Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovolená na Srí Lance

Srí Lanka (nebo také Šrí Lanka či Cejlon) je exotický ostrov v Indickém oceánu, který vám nabídne přesně to, co od tropické dovolené čekáte. A nemusíte se bát, že byste cestovali do turistických resortů v rozvojové republice. Srí Lanka totiž patří v jižní Asii mezi nejrozvinutější země, kterou můžete klidně procestovat vlakem nebo autobusem. Samozřejmě vám poradíme i s cestovním pojištěním.

Dovolená na Srí Lance

Srí Lanka na vlastní pěst

Cejlon je kupodivu možné poměrně pohodlně procestovat hromadnou dopravou. Jízdenky se dají nakoupit dopředu online přes tuto stránku. Nejsou navíc nijak drahé, takže si ve vlaku můžete dopřát jistotu v podobě 1. třídy. Pokud chcete mít ale ještě větší komfort, můžete využít celodenních služeb osobního řidiče za cenu zhruba 60 dolarů.

 

Někteří dobrodruzi dokonce i ubytování řeší až po příletu a to přes Booking.com, kde si můžete vybrat levné, ale kvalitní ubytování, často i s připojením na internet a klimatizací, která je zde samozřejmě nutností. 

Počasí je na Srí Lance velmi proměnlivé a období nejvhodnější návštěvy se dá předpokládat zejména podle srážek a monzunových dešťů. Těch bývá obvykle nejméně mezi lednem a dubnem, kdy také probíhá hlavní turistická sezóna. Jinak platí, že si zde užijete teploty mezi 25 až 35  °C v průběhu celého roku.

TIP I

Abyste dokázali naplánovat dovolenou a trefili se do dobrého počasí, stačí se řídit následující radou: v letní sezóně od dubna do září se pohybujte v severních a východních částech ostrova, v zimní sezóně od října do března naopak v jižní a západní části. Nejsušším měsícem na celém Cejlonu je březen, tedy ideální čas pro horské túry.

Jistota přes cestovní kanceláře

Největší procento turistů samozřejmě využívá služeb cestovních kanceláří. Ať už chcete jen tak ležet na tropických plážích, výletovat po muzeích, památkách, čajových plantážích či vyrážíte za sportem, ke všemu se dostanete.

Různorodé pláže

Pro Srí Lanku jsou typické pláže s bílým pískem a množstvím kokosových palem. Mezi nejznámější pro šnorchlování a pozorování delfínů či velryb je Nilaveli a Uppuveli na východě ostrova. Zábavu v barech nebo při surfování pak zažijete na pláži Hikkaduwa a opravdová "lazy" pláž s velmi klidným mořem je Unawatuna.

Unawatuna

Památky a kulturní dědictví a kuchyně

Na své si přijdou i milovníci pradávné historie, památek a muzeí. Srí Lanku symbolizuje celkem 8 památek UNESCO, od naleziště palácového komplexu Sigiriya z období 5. století, přes město Polonnaruwa z 11. století, až po koloniální stavby města Galle, které založili již Portugalci v 16. století. Krásu buddhismu a hinduismu můžete obdivovat v jeskynním Zlatém chrámu Dambulla.

Milovníci exotické kuchyně si zde také najdou své. Srí Lanka je navíc historicky plná vlivů koloniálního obchodu. Nejčastěji se tu jí rýže, ovoce, ryby, zelenina a používá značné množství koření, jako je typická skořice nebo černý pepř. Hojně používané je také kari nebo čatní, které pochází z indické kuchyně. Zřejmě nejznámější komoditou je však čaj. Můžete si například udělat výlet na některou z místních čajových plantáží, které se nachází zejména v centrální části ostrova. Světově proslulý je čaj z oblasti Mackwoods, který má v oblibě i britská královna.

Čajová plantáž

Srí Lanka a covid-19

Před cestou na Srí Lanku je nutné provést registraci přes portál  http://www.eta.gov.lk/slvisa/ a také vyplnit příjezdový formulář www.airport.lk. Také si nezapomeňte zařídit cestovní vízum, které není možné získat až po příletu na Srí Lanku. 

I přestože jste plně očkovaní, nebo po prodělání nemoci covid-19 (obojí doložíte dokumentem v angličtině s názvem vakcíny a datem očkování nebo prodělání nemoci), musíte při příletu předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pak ovšem není nutné absolvovat druhý, popříletový test, který je naopak požadován po neočkovaných turistech a to za cenu 40 dolarů.

Na Srí Lance již neplatí lockdown, ale i tak zůstalo mnoho přísných nařízení. Určitě u sebe neustále mějte dokumenty o očkování a negativním PCR testu, zejména na veřejných místech. Restaurace mohou být zaplněny jen z 1/3 a stále je zakázáno požívání alkoholu. 

TIP II

Na Srí Lance se nenachází žádné české velvyslanectví. To je umístěno až v indickém Dilií (telefon: +91 11 2415 5200, nonstop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460).

Využít lze honorární konzulát ČR v Columbu, kde je ale nutné napsat e-mail v anglickém jazyce newdelhi@embassy.mzv.cz.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění na Srí Lanku je velmi důležité. Stejně jako v dalších exotických státech, i zde myslete na vysoké limity pojistného plnění, zejména kvůli hospitalizaci, léčbě nebo karanténě vlivem onemocnění covid-19. Povinností před cestou na Srí Lanku je zřízení covid pojištění na období 30 dnů s pojistným krytím 50 000 dolarů.