Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na letenky?

Publikováno: 07.06.2023

Procestovat svět za málo peněz je sen mnohých z nás. Když se ale naučíte, jak na letenky, tj. jak hledat a nalézt levné letenky, můžete přetavit vaše sny v realitu. Poradíme vám, jak, kdy a kde akční letenky hledat nebo jaké můžou být jejich výhody a nevýhody.

Cestování letadlem

Kdy kupovat letenky? 

Zpravidla okamžitě. Ceny akčních letenek se mění v rámci několika minut, proto je dobré po nalezení ideální akční letenky nezaváhat, ihned ji rezervovat a co nejdříve zaplatit.  

Nejlevnější letenky pořídíte měsíc až tři měsíce před odletem - 1-2 měsíce v rámci Evropy a 2-3 měsíce pro lety mimo Evropu, a to mimo sezonu a svátky. S blížícími se Vánoci nebo letní sezonou ceny letenek rostou spolu s poptávkou, a to včetně cen ubytování, jídla atd. v turistických destinacích. Proto pokud chcete vycestovat o svátcích nebo v létě a chcete co nejvíce ušetřit na letence, doporučujeme hledat lety už od ledna (letní pobyty) nebo od jara (vánoční pobyty). 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

4 tipy, jak sehnat levné letenky

Výhodnější datum odletu 

Nejlevnějších letenek se dočkáte nejčastěji v úterý, středu a čtvrtek. Nejdražší potom s odletem o víkendu nebo o svátcích. Neplatí to ale zpravidla - je třeba také počítat například s tím, že spousta lidí odlétá na kratší pobyty během prodloužených víkendů, ceny tedy někdy mohou být vyšší i během týdne (cena se odvíjí od poptávky/obsazenosti letu).

Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle
Cena 2 676 Kč 3 055 Kč 450 Kč 687 Kč vyprodáno 1 350 Kč 1 776 Kč

Kalkulace počítaná pro jednosměrný let dvou dospělých osob do švédského Göteborgu v ekonomické třídě. Datum odletu je 21.-27. 8. 2023. Jedná se o ilustrační příklad, nikoli o obchodní nabídku. Zdroj: Skyscanner.cz

Hledejte nabídky v anonymním okně 

Levné letenky hledejte přes anonymní prohlížeč. Klasické vyhledávače si pamatují vaše předchozí vyhledávání, a pokud se k vyhledávání budete vracet, bude vám nabízet stále vyšší ceny. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestujte nalehko jen s příručním zavazadlem 

Většina levných letenek po Evropě je nabízená pouze s příručním zavazadlem. Jestli cestujete na kratší pobyt, sbalte si jen to nejnutnější do batohu nebo menšího kufru, a ušetříte! Navíc se v takovém případě můžete na letiště dostavit o něco později a po příletu se vyhnete čekání na odbavená zavazadla u pásů.

Odlet ze sousedních letišť 

U dálkových letů, ale nejen u těch, se také vyplatí hledat akční letenky z letišť sousedních zemí (Vídeň, Katovice, Berlín, Mnichov, Drážďany atd.). Ceny takových letenek mohou někdy být tak nízké, že se vám to vyplatí i s náklady spojenými s cestou.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Možné nevýhody akčních letenek 

U levných letenek je často třeba být flexibilní, a to jak ohledně potenciálně vzdálenějších letišť a datu i času odletu, tak možných přestupů během letu a delšímu čekání na letištích. Počítejte také s možnými omezeními, která se na akční lety mohou vztahovat; ještě před zakoupením letenky si pečlivě pročtěte podmínky konkrétního tarifu. Jedno z nejčastějších omezení se například týká nemožnosti změny termínu odletu/příletu.

Vyhledávače letenek

A kde tedy letenky hledat? Mezi nejlepší vyhledávače letenek patří:

  • Kiwi.cz - nabízí akční letenky do celého světa
  • Skyscanner.cz - letenky do celého světa včetně užitečných grafů, které vám ukážou, kdy letět za nejnižší cenu
  • Honzovy letenky - nejlevnější letenky z českých a okolních zahraničních letišť
  • Letuska.cz - kromě akčních letenek nabízí také rady a tipy týkající se vybrané cílové destinace
  • Zaletsi.cz - kromě zvýhodněné nabídky letenek umí vaši cestu také propojit s Booking.com a doporučit navíc i ubytování v termínu vašeho odletu
  • Pelikan.cz - včetně přehledné nabídky levných letenek nabízí také ubytování a rezervaci auta v cílové destinaci

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Bezpečí nade vše 

Ať už se rozhodnete letět kamkoliv, sjednejte si vždy cestovní pojištění, které vám bude krýt záda, a nejen ta. Podívejte se na srovnání cestovního pojištění prostřednictvím online kalkulačky, vyberte ten nejlepší produkt přímo pro vás a během pár minut máte hotovo. 

Pojištění a covid-19 

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.