Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění domácnosti je dnes jiné než dříve, na co se zaměřit u vaší smlouvy?

Publikováno: 14.03.2018

Pojištění domácnosti patří mezi pojištění majetku občanů. Zahrnuje v podstatě téměř veškeré vybavení a další předměty, které tvoří domácnost resp. jsou součástí vaší domácnosti. Zjistěte na co se zaměřit při pojištění domácnosti a na co byste se měli zaměřit pokud zvažujete se věnovat vaší smlouvě pojištění domácnosti. Myslete na to, že smlouvu je potřeba pravidelně revidovat a to nejčastěji k výročí smlouvy. Ve většině případů je ideální stávající smlouvu vypovědět a uzavřít smlouvu novou. Pokud tedy nedostanete výhodnou nabídku od stávající pojišťovny, neváhejte a využijte nabídku konkurence. Ideálním pomocníkem k lepší ceně a výhodnějším podmínkám je srovnání různých nabídek jako u Top-Pojištění.cz.

Na co se zaměřit a co si připomenout

HH clanek 3-2018

Typickými představiteli vybavení domácnosti jsou obvykle:

 • nábytek (kuchyňská linka, skříně, sedací souprava,…),
 • elektrické spotřebiče,
 • sportovní potřeby a vybavení,
 • oblečení, hodinky, osobní věci
 • cennosti nebo například peníze.

Pojištění domácnosti z pohledu rizik

Je možné sjednat u řady pojišťoven v několika variantách – vyberte si správné riziko pojištění domácnosti:

 • Základní varianty produktů pojišťoven proti živelním škodám typu požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice či krupobití.
 • Tyto varianty produktů tak v některých případech nezahrnují jednu z nejčastějších příčin pojistných událostí, kterou je vodovodní škoda čili škoda v domácnosti způsobená vodou unikající z vodovodního zařízení. U některých pojišťoven je tedy lepší zvolit rozšířenou variantu produktu, kde už je vodovodní škoda zahrnuta.
 • Dalším rizikem, které bývá součástí základního pojištění nebo je možno připojistit, je pak pojištění odcizení a vandalismu, které pokryje škody vzniklé krádeží nebo poškozením vybavení.

Výši pojistného ovlivňují zejména tyto faktory:

 • vlastní ocenění domácnosti
 • obec, ve které žijete
 • místo, kde bydlíte
 • plocha pojišťovaného bytu či domu
 • výška zvolené spoluúčasti
 • zabezpečení domácnosti
 • charakter vybavení
 • připojištění

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojištění nadstandardních asistenčních služeb se vyplatí:

Nadstandardní asistenční služby zajišťují pojištěné osobě pomoc při havárii v domácnosti. Když se vám například „podaří“ zabouchnout dveře, praskne vodovodní potrubí či budete mít vysklené okno. Jedná se o pomoc v nouzi, ze které vám pomůže zámečník, sklenář, instalatér, plynař, stěhováci,… Limit a rozsah nadstandardních služeb se liší dle pojišťovny.

Pojištění na novou hodnotu:

Než uzavřete pojistnou smlouvu na pojištění svého nemovitého majetku, důkladně si prostudujte pojistné podmínky v části, kde je definovaný způsob plnění. Většina pojišťoven plní v nových cenách pouze za škody na budovách, které mají věk do 20, 30 nebo 40 let. Když věk budovy přesáhne stanovený počet let, pojistné plnění bude přiměřeně kráceno o amortizaci, a to obvykle od 0,5% do 1,5% za každý rok, který uplynul od kolaudace. Plnění se vyplácí v časových cenách.

Jak na adekvátní odpovídající hodnotu vybavení domácnosti?

Vy sami nejlépe víte, na kolik si vaši domácnost a věci v ní uschovány, vážíte a ceníte. Na základě toho je i třeba vybírat takové pojištění domácnosti, které je pro vás nejlepší. Pojištění domácnosti je třeba vybírat nejen s apelem na jeho pojistné krytí, ale i výši pojistné částky. Pojistnou částku je třeba určit tak, aby nebyla ani příliš vysoká ani příliš nízká.

Pojištění domácnosti si třeba vybírat tak, aby plnilo vaše potřeby a zároveň, abyste za ně platili přiměřenou částku. V první řadě je třeba si dávat pozor na to, abyste neplatili zbytečně mnoho za něco, co nepotřebujete. Na druhé straně nesmí být pojistná částka stanovena ani příliš nízko, protože byste se tím mohli dobrovolně vystavit riziku nedostatečného pojistného plnění.

Pokud si nejste jisti, v jaké výši by měla být pojistná částka stanovena, rádi vám poradíme – více viz. kontakty.
Pokud si chcete vypočítat, kolik Vás vyjde pojištění domácnosti, vyzkoušejte naši online kalkulačku pojištění domácnosti.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz