Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Na dovolenou jen s cestovním pojištěním – porovnejte si 13 pojišťoven

Publikováno: 06.07.2009

Portál Top-Pojištění.cz rozšířil před sezonou letních dovolených nabídku cestovního pojištění online na porovnání již 13 pojišťoven a je tak největším internetovým portálem, který prodává cestovní pojištění online na českém trhu. Podívejme se krátce na rizika spojená s cestou do zahraničí, protože ani Evropský průkaz zdravotního pojištění nemusí svého držitele při zdravotních komplikacích ochránit před velkými výdaji.

Cestování bez pojištění = miliónový hazard

Bohužel i dnes se stále najdou lidé, kteří vyjíždějí do zahraničí bez cestovního pojištění. Důvodem bývá prostá nevědomost nebo nezodpovědnost. I při celkem obvyklých zdravotních problémech se totiž mohou náklady na jejich léčbu pohybovat v desítkách až stovkách tisíc korun. Nejvyšší poskytnuté plnění za loňskou letní sezónu dosáhlo více než 1,8 milionů korun, jednalo se o léčbu akutního srdečního selhání. Cena za pojištění léčebných výloh, která se pohybuje kolem dvacetikoruny denně, je tak proti hrozivým případným nákladům zanedbatelná.

Kolik stojí ošetření v zahraničí?

Onemocnění Poplatky za léčbu v Kč
Zažívací problémy (Tunis) 3 500
Onemocnění dýchacích cest (Chorvatsko) 2 200
Zánět středního ucha (Bulharsko) 3 000
Ošetření zubů (Řecko) 2 800
Reakce na bodnutí hmyzem (Egypt) 3 000
Zánět močových cest (Chorvatsko) 1 200
Slepé střevo – hospitalizace (Egypt) 100 000
Zlomená noha (Turecko) 64 000
Den v nemocnici (Německo) 270
Operace oka (Nový Zéland) 180 000
Tropická horečka Dengue (Srí Lanka) 40 000
Zlomenina klíční kosti (Rakousko) 255 000

Zdroj: ČSOB pojišťovna, AXA pojišťovna, Allianz pojišťovna.

Evropský zdravotní průkaz = připravte si hotovost

Ve všech státech EU a některých dalších evropských zemích lze díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění (tzv. EHIC) čerpat péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Úhradu léčby s použitím tohoto průkazu provádí zdravotní pojišťovny v cenách platných v příslušném státu se standardní spoluúčastí, kterou platí místní občané. Vše se řídí Nařízením č. 1408/71 a č. 574/72 Rady EU). U soukromých institucí si musí každý zaplatit za zdravotní péči sám.

V Česku je zdravotní péče z 95,4 % hrazena ze zdravotního pojištění a jenom zbylá část připadá na soukromé výdaje občanů (především u stomatologa). To je suverénně nejméně ze všech zemí EU. Čeští pojištěnci musí tuto spoluúčast platit ve stejné výši jako domácí občané dané země. V některých zemích je míra spoluúčasti velmi vysoká. Domácí občané platí v zemích EU především za stomatologické ošetření, léky, hospitalizaci, ambulantní péči, nemocniční péči či za návštěvu lékaře vysokou spoluúčast (dosahuje stovek eur, u komplikovanějších případů tisíce eur).

Příklady spoluúčasti pacientů ve vybraných zemích

Chorvatsko
– primární lékařská péče, předepsání léku: 15 HRK (55 korun
– léky: až 15 HRK (55 korun), na předpis podle typu
– pohotovostní služba: zdarma
– další druhy lékařské péče: 20 %
– hospitalizace: 100 HRK (366 korun)/den
– děti do 18 let (kromě pobytu v nemocnici): zdarma
Řecko
– léky: 25 %, u některých léků na chronická onemocnění a závažné nemoci pouze 10 %
– hospitalizace: 10 %
Slovensko
– návštěva lékaře, ambulantní péče: zdarma
– při vydání léků: 0,17 eura (5 korun)
– pohotovost: 1,99 eura (54 korun)
– dopravní zdravotní služba: 0,07 eura (2 korun) za km jízdy
Rakousko
– léky: 4,90 eura (132 korun) za položku na receptu
– hospitalizace: 8,00-16,60 eura (216-448 korun)/den po dobu max. 28 dní, záleží na spolkové zemi
Španělsko
– léky: 40 % (vyjma důchodců)
– ošetření u zubního lékaře: 100 %
Turecko
– lékařské ošetření: 6,50 turecké liry (80 korun)
– léky: 20 % ceny
Francie
– lékařské ošetření: 30 % nákladů + 1 euro za návštěvu
– léky: 85 % za léky s oranžovou etiketou, 65 % za léky s modrou etiketou, 35 % za léky s bílou etiketou, 35 % nákladů za léky bez etikety, 0 % za léky s přeškrtnutou etiketou
– hospitalizační paušál: 16 eur (432 korun)/den za stravu + 20 % nákladů po dobu max. 30 dní (u vážných onemocnění bez spoluúčasti)
Velká Británie
– stomatologické ošetření: 44 liber (1 364 korun)
– léky: 7,20 libry za recept (223 korun)
Itálie
– lékařské ošetření: až 36,15 eura (976 korun)
– léky: až 100 %
Kypr
– návštěva lékaře/stomatologa: 2 eura (54 korun)
– hospitalizace: od 7 eur (189 korun)
– léky: 75-80 %
– důchodci nad 65 let: zdarma
Maďarsko
– urgentní stomatologické ošetření: zdarma, jinak hradí pacient materiál
– hospitalizace: akutní péče bez spoluúčasti

Cestovní pojištění není jen zdravotní pojistka

Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh, které pokrývá náklady související s náhlým onemocněním, úrazem či akutní bolestí. Jedná se zejména o náklady na ambulantní ošetření, léky a hospitalizaci, ale i na převoz nemocného nebo zraněného zpět do vlasti. Pojištění počítá i s nejhorší možnou variantou, tedy s repatriací tělesných ostatků v případě smrti.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestovní pojištění lze rovněž rozšířit o úrazové pojištění, které finančně kompenzuje dobu nezbytného léčení, trvalé následky a smrt následkem úrazu. Dobré je také pojištění zavazadel, proti jejich ztrátě, poškození a zničení. Pokud k tomu dojde, dostanete od pojišťovny náhradu až do výše pojistného limitu. Méně častá, ale o to nepříjemnější událost – storno, vás na poplatcích za zrušení vyjde téměř stejně draho jako samotný zájezd. Proto si lze v rámci cestovní pojištění pokrýt i stornopoplatky. Nezapomínejte také na pojištění odpovědnosti za škodu, kterou můžete způsobit třetím osobám.

Adrenalinové sporty = podívejte se na výluky z pojištění

Kamenem úrazu všech pojištění jsou výluky. Málokdo by neměl zlost, kdyby uzavřel cestovní pojištění, zažil nějakou nehodu, a pak zjistil, že se na ní pojištění nevztahuje. Proto je nanejvýš moudré si pročíst všechny situace, na které se vámi uzavírané pojištění nebude vztahovat. Obvykle to bývají nebezpečné sporty, škody vzniklé v důsledku úmyslného jednání, výtržnosti pod vlivem alkoholu, narkotik a jiných omamných látek, odcizení věcí ze stanu, vytržením z ruky nebo stržením z ramene, škody vzniklé působením teplotních a povětrnostních vlivů a třeba i opravy vozidel na místě.

Sjednání pojištění = stačí jen 5 minut

Cestovní pojištění si můžete jednoduše spočítat, porovnat a uzavřít na stránkách www.top-pojisteni.cz. Stačí zadat délku pobytu, cílovou destinaci, druh cesty, počet osob ve věkových kategoriích a zvolit jednotlivé složky pojištění. Na následující stránce pak získáte jednoduché a přehledné porovnání nabídek 13 pojišťoven. Po kliknutí na detail se dozvíte také rozsah pojištění vč. limitů plnění. Po zadání údajů o cestujících osobách je možné pojistné uhradit také online, prostřednictvím platební karty, online plateb Raiffeisenbank, mBank či systému PaySec od ČSOB. Pojistná smlouva vč. podmínek a dokladu o zaplacení obdržíte během několika minut na svůj e-mail.

Pojistná událost = volejte asistenční službu

V případě nesnází, zejména pak zdravotních komplikací, které vyžadují ošetření lékařem, je vždy vhodné zkontaktovat asistenční službu, jejíž telefonní číslo získá každý klient při sjednání pojistné smlouvy. Asistenční služba funguje v českém jazyce 24 hodin denně. Mezi nejčastější servis asistenčních služeb v oblasti zdravotní péče patří zajištění vhodného lékaře, konzultace léčebných postupů, dovoz léčiv a zdravotního materiálu, garance finanční náhrady, převoz pacienta, vyřízení potřebné dokumentace apod. Pro potřeby následné likvidace škodní události je nutné uschovat veškeré doklady o provedených platbách včetně lékařské zprávy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY