních známek.

Elektronická dálniční známka 2021

Nákup dálničních známek pro rok 2021

Hlavním prodejním místem nových známek je ode dneška e-shop www.edalnice.cz. Ten sice na začátku dne ještě nefungoval, ale dle vyjádření Martina Opatrného (mluvčí státní společnosti Cendis, která je provozovatelem systému), tak bylo učiněno záměrně, aby nedošlo k přetížení systému. V odpoledních hodinách oznámení o přípravě nových funkcí již zmizelo a nákup známky je možný.

Další možností, jak zakoupit novou dálniční známku je využit některé z obchodních míst (Česká pošta a EuroOil), případně samoobslužný kiosek.

pojištění vozidel online

Ceny zůstávají stejné

I v roce 2021 můžete počítat se známými cenami, a to:

  • Roční známka: 1 500 Kč
  • Měsíční známka: 440 Kč
  • Desetidenní známka: 310 Kč

Novinkou ovšem je, že nová roční dálniční známka nebude platit 14 měsíců, ale 365 dnů, přičemž její platnost začíná běžet ode dne jejího zakoupení. Blížící se konec platnosti si můžete nastavit ve formě upozornění e-mailem nebo SMS zprávou.

Kdo si známku nemusí kupovat

V systému dálničních známek jsou také stále výjimky, které si známku kupovat nemusí. Jedná se o:

  • Majitele elektromobilů a plug-in hybridů
  • Vozidla přepracující držitele průkazů ZTP a ZTP/P
  • Historická vozidla se speciální ,,veteránskou" značkou

Slevu ve výši 50 % pak mohou využít vozidla poháněná zemním plynem nebo biometanem.

Kontrolování platnosti dálničních známek bude stále provádět policie a celní správa prostřednictvím kamer v autech a na kontrolních branách.

pojištění vozidel online

Nevýhody nového systému

Ten první je jasný na první pohled - díky absenci dálniční známky na čelním skle nepoznáte, zda auto, které se chystáte řídit má zakoupenou platnou dálniční známku. Musíte jít tedy na web, zadat SPZ vozu a stát, ve kterém je registrovaný a tento údaj si ověřit.

Pokud u koupě známky s okamžitým začátkem platnosti zadáte špatně SPZ vozidla - máte smůlu. Značku změnit nelze, ani stornovat známku. Při koupi na obchodním místě máte na opravu 15 minut.

Pokud ztratíte svou značku, na kterou je SPZ vázána, můžete s sebou pro jistotu vozit i velký techničák, ve kterém je uvedena. V případě odcizení vaší značky pak nebudete muset kupovat novou známku - stačí její ztrátu či krádež doložit úředním dokumentem a následně budete moci údaj upravit.