Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká má být ideální vlhkost v bytě

Publikováno: 01.01.2023

Mít ve svém bytě nebo domě ideální vlhkost je velmi důležité. Proč? Má totiž přímý vliv na zdraví a komfort vás i vaší rodiny. Vlhkost vzduchu může ovlivnit imunitní systém, spánek a zdraví jako takové. A to nemluvíme o tom, že vysoká vlhkost vzduchu může zapříčinit vznik plísně nejen na zdech, ale také na nábytku i vybavení domácnosti a způsobit tak jeho poškození

ideální vlhkost v bytě

Optimální vlhkost v bytě

Doporučená vlhkost v bytě se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 %. Právě tento rozsah je pro lidské zdraví a pohodlí nejvhodnější. Je důležité si také uvědomit, že se vlhkost v bytě může lišit v závislosti na ročním období, na tom, jak moc topíte i na tom, jestli doma pravidelně větráte nebo sušíte mokré prádlo. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak snížit vlhkost v bytě

V případě, že u vás vlhkost překročila hranici 60 % vystavujete se riziku vzniku plísní, které může ohrozit nejen vybavení vaší domácnosti, ale i vaše zdraví. Kvůli zvýšené vlhkosti se plíseň začíná objevovat především na stěnách a v rozích místností, na zadních částech nábytku, v extrémnějších případech je možné objevit i "krupičku plísně" na čalounění a dalších tkaninách. V oblasti zdraví se pak v těchto případech vystavujete především riziku respiračních obtíží i nepříjemných alergických reakcí. 

Vlhkost v domácnosti můžete snížit několik způsoby:

  • Větrání: Otevřete okna a krátce (po dobu několika minut) a intenzivně vyvětrejte..
  • Odvlhčovače: Odvlhčovače jsou zařízení, která odstraňují přebytečnou vlhkost ze vzduchu. Na trhu najdete celou řadu modelů od mechanických až po elektrické. Od malých modelů do menších místností, až po větší odvlhčovače do místností s větší plošnou výměrou. 
  • Změna zvyků sušení prádla: Sušení prádla v bytě může poměrně dost zvýšit vlhkost vzduchu. Pokud vám to situace dovolí, sušte prádlo raději venku, a to i v zimě. Určitě se vyhněte sušení prádla přímo na radiátorech a pokud dáváte mokré oblečení na sušák, nestavte ho přímo ke zdroji tepla. A potom samozřejmě důkladně vyvětrejte.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak zvýšit vlhkost v bytě

Máte doma vlhkost nižší než 40 %, pak byste ji měli zvýšit. Nízká vlhkost totiž způsobuje únavu a vysušování sliznic vašich dýchacích cest.

Vlhkost v domácnosti můžete zvýšit těmito způsoby:

  • Zvlhčovače vzduchu a difuzéry: Jedná se o zařízení, která do vzduchu přidávají vodní páry a tím vlhkost pomáhají zvyšovat. V případě aroma difuzérů můžete navíc propojit příjemné s užitečným a domov si provonět oblíbenými esenciálními oleji. 
  • Mokré ručníky nebo kapesníky, případně nádobky s vodou: Malý ručník nebo kapesník stačí umístit na radiátor nebo do jeho blízkosti. Stejně tak jsou ke koupi malé nádobky, které naplníte vodou a pověsíte na topné těleso.
  • Pokojové rostliny: Pořiďte si domů více pokojových rostlin a pravidelně je zalévejte. 

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě

Pro měření vlhkosti v bytě použijte hygrometr. Jedná se o zařízení, které vám zobrazí údaj v % a vy tak hned budete vědět, jestli se vlhkost u vás doma pohybuje v optimálním rozmezí 40 až 60 %. 

Na trhu najdete hygrometry elektrické nebo analogové. Ty elektrické jsou přesnější a často disponují i dalšími funkcemi jako je například teploměr nebo alarm, který vás upozorní na příliš vysokou nebo nízkou vlhkost. Analogové hygrometry jsou méně přesné, ale jsou levnější a snadněji se s nimi manipuluje.

Pro správné použití hygrometru ho doma umístěte ne příliš blízko topení nebo okna a nejlépe také mimo dosah přímého slunečního světla. Pokud chcete vlhkost v bytě monitorovat pravidelně je vhodné ho mít umístěný na stejném místě po celý čas. To vám umožní sledovat vývoj vlhkosti v průběhu času a případně vlhkost upravit, abyste se doma cítili co nejlépe.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Chraňte svůj domov pojištěním domácnosti

Váš byt či dům může ohrožovat nejen plíseň způsobená nadměrnou vlhkostí, ale také další rizika, jako je například:

  • Vodovodní škoda, kterou může způsobit porouchaná pračka, myčka, nebo také soused.
  • Požár, například od svíčky na nehlídaném adventním věnci, při zkratu nebo nesprávném používání elektrického spotřebiče.
  • Krádež nebo vandalismus, které hrozí především ve větších a velkých městech, případně v dobách oblíbených pro zimní a letní dovolené.
  • I v případě škod způsobených živly.

Před tím vším váš domov ochrání správné pojištění majetku. To se skládá z pojištění domácnosti (vztahuje se na všechno hmotné vybavení jako je nábytek, spotřebiče, elektronika atd.) a pojištění nemovitosti (to zase ochrání všechny pevné stavební součásti – zdi, stropy, okna, střechu atd.).

Podívejte se tedy na naší online kalkulačku, které vám ukáže přehledné srovnání nabídek hned od několika pojišťoven, nebo kontaktujte přes telefon, e-mail či chat naše specialisty. Skvěle vám poradí, doporučí ten nejlepší produkt přímo vám na míru a vy budete vědět, že váš domov je v bezpečí.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI