Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční poplatky 2019

Publikováno: 30.12.2018

Připomínáme to nejdůležitější o našich dálničních poplatcích v roce 2019! Roční dálniční známka platí do 31.ledna tohoto roku a od 1. února by měla být na vašem předním skle nová známka.

dalnisni_znamky-2019

Na dálnici bez známky v žádném případě

Ačkoliv roční známka z roku 2018 vám bude platit až do konce ledna 2019 včetně, tak bez nové známky na rok 2019 se neobejdete, pokud se chcete vydat na české dálnice, kde je vyžadována.

Inovovaný vzhled pro jasné odlišení

Známky má na starosti Ministerstvo dopravy České republiky, které mj. zajišťuje jejich podobu, výrobu nebo určuje jejich cenu za dálnice pro každý rok, tedy i pro ten další rok, rok 2019. Pro příští rok se mění jen jejich podoba a barevné rozlišení. Znovu se tak budeme setkávat se třemi barvami a grafickými tvary. Modrý ovál bude určen pro kupón s platností 1 rok, žlutý čtverec pro kupón s platností 1 měsíc a červený trojúhelník bude platit 10 dní.

Stará známá cena

Pro příští rok se ceny kupónů za dálnice nemění. Pokud tedy budete kupovat známku na celý rok 2019, připravte si 1 500 Kč. Známka s platností 1 měsíc vyjde na 440 Kč a dálniční známka s platností 10 dní na 310 Kč. Stejně jako každý rok bude dálniční známky možné koupit na všech poštách, na většině čerpacích stanic, případně v centrále ÚAMK a nebo také na pobočkách Cash Point nebo v některých provozovnách ABA (Autoklub Bohemia Assistance).

Kdy bude známka elektronicky?

Poslední známá informace je, že známky za dálnice v podobě nálepky budeme mít ještě v roce 2020. A od roku 2021 pak můžeme čekat přechod na elektronicky hrazené dálniční poplatky, podobně jako to mají například na Slovensku nebo v Maďarsku.

Kdo může na dálnice a přesto nic nezaplatí?

Lze použít zpoplatněný úsek bez dálniční známky, ale vše má svá pevně daná pravidla. Vedle většiny vozidel státní správy, armády a složek integrovaného záchranného systému typicky nemusí mít dálniční známku vozidla přepravující zdravotně a tělesně postižené osoby, vozidla členů diplomatické mise a podobně.

Plus existují případy, kdy můžete použít dálnici a nevztahuje se na vás výjimka. Je to například tehdy, pokud po dálnici vede vyznačená objízdná trasa uzavírky. Zda ale platí, pokud není uvedena na dodatkové značce výjimka, že nejvyšší konstrukční rychlost vozidla musí být stále minimálně 80 km/h.

Další informace a jak třeba známku vyměnit?

Většinu informací najdete detailně například u České pošty, více najdete na jejich webových stránkách -> www.ceskaposta.cz/sluzby/prodej-a-eshop/dalnicni-znamky-2019.

Dálniční známka 2019 pro Slovensko

Roční dálniční známku si motoristé mohou zakoupit za 50 EUR, měsíční (30 denní) dálniční známku za 14 EUR a 10 denní dálniční známku za 10 EUR. Roční dálniční známka platí od 1. ledna 2019 do 31. ledna 2020. Rovněž se nezměnila ani časová platnost dálničních známek. Dálniční známku si můžete jednoduše koupit online.

Dobrá rada na závěr, věnujte svojí pozornost také pojištění Vašeho vozu

Pojištění vašeho vozu - na každou cestu autem se vám bude hodit povinné ručení s havarijním pojištěním. Povinné ručení vás chrání před hrazením škod, které byste způsobili provozem svého vozidla třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku. Nejnižší možné limity pojistného krytí jsou 35 mil. korun na majetek a 35 mil. Kč na zdraví, lze je ale navyšovat dle nabídky jednotlivých pojišťoven. Součástí pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích jsou také asistenční služby v základním rozsahu.

Naopak havarijní pojištění kryje škody, které jsou v rámci stanovených rizik způsobeny na vašem vozidle. Havarijní pojištění si můžete sjednat ve variantě ALLRISK, kdy jsou pojištěna všechna rizika, konkrétně odcizení, havárie, živel a vandalismus. Je-li vaše vozidla starší nebo nechcete-li mít havarijní pojištění sjednáno komplexně, jsou pro vás připraveny omezenější varianty, např. havárie a živel.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz