Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

4 nezapomenutelné dny ve městě lásky – Paříži

Publikováno: 06.04.2020

Paříž má spoustu přezdívek. A stejně jako New York, nikdy nespí. Je to město pulzující lidmi, životem, bohatou historií, uměním, módou i gastronomií. Objevit všechny její krásny za pouhé 4 dny je téměř nemožné, ale to nejpodstatnější se do nich vměstnat určitě dá a bude se rozhodně jednat o intenzivní zážitek! Hlavní je si zde užít atmosféru a místní způsob života.

Plán na 4 dny v Paříži

DEN PRVNÍ: Pařížské symboly

Těch má toto město hned několik a logicky se s nimi pojí vysoká návštěvnost turistů. Je dobré je vidět, přece jen o nich člověk slyší celý život, ale zvažte, zda vám jejich prohlídka stojí za dlouhé čekání.

Eiffelovka - věděli jste, že byla postavena k oslavě 100. výročí revoluce? A kdyby nevyhrál tenhle návrh, mohla stát v Paříži třeba obrovská gilotina, což byl taky jeden ze soutěžních námětů? Pokud se na Paříž chcete podívat z Eiffelovky, počítejte s velmi dlouhým čekáním ve frontách. Ale jestli vám jde hlavně o výhled, dopřejte si ho ze střechy obchodního domu Printemps, odkud uvidíte nádherně a zadarmo. Navíc i prohlídka této módní budovy z roku 1868 stojí za to. Na samotnou vyhlídku se pak dostanete po eskalátorech pro zákazníky a najdete na ní lavičky i dalekohledy.

Katedrála Notre dame, které se taktéž říká katedrála Panny Marie a v dřívějších dobách byla známá jako Chrám Matky Boží. Nádherná a doslova legendární stavba z románu Victora Huga se nachází na východě ostrova Íle de la Cité. Po nešťastném požáru z dubna 2019 je katedrála pro veřejnost uzavřená, ale nezapomenutelný pohled na ní si můžete vychutnat z malých uliček ostrova, mostů Seiny a nábřeží Ile Saint Louis.

Versailles - nejkrásnější zámek v Evropě s ještě nádhernějšími zahradami. Nachází se 20 km od Paříže, ale... tohle místo jednoduše musíte navštívit. Zrcadlový sál dlouhý 73 metrů, přepychové královské ložnice, Galerie bitev, Velké komnaty a spousta dalšího.

TIP!
Nechcete v Paříži jen obcházet památky, které nejdete v každé brožuře? Využijte rodilého průvodce! Aspoň 2 týdny předem si emailem objednejte na stránkách www.parisiendunjour.fr termín, hodinu a jazyk a asociace vám pošle kontakt na průvodce. Kde se potkáte? To je překvapení, které vám nebude odhaleno hned. Můžete si být jistí, že z Paříže poznáte opravdu to nejlepší. A především budete moci opravdu nahlédnout na Paříž očima místních.

DEN DRUHÝ: Muzea, muzea, muzea!

Které tedy navštívit? Samozřejmě největší muzeum na světě Louvre. Palácový komplex Palais du Louvre býval sídlem francouzských králů (moc dobře jste ho mohli vidět třeba v Angelice 😉). Oficiálně v něm najdete 7 sbírek: Egyptské starožitnosti, Stará Antická a Orientální keramika, Řecké a Římské starožitnosti a další. Hlavním favoritem, tedy spíše favoritkou turistů je ovšem Mona Lisa - mistrovské dílo Leonarda Da Vinciho. Ve skutečnosti je dost maličká a obklopená davy a davy návštěvníků. Na samotný Louvre byste potřebovali celý den... dopředu si tedy raději stanovte, co z něj přesně chcete vidět a vstupenky si rezervujte předem online.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pokud vaše srdce ovládli impresionisté a postimpresionisté, nesmíte vynechat Muzeum Oranžérie. Tohle místo uchvátí i ty, kteří jinak výtvarné umění moc nemusí. V tomto muzeu je na více než 6 000 metrech čtverečních impozantní sbírka s díly od Matisse, Cézanna, Picassa, Renoira, Modiglianiho a samozřejmě jsou zde i Lekníny od Moneta.

Invalidovna - už podle názvu asi tušíte, k čemu toto místo původně sloužilo. Bylo postaveno pro vojáky s trvalými následky z vojenských tažení. Asi jich nebylo úplně málo, protože budova je to obrovská. V hlavní kupoli jsou uloženy Napoleonovy ostatky a jinak jsou zde k vidění expozice muzea armády. Nebojte, krásu místa ocení jak muži, tak ženy.

DEN TŘETÍ: Nádech bohémství a lásky

Ano, pro dnešek bude řeč o jedné z nejslavnějších čtvrtí, která se stala inspirací hned pro několik nejen filmových děl - Montmartre! Obrazy, suvenýry, umělecká díla, to vše tu najdete (třeba na Place du Tertre). K Montmartru neodmyslitelně patří i ,,dortová" bazilika Sacré Coeur, která se majestátně tyčí ve své výšce 83 metrů a dostanete se k ní pozemní lanovou dráhou z Place St. Pierre anebo po stezce z náměstí S. Pierre. A když k bazilice zavítáte večer, budete mít nádherný výhled na noční Paříž, ideálně se sklenkou vína, za hraní místních buskerů.

Spousta lidí má ovšem Montmartre spojený s kankánem, kurtizánami, absintem a bohémským prostředím, tak dobře známým z obrazů Toulouse-Lautreca, který často sedával a inspiraci čerpal v kabaretu Moulin Rouge, který je dnes magnetem pro turisty z celého světa. Ten se vyplatí vidět i zevnitř a zavítat na některé z místních čísel, třeba na ta od českých akrobatů 😉 Vstupenky si můžete zarezervovat na tomto odkazu.

TIP!
Chcete navštívit kavárnu, ve které pracovala filmová Amélie? Najdete ji na adrese: Café des Deux Moulins, Montmartre, 15 Rue Lepic.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

DEN ČTVRTÝ: Zahrady, bistra, noční život a všechny chutě Paříže

Poslední den si nechejte jen tak volný a brouzdejte ulicemi, ochutnejte místní pověstnou kuchyni a nasávejte francouzskou atmosféru.

Zajděte do Latinské čtvrti se spoustou bister a restaurací a ochutnejte pověstnou francouzskou cibulačku a quiche Lorraine nebo francouzský casserole. Víno? Veškerý výběr je sázka na jistotu.

Pokud přece jen toužíte vidět ještě nějaké známé místo, v téhle čtvrti najdete třeba i Sorbonnu - druhou nejstarší univerzitu v Evropě, založenou v roce 1150.

Pro odpočinek po obědě je jako stvořená Lucemburská zahrada s Lucemburským palácem (byl postaven podle florentského Palazza Pitti). Další krásné zahrady jsou jen kousek od Vítězného oblouku a jmenují se Tuilerijské (ty byly vytvořeny ve stylu italské renesance).

Přišel čas na kávu? Projděte se po Champs-Élysées, vyberte si některou z kaváren a objednejte si i něco sladkého, třeba místní makronky nebo cr?me br?lée či éclair.

Večer zakončete s lahví vína na břehu Seiny, zakousněte nějaký dobrý  sýr a zažijete romantiku, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. A jestli toužíte po městském ruchu, vyberte si některý z barů nebo klubů, kterých je v Paříži nepočítaně (třeba Cave du 38 Riv pro milovníky jazzu, pokud toužíte po tanci pak třeba klub Badaboum).

Doprava po Paříži

Paříž je velmi rozlehlá a doprava v ní řekněme... francouzská, ale pokud si troufáte - zvolte pro poznávání města kolo. Po celém městě jsou jich k půjčení tisíce a první půl hodina jízdy je zdarma.

Kdo chce cestovat trochu víc v klidu - jeďte metrem. To pařížské funguje už od roku 1900, má 300 stanicí a říká se, že ať jste v Paříži kdekoli, k nejbližší zastávce to bude maximálně 600 metrů. Doporučujeme si nekupovat jednotlivé lístky, ale kartu Paris visit - ta platí na 3 dny pro zóny 1-3, vlaky, autobusy i na lanovku na Montmartre. Více informací o jednotlivých tarifech a spol. najdete na tomto odkazu. Koupíte ji i online (doručí vám ji poštou do ČR) anebo na letištích a v turistických kancelářích.

UBYTOVÁNÍ

O bohaté možnosti ubytovaní v Paříži není nouze, samozřejmě záleží, jakou cenovou kategorii hledáte. Na portálu Booking najdete výběr jak luxusnějších hotelů, tak těch klasických i hostelů. Ubytování domáčtějšího typu zase najdete na Airbnb.

Jak jsme zmínili v úvodu, jedná se jen o malou výseč toho, co můžete v Paříži vidět. Nechte se inspirovat, ale objevte ji po svém. Nezbývá než zabalit kufry, nezapomenout na cestovní pojištění a vyrazit objevovat sladkou Francii!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY