Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení se bude zdražovat i v roce 2015

Publikováno: 21.09.2014

Zdražování povinného ručení by mělo pokračovat i v nadcházejícím roce 2015. Ceny u autopojištění by se měly navyšovat až o několik stovek korun. Důvodem navyšování povinného ručení je návrh poslanců na zrušení příspěvků do garančního fondu, který se má projednávat ve Sněmovně tento týden.

Touto novelou, která by měla případně platit od 1.1. 2015, by skončil ,,spravedlivý" princip financování nepojištěných škod řidičů, kteří mají vozidlo nepojištěné. Pokud by totiž odpadla tato povinnost nepoctivým řidičům, tak by chybějící finance museli doplatit platící řidiči. Povinné ručení nemělo v roce 2013 odhadem 130 tisíc vozidel.

Konkrétní výše zdražení se bude odvíjet od reakcí jednotlivých pojišťoven Všechno však nasvědčuje tomu, že nejvíce zdražení pocítí rizikovější skupiny motoristů. Výše zdražení se mimo jiné bude odvíjet i od případného poklesu pojištěných vozidel nebo případný nárůst plateb hrazených z garančního fondu.

Povinné ručení

Podle aktuálního průzkumu NMS Research je ale už nyní jasné, že  93 % dotázaných  motoristů tuto změnu považuje za nespravedlivou a rádi by zůstali u stávajícího modelu.

I v případě, že poslanci tuto novelu neschválí, se však v nadcházejícím roce dá očekávat zdražení povinného ručení a to na základě vyhodnocení stanovení odškodného dle nového občanského zákoníku, který vstoupil v platnost v letošním roce. Čím vyšší odškodné tedy budou muset pojišťovny klientům vyplácet, tím bude narůstat jejich tendence pojistné u autopojištění stále zvyšovat.

Co je garanční fond?

  •  Z garančního fondu se vyplácí škody způsobené nepojištěnými vozidly.
  • Okolo 30 % nákladů na nepojištěné škody jdou na vrub viníků nehod a zbytek se hradí z příspěvků do garančního fondu, do kterého od roku 2009 přispívají nepojištění motoristé.
  • Příspěvky do garančního fondu zasílají pojišťovny dopředu na kalendářní rok.

Zdroj: oPojištění.cz

Autor: David Derka