Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nové mýtné a problémy na hranicích od 1.12.

Publikováno: 25.11.2019

1.12.2019 začne na dálnicích platit nový mýtný systém. V půlce listopadu do něj nebyla nahlášena ještě více než polovina vozů z očekávaného počtu. Nastane kvůli tomu na hranicích kolaps? A jak se nástup nového systému odrazí na vašem cestování po Evropě?

Mýtné kamiony

Nové mýtné

Mýtné se týká autobusů a nákladních vozidel. Zpoplatněné jsou všechny dálnice a vybrané silnice 1. třídy. Nový mýtný systém bude provozovat konsorcium firem CzechToll a SkyToll. Vystřídá tak společnost Kapsch, která mýtné provozovala doposud. Místo mýtných bran se nyní bude využívat satelitní systém.


Ve vozidlech, na které se vztahuje mýtné, má být umístěna palubní jednotka. Ta bude pomocí GPS sledovat polohu vozidla. Jakmile se dostane na placený úsek, pošle pomocí GSM/GPRS informaci do centrálního systému. Ten pak vypočítá výši mýtného.

Kolaps na hranicích?

Registrace do systému byla spuštěna již 22. září. Čeští dopravci ji až na výjimky provedli, v zahraničí ji ovšem velká část odkládá pravděpodobně až na svou první cestu k nám. Na hranicích proto hrozí dlouhé kolony. Původní předpoklady byly více než děsivé: Největší problémy se čekaly na česko-slovenském přechodu Lanžhot na Břeclavsku, kde mohly kolony dosahovat až 44 km. Podobně to mohlo vypadat u Bohumína na hranicích s Polskem.

Společnost CzechToll naštěstí přišla s několika opatřeními, která očekávané problémy výrazně snížila. Kolony nakonec budou dlouhé ,,jen" kolem deseti kilometrů. Situaci na nejfrekventovanějších hraničních přechodech mají zlepšit improvizovaná parkoviště. Registraci do nového mýtného systému má urychlit a usnadnit 11 dodatečných a 15 mobilních registračních míst.

Nástup nového mýtného systému bohužel ovlivní i řidiče osobních aut. Až se budete vracet ze zahraničního výletu za adventními trhy, vyhledejte co nejméně problematický hraniční přechod, ať neuvíznete v mnoha kilometrové frontě. Abyste to měli ještě jistější, vybavte se předem čokoládou nebo jinou dobrotou. V případě nouze budete mít čím obalit nervy - a nic vám nezkazí krásné zážitky z cest.

Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Autor: Kája