Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

4 dny v úžasné metropoli na Temži – Londýně

Publikováno: 05.04.2019

Londýn... město s jedinečnou a bohatou historií. Najdete v něm všechno od křivolakých středověkých uliček, moderních bulvárů i historických staveb vedle majestátních prosklených mrakodrapů. Není divu, že ho milují fotografové a filmaři z celého světa. Chcete ho také navštívit? Máme pro vás několik tipů, jaký program si v něm vybrat na celé čtyři dny.

DEN PRVNÍ: Po stopách královny a anglické historie

Všechna důležitá místa spojená s královskou rodinou a historií města najdete hezky v centru a bez problému je zvládnete obejít pěšky. Samozřejmě i s občasným zastavením na kávu nebo oběd, popř. i čaj o páté

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Buckinghamský palác - oficiální městská rezidence královny. Jestli se v něm zrovna nachází poznáte podle vyvěšené státní vlajky, tzv. ,,Union Jack". Můžete se podívat i dovnitř paláce. Veřejně přístupné prostory jsou pro návštěvníky otevřené od 18. července do 27. srpna a informace o cenách vstupného a přesné otevírací době najdete na rct.uk. Vidět tu můžete i slavnou britskou podívanou - střídání stráží. Ale pozor, probíhá jen jednou denně, přesně v 11:30, a navíc ne každý den. Kdy se výměna koná, si ověřte na oficiálních stránkách. A na místo raději přijďte o něco dříve, protože už kolem jedenácte se místo hemží turisty.

Taky se vám líbí koruna královny Alžběty? Královské klenoty si můžete prohlédnout v pevnosti Tower of London, která byla postupně přestavěna na vězení. Můžete si dopřát i prohlídku Toweru, který bývá označován jako nejstrašidelnější místo v Londýně - právě kvůli jeho drastické historii. Provedou vás sami Beefateři v klasických kostýmech (to jsou ti pánové známí i z lahve ginu).

Podle Toweru je pojmenovaný i nedaleký most Tower Bridge, který je postavený v novogotickém stylu, aby ho vizuálně doplňoval. Jedná se o jeden z nejznámějších symbolů Londýna. Však si také zahrál hned v několika filmech - v Sherlocku Holmesovi jste mohli vidět jeho rozestavěné torzo a v Mumii 2 se ho zase pokoušel přeskočit Brendan Fraser.

A jaké další památky a místa by první den neměly uniknout vaší pozornosti? Samozřejmě Katedrála sv. Pavla, Big Ben, Houses of Parliament, Westminster Abbey. Všechno si to pěkně z výšky pak můžete prohlédnout z vyhlídkového kola London Eye! Zajímavé na Londýnu je i to, že historické panorama přímo doplňují známé moderní budovy Shard of Glass, ,,okurka" a Broadgate Tower a spousta dalších.

DEN DRUHÝ: Divadlo, film a muzikály

Londýn je i domovem divadla Globe, které je neodmyslitelně spojené s Williamem Shakespearem. Původní divadlo bylo sice v roce 1644 strženo, ale současná replika je věrnou kopií budov, ve kterých jeden z nejslavnějších dramatiků působil. Samozřejmě zde můžete vidět i Shakespearovi hry a navštívit největší výstavu na světě o jeho životě a tvorbě. Informace o programu a vstupném najdete na www.shakespearesglobe.com.

Od Romea a Julie se přesuneme na nástupiště 9 3/4 a vyrazíme do Bradavic za Harry Potterem! Tuhle možnost budete mít ve filmových studií Warner Bros. Nahlédnete do zákulisí, kde se všech 8 dílů natáčelo, prohlédnete si skutečné rekvizity a kostýmy, uvidíte efekty, které byly ve filmech použity. Jednoduše se na chvíli stanete součástí tohohle světově známého kouzelnického světa. A pokud se vám nechce přímo do studií, můžete si projít třeba známé lokality, kde se potterovské filmy natáčely, např. Millennium Bridge.

Jste milovníky hudby? Běžte na muzikál do některého z londýnských divadel. Bude to nezapomenutelný zážitek i pro ty, kteří jinak podobné zábavě neholdují. Za nás doporučujeme třeba legendární BídníkySondheim Theatre. Už samotná budova má ledacos do sebe. A pokud vám po kultuře vyhládne. Zajděte na kachnu na pomerančích do Chinatownu.

DEN TŘETÍ: Muzea i umění

Pokud jste se druhý den trochu prohnuli při placení vstupenek, máme dobrou zprávu - program na dnešní den bude zdarma! O co půjde? O návštěvu British Museum, National Gallery, a Tate Gallery.

Britské muzeum nemáte šanci za jeden den projít celé... podívejte se tedy na jeho webové stránky (www.britishmuseum.org) a vyberte si předem, co vněm chcete vidět. Určitě navštivte expozici starověkého Egypta - je velmi působivá, a z tohoto muzea také nejslavnější.

Národní galerii najdete na nejrušnějším náměstí v Londýně-Trafalgar Square. Tate Gallery pak sídlí na břehu Temže v prostorách bývalé elektrárny a uvidíte v ní nevšední kousky moderního umění.

Zbyly vám ještě síly? Tak zajděte večer do nějakého typického anglického pubu na pivo anebo na večeři. Třeba na tradiční jugged hare zajíc dušený v kameninové nádobě), roasted beef či hnědou windsorskou polévku.

DEN ČTVRTÝ: Výlet do města třpytu

Na mysli máme Brighton, který dostal název podle třpytu slunce na mořských vlnách. Zní to romanticky, viďte? Však se taky jedná o velmi oblíbené přímořské letovisko. Krom toho je známé i svými divokými párty a tak trochu nevázanou hippie atmosférou.

Cesta do Brightonu trvá asi hodinku jízdy vlakem z londýnské Victoria Station. Až do něj dorazíte, doporučujeme samozřejmě vidět hlavně pláž plnou oblázků, na které se turisté i místní velmi rádi vyhřívají. Tedy pokud zrovna svítí slunce. Zajděte i na Brighton Palace Pier - molo plné automatů, kolotočů a taky stánků s fish and chips. Jen pozor na velké nenechavé racky, kteří se nestydí a seberou vám oběd přímo z ruky. Za zmínku stojí i West Pier - původní molo, které je ovšem díky rozsáhlému požáru jen velmi fotogenickým místem. V centru města pak najdete krásný Royal Pavilion a spoustu krásných uměleckých uliček.

UBYTOVÁNÍ: Pro Londýn opět doporučujeme oblíbený server Airbnb anebo Booking, popř. se zkuste podívat na www.couchSurfing.com.

DOPRAVA: Nejlepší doprava v Londýně? Přece známé místní metro - nejstarší na světě. Určitě si nekupujte jednotlivé jízdenky, ale investujte do Oyster card. Jedná se o elektronickou kartu, kterou můžete koupit předem online (nevratný zřizovací poplatek 3 libry) anebo přímo stanici metra (poplatek 5 liber, které vám po vrácení karty vyplatí automat). Předplatíte si na ni kredit a můžete vesele jezdit. Jedna jízda s OC vás vyjde na 2.40 a jakmile překročíte hranici 6.50, jezdíte zbytek dne zadarmo. Popř. si můžete koupit i papírovou kartičku Travel card, která vás na jeden den vyjde cca na 8 liber.

Připraveni vyrazit? Tak si zabalte kufry, nezapomeňte na deštník, pojištění na cestu a pak už jen objevování multikulturního Londýna!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY