Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prodloužení platnosti STK a řidičského průkazu 2021

Publikováno: 08.03.2021

Je to již rok, kdy se potýkáme s následky pandemie v běžném životě i v automobilové přepravě. Navštívení autoservisů, technických kontrol a úřadů je velmi omezeno. V našem článku se proto dozvíte, jaké výjimky byly pro letošní rok stanoveny Ministerstvem dopravy.

Prodloužení platnosti STK a řidičského průkazu 2021

Řidičské průkazy a STK

Možná se vám blíží doba ukončení platnosti řidičského průkazu. I bez pandemie má s výměnou mnoho českých řidičů problémy, ale letos je to naštěstí trochu jinak. Platnost řidičských průkazů byla automaticky prodloužena díky nařízení Rady EU a Evropského parlamentu, které vešlo v platnost přes Ministerstva dopravy v jednotlivých zemích. Nařízení se jmenuje Omnibus II a navazuje na Omnibus I z roku 2020.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nařízení je platné od 6. 3. v celé Evropské unii, která si tak slibuje cílené snížení mobility obyvatel. Řidičský průkaz, jehož platnost končí mezi 1. 9. 2020 a 30. 6. 2021, je možné využívat i dalších 10 měsíců po termínu.

Stejné podmínky platí i pro státní technickou a emisní kontrolu, takže se nemusíte bát, že by vám policejní hlídka zakázala další jízdu s propadlou technickou (pokud s ní ovšem nejezdíte od srpna 2020).

Čeho všeho se prodloužení týká:

  • Platnosti řidičských průkazů
  • Pravidelných technických prohlídek
  • Průkazů profesní způsobilosti řidiče
  • Lhůta pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti
  • Dokladů či lhůt v oblasti nákladní silniční, železniční a vodní dopravy

Úřady a STK zůstávají otevřeny

I přes zmíněná prodloužení platnosti to ovšem neznamená, že by řidiči měli tyto úkony zcela vynechat, pokud to bude jen trochu možné. Úřady mají stále úřední hodiny, ač omezené. Navíc je výhoda, že díky sníženému pohybu obyvatel a rezervačním systémům nemusíte čekat dlouho, pokud míříte na úřad v místě svého bydliště. Nařízení tedy platí především pro řidiče, kteří jsou výslovně ohroženi na zdraví, pobývají v zahraničí, museli by kvůli prohlídce a návštěvě úřadu cestovat mezi okresy nebo mají vůz v depozitu.

Stejně tak mají otevřeno servisy a stanice technické kontroly. Ministerstvo dopravy na svých webových stránkách navíc zveřejnilo mapu s adresami STK, stanic na měření emisí a obecních úřadů, kde je možné se rezervovat.

Co vše potřebujete vědět o STK, tomu jsme se věnovali například zde.

Snížená mobilita také omezuje návštěvu pojišťoven. Pokud si potřebujete změnit nebo nově sjednat pojištění vozu, vše můžete udělat u internetu doma. Online pojištění je navíc výhodné i díky slevám za jeho sjednání.