Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění elektrických vozidel a kol

Trend užívání elektrické motorizace u aut i kol je na prudkém vzestupu zejména v Evropě. Jak je to ovšem s jejich pojištěním? U elektrokol nemusíte platit žádné povinné ručení, ale vybrat vhodné pojištění může být přeci jen trochu oříšek.

Pojištění elektrických vozidel a kol

Cena za pojištění elektromobilu

Pořízení elektromobilu, a nakonec ani elektrokola není zrovna levná záležitost a bude ještě nějaký čas trvat, než budou oba dopravní prostředky cenově dostupné pro většinu obyvatel. Nicméně například právě u elektromobilu lze, na rozdíl od vozů se spalovacím motorem, velmi ušetřit na celkovém provozu, ale i povinném ručení.

Na čem ušetříte při koupi elektromobilu?

  • Neplatíte silniční daň z provozu vozidla
  • Neplatíte poplatky za parkování v městských zónách
  • Neplatíte poplatek za dálniční známku
  • Nejste omezeni při vjezdu do ekologických zón

Do ceny pojištění elektromobilů se promítá zejména výkon elektromotoru a hmotnost vozu. I tak se ale do budoucna nadále musí analyzovat nová rizika, která jsou s provozem elektromobilů spojena. Ať už je to velmi nízká hlučnost a tudíž i větší ohrožení chodců, nebo technologie, které se v případě poškození hůře a nákladněji opravují, tím pádem je i těžší vypořádat se s likvidací pojistné události. Pojišťovny tak jistě budou přistupovat i ke specifickým asistenčním službám.

Pojištění elektrokola

Pojištění elektrokola je stejné, jako pojištění jakéhokoliv dražšího kola. Existuje hned několik způsobů:

Pokud se na svých cestách obáváte krádeže kola, přestože jej máte bezpečně uloženo, například v nějakém objektu, jako je  garáž, kolárna nebo přímo v autě (ovšem pouze mimo 22 - 6 hodinu). Pojištění se většinou nedá uplatnit na krádež kola ze stojanu na ulici. Vždy záleží na pojistných podmínkách každé pojišťovny.

Na co se může pojištění elektrokola vztahovat:

  • krádež z objektu či volného prostranství,
  • krádež z auta či nosiče na kolo,
  • loupež,
  • poškození či zničení nehodou,
  • poškození či zničení při přepravě,
  • vandalismus.

Škoda způsobená jízdou na kole pak spadá do standardního pojištění odpovědnosti. Pokud totiž můžete za škodu při dopravní nehodě, musíte bez pojištění vše zaplatit ze svého. Jak jsme zmiňovali, povinné ručení u cyklistů neexistuje, proto si určitě připojistěte odpovědnost.

Které pojišťovny vybrat

Kvalitní produkty na pojištění kol, potažmo elektrokol lze sjednat u pojišťovny Ergo, AXA, ČSOB, Allianz, Uniqa a PVZP, většinou v rámci balíčku cestovního pojištění. V případě kola ovšem nelze získat asistenční služby v zahraničí. V rámci České republiky to ovšem jde u pojišťoven AXA a PVZP.

Pojišťovna Typ pojištění Výhody
Allianz Cestovní pojištění Pojištění zavazadel i sportovního vybavení. V případě krádeže nebo zpoždění zavazadel proplácí zapůjčení náhradního kola do limitu 5 000 Kč.
AXA Cestovní pojištění AXA Assistance Pojištění zavazadel i sportovního vybavení. Krytí zavazadel, která jsou umístěna v uzavřené místnosti v místě ubytování. Asistenční služby v ČR.
ČSOB Cestovní pojištění Pojištění zavazadel i sportovního vybavení, které je umístěno v uzamčeném prostoru.
ERGO TOP cestovní pojištění Krytí zavazadel i sportovního vybavení po dobu svěření dopravci. Kryje také umístění v uzavřené místnosti v místě ubytování.
PVZP Cestovní pojištění Pojištění zavazadel i sportovního vybavení, které je umístěno v uzamčeném prostoru. Asistenční služby v ČR.
Uniqa Cestovní pojištění Kryje zavazadla a sportovní vybavení v případě prokazatelného vloupání do uzamčené místnosti v místě ubytování.
Pzn.: informace jsou 12/2021