Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění solárních panelů: Kdy se vyplatí a jaké jsou možnosti?

Publikováno: 19.12.2023

Pořídili jste si domácí fotovoltaickou elektrárnu? Skvělý tah! Teď je jenom potřeba zajistit, aby vám systém vydržel co nejdéle a návratnost investice byla rychlá a ideálně i několikanásobná, což fotovoltaika dokáže. A právě s tím vám může pomoci správně zvolené pojištění. Čtěte dále.

Fotovoltaika

Trend energetické soběstačnosti 

V době drahých energií hledá mnoho lidí způsob, jak zajistit co největší energetickou soběstačnost svého bydlení. Ideální kombinace je samozřejmě využití solární energie a tepelného čerpadla, protože tyto technologie společně dokážou ušetřit pěkných pár korun.  

Tepelné čerpadlo zajistí vytápění pro chladnější měsíce, a jelikož jde o energeticky úsporné zařízení, může být provozováno z energie generované fotovoltaikou. A pokud chcete ušetřit opravdu maximum, můžete do systému zapojit ještě tzv. fototermické panely, které využívají solární energii k ohřevu vody a pomohou i s vytápěním. Přečtěte si více o tom, jak vést ekologickou domácnost.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Solární panely na střeše se vyplatí

Solární panely vám nevydělávají jenom v létě, ale získávají energii v podstatě po celý rok; ve slunečných dnech jsou samozřejmě efektivnější než při dešti a v létě generují více energie než v zimě. Tu ale můžete prodat zpět do odběrné sítě a v zimě si ji jednoduše opět koupíte. Nejlepší je umístit solární panely na střechu, ale pokud to není možné, dobrou službu vám udělají například i na ploše zahrady. Jen nesmí být ničím zastíněné. Vždy ale myslete na to, že panely umístěné na zemi mohou být náchylnější k poškození nebo odcizení. 

Možnosti pojištění solárních panelů

Solární systémy nelze pojistit samostatně. Fotovoltaiku (nebo i fototermiku) si ale můžete pojistit v rámci pojištění nemovitosti. Pokud jste majitelem některého z těchto systémů, nechte si pojistnou smlouvu upravit na míru a vhodně navyšte limity plnění. 

Hodnota nemovitosti s fotovoltaikou 

Fotovoltaická elektrárna zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti, protože garantuje nemalé provozní úspory. Nezapomínejte ale na to, že ovlivňuje nejen tržní cenu nemovitosti, ale i její pojistnou hodnotu. Dejte si proto pozor, abyste měli nemovitost pojištěnou správně. 

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Podpojištění nemovitosti

Podpojištění nemovitosti je situace, kdy máte nastavený nižší pojistný limit, než je skutečná hodnota nemovitosti. V případě škodné události vám tak pojišťovna nevyplatí celé plnění, ale pouze jeho poměrnou část.  

Pokud tedy máte například pojistný limit 1 milion korun, ale skutečná hodnota nemovitosti je 2 miliony, dosahuje vaše pojištění pouze 50 % hodnoty nemovitosti. Při škodě ve výši 500 000 Kč vám pak pojišťovna nevyplatí plnou částku, přestože by se do pojistného limitu vešla, ale pouze 50 % vyčíslené škody, tedy 250 000 Kč. 

Abyste se po instalaci fotovoltaické elektrárny vyhnuli podpojištění, co nejdříve nahlaste změny vaší pojišťovně a nechte si upravit limit na míru současnému stavu. Ideální je doložit také dokumenty potvrzující cenu a kvalitu systému.  

Důležité je pohlídat si také výluky z pojištění. Snadno se totiž může stát, že vaše nová fotovoltaická elektrárna bude zrovna ve vaší smlouvě zahrnuta v kolonce výluk. V takovém případě je potřeba nechat si smlouvu upravit, a kdyby to nebylo možné, změnit pojištění (a případně i pojišťovnu). 

Srovnání pojištění nemovitosti

Vzhledem k počtu nabídek na trhu může být opravdu těžké vybrat vhodné pojištění nemovitosti. Na našich stránkách najdete kalkulaci pojištění majetku, kde stačí zadat pár údajů o vás a vaší nemovitosti, načež vás bude kontaktovat jeden z našich specialistů s nabídkou přesně vám na míru. 

U nás si můžete srovnat i pojištění domácnosti. Pokud stále nemáte úplně jasno v těchto dvou pojmech, přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Rizika fotovoltaiky

A na co si dát u fotovoltaiky pozor?

  • Vždy myslete na to, že pracujete s elektrickým proudem, proto musí být systém patřičně zabezpečen a zkontrolován kvalifikovaným revizorem. Předejdete tak riziku požáru, který by hrozil v případě nekvalitních solárních panelů nebo jejich špatné instalace a následného přehřátí.
  • Důležité je také pevné ukotvení panelů, aby vám při prvním větším větru neuletěly. 
  • A protože se jedná o velmi žádané zboží, určitě si dejte pozor také na riziko krádeže. Solární panel sice není peněženka, kterou někdo odnese v kapse (základní ochranou je tedy už jeho váha), specializovaní zloději si s tím ale dokážou poradit. Proto nezapomeňte do pojištění zahrnout i riziko odcizení s limitem ve výši hodnoty vaší domácí elektrárny. 

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku