Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak prověřit auto bez VIN

VIN kód je základním údajem pro úspěšné prověření vozu, od jeho původu, historie, přes celou specifikaci, včetně najetých kilometrů. Každý vůz má svůj unikátní kód a vy, jako kupující, máte plné právo jej od prodejce vyžadovat. Co ale dělat, když VIN u vozu uveden není? Nebojte se, poradíme vám.

Jak prověřit auto bez VIN

Auto bez VIN je problém

Jestliže není identifikační číslo, tedy kód VIN součástí inzerátu a nelze jej z nějakého důvodu najít ani kdekoliv na autě, znamená to, že prodejce pravděpodobně něco skrývá. Vůz může být například kradený, nebo veden v databázi leasingové společnosti, či mít klidně přetočený tachometr. Dotyčný zkrátka nechce, abyste se o jeho historii něco dozvěděli. V takovém případě doporučujeme auto nekupovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kód VIN nejčastěji najdete:

  • V malém a velkém technickém průkazu
  • Pod čelním sklem
  • Pod kapotou nad motorem
  • Na štítku předních dveří nebo sloupku

Ověření bez VIN

Pokud opravdu nemůžete kód VIN zjistit, nezbude vám nic jiného, než se za poplatek obrátit na odborníka nebo servis, který se prověřováním vozu zabývá. Dobrý a poctivý prodejce by s takovým ověřením neměl mít problém.

Další možností je ověření vozu na základě registrační značky a to přes formulář České kanceláře pojistitelů. Mezi základní údaje, které takto lze získat, je značka a druh vozu a informace o jeho pojištění.

Jak VIN použít při kontrole

Identifikovat vozidlo pomocí VIN je možné buď zdarma, nebo za poplatek. Zdarma můžete využít například službu VinCheck a Car Detect. Při ověření bez poplatku se ovšem nedostanete ke komplexním údajům. Za ty si musíte připlatit, ale cena se pohybuje jen v několika stovkách, většinou mezi 150 Kč a 500 Kč. U vozidel, zakoupených v zahraničí se ovšem částka vyšplhá až na 2 500 Kč a navíc si musíte na výsledek počkat několik dní, až týden. Pro zpoplatněné ověření lze využít autoDNA nebo zkontrolujsiauto od společnosti Cebia, která se na průzkumy v oblasti VIN zaměřuje a dokládá, že kód VIN chybí až u poloviny inzerátů.

Dále lze využít kontrolu tachometru přímo v systému Ministerstva dopravy ČR nebo v autoservise, ale v obou případech je VIN potřeba.

Pokud máte o svém novém vozidle všechny informace, včetně těch o jeho pojištění, nezapomínejte, že musíte jako nový majitel sjednat povinné ručení, bez kterého vám hrozí nemalá pokuta.