Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Řidičák na motorku

Publikováno: 29.08.2023

Bez řidičského průkazu se při řízení motocyklu neobejdete. Jde o stejnou povinnost jako v případě řízení osobního vozidla, jen se motocykly řadí do jiné kategorie. V našem článku se podíváme na to, co obnáší získání řidičáku na motorku, a nezapomeneme ani na povinné ručení, které i motocykl musí mít sjednáno.

Řidičák na motorku

Druhy řidičáků na motorku

Řidičské průkazy pro motocykly se rozdělují hned do 4 kategorií podle kubatury a věku, ve kterém lze řidičák získat.

  • AM (mopedy do 50 ccm a 45 km/h, které lze získat po dovršení věku 15 let)
  • A1 (motocykly do 125 ccm a 11 kW, které lze získat po dovršení věku 16 let)
  • A2 (motocykly o výkonu do 35 kW, které lze získat po dovršení věku 18 let)
  • A (motocykly o výkonu nad 35 kW, které lze získat po dovršení věku 24 let)

Skupina A opravňuje řízení jakékoliv další skupiny bez omezení výkonu. Majitelé motocyklů se tak mohou těšit na užívání neomezeného řidičáku na motorku. Pokud zájemce ale prošel zdárným výcvikem ve skupině A2 a požaduje řidičák i pro skupinu A, musí minimálně splnit zkoušku, aniž by absolvoval tréninkové jízdy. To je možné nejdříve 2 roky po získání oprávnění na skupinu A2, což může být už ve 20 letech.

Vlastník řidičského průkazu pro skupinu vozidel B, tedy osobních automobilů, může řídit motocykly ve skupině AM a A1 bez toho, aniž by na ně potřeboval výcvik.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Podmínky získání řidičského průkazu na motocykl

Získání řidičského průkazu na motocykl doprovází jak teoretická výuka, tak praktický výcvik, který se skládá z několika částí. Nejdříve zájemci o řidičák trénují na trenažéru nebo autocvičišti mimo provoz. Podívejte se, jak na testy autoškoly. Manipulace s motocyklem na místě není tak snadná, jako v případě osobního vozidla, ke kterému jen otevřete dveře a pohodlně se posadíte. Samotný motocykl něco váží, a pokud na vás spadne, může vám způsobit závažná zranění. Po základním výcviku na cvičišti následují jízdy v malém provozu, pak středním a následně plném provozu.

Co obsahuje teoretická část:

  • výuka předpisů o provozu,
  • výuka ovládání a údržby,
  • výuka teorie a zásad bezpečné jízdy,
  • výuka teorie zdravotnické přípravy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Cena řidičáku na motorku

Kolik stojí řidičák na motorku? Cena řidičského průkazu na motorku je různá, záleží na finanční politice autoškol a jejich ceníku. Někde lze výcvik absolvovat za 10 až 13 tisíc korun, jinde až za 19 500 Kč. Setkáte se také s příplatky například za kondiční a doplňující jízdy, neomluvené jízdy nebo storno celého kurzu.

Velká část autoškol navíc nabízí dva kurzy, to znamená na motocykl i osobní vozidlo a možné slevy.

Jak dlouho trvá řidičák na motorku?

Každý zájemce o řidičák na motorku by měl počítat s několikatýdenním výcvikem, který je pevně daný, nebo je možné se na něm domluvit také individuálně. Teoretická výuka obvykle obsahuje celkem 8 nebo 9 hodin po 45 minutách. U praktického výcviku je to 14 hodin po 45 minutách.

Povinné ručení na motorku

Stejně jako jiná motorová vozidla s registrační značkou musí mít podle zákona i motocykly sjednáno povinné ručení. V případě nehody tak nebudete její následky platit ze své kapsy. Bohužel jsou řidiči motocyklů častými účastníky pojistných událostí, a tak není dobré nic nechávat náhodě.

Pokud si s povinným ručením na motorku nevíte rady, tak vám rádi poradíme. Pomocí naší kalkulačky si můžete udělat srovnání nabídek povinného ručení od prověřených pojišťoven na českém trhu a produkt si upravit přidáním případných připojištění nebo zvýšením/snížením pojistných limitů.

Nezapomeňte taky na havarijní pojištění motocyklu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ