Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Topouškův zimní speciál – Jak nepřijít o stornopoplatky (2/3)

Publikováno: 31.01.2017

Jarním prázdninám zdar! NAZDARRR!

Příští týden to vypukne. Jarní prázdniny jsou blíž než za rohem, na dveře klepaly dávno, a to právě když jste platili ubytování a skipasy pro celou rodinu online. Rodina se lyžovačky na parádních sjezdovkách, luxusního ubytka v horské chatě a skvělé společnosti nemůže dočkat! Děti se teď obávají pouze jednoho - pololetního vysvědčení. Důvodem je velmi známé, pravidelně se opakující a významně rodičovské ,,Jestli přineseš z fyziky kuli, tak zůstáváš u babičky!". Haha, stejně to nikdy nemyslíte vážně!

I když o tom nechcete ani uvažovat a na dovolenou se těšíte stejně jako vaše ratolesti, na sekundu si obavy z aktuálních chřipkových epidemií při usínání hlavu děláte. Ty skutečné obavy ze zrušení zájezdu však přicházejí až ráno, když budíte starší dítě do školy. Zvýšená teplota, rýma, která nejde zastavit a děsivý kašel. V zádech vás mrazí když zjišťujete, že manžel je na tom podobně. Hlášky jako ,,Umírám!", ,,Co když je to něco vážnýho?" nebo ,,Vědělas, že na chřipku můžu klidně umřít?" situaci definují zcela jasně: Je to tady, nikam se nejede! Jarní prázdniny strávíte na pražském sídlišti.

23437_toppoj_eurovikend_banner_975x400_2017-01_2

Když nakonec nemůžete odjet

Jste perfektní. Vždy a za každé situace. Proto jste ubytování, cestu, výlety, skipasy a vše potřebné dávno zaplatila. Byla by to skutečně božská dovolená, kdybyste na ni jeli. Ale ne.

Důvodem zrušení zaplacené dovolené nemusí být pouze nemoc či úraz blízkých osob, může samozřejmě dojít i k jiným životním situacím, které odjezd znemožní. Částečnou útěchou vám může být připojištění storna cesty, které chrání do dovolené vložené investice. Předmětem připojištění storno cesty mohou být náklady na ubytování nebo letenky a poplatky cestovní kanceláři.

V případě sjednání tohoto připojištění vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění, které pokryje část výše stornopoplatků. Výhodou tedy je, že nepřijdete o úplnou částku, na kterou je zrušení zaplacené dovolené stanoveno. Krátce před nástupem mohou stornopoplatky činit i 100 % z celkové ceny cestovní služby.

Jak připojištění storno cesty funguje?

Sjednání cestovního pojištění s připojištěním storno cesty proveďte nejpozději v den uhrazení poslední splátky za cestovní službu. U většiny pojišťoven je v rámci připojištění stornopoplatků stanovena spoluúčast, která je v případě pojistného plnění odečtena. Výše spoluúčasti bývá 10 až 20 %. Pojišťovna v případě pojistné události vyplatí 80 % z částky, kterou musíte uhradit jako odstupné za zrušení zájezdu.


Pro lepší pochopení si pojistné plnění můžete nasimulovat na konkrétním příkladu:

Cena rodinné dovolené na horách v zahraničí je 20.000 Kč. Z důvodu nemoci dětí, která vznikla týden před plánovanou dovolenou zrušíte s tím, že stornopoplatky týden před nástupem činí 80 % z celkové ceny zájezdu.

Vratka bez pojištění 4.000 Kč
Vratka s připojištění stornopoplatků 12.800 Kč
Cena cestovního pojištění celkem (7 dní, rodina) 600 Kč

Rozdíl v návratnosti za předpokladu sjednání cestovního pojištění s připojištěním stornopoplatků je tedy 8.200 Kč. To v rodinném rozpočtu není zanedbatelná suma, že ne?

Pozor na výluky

Než připojištění stornopoplatků sjednáte, seznamte se pečlivě s pojistnými podmínkami. I když je pojištění volitelnou součástí cestovního pojištění, vztahují se na něj speciální podmínky. Součástí podmínek sjednání je poměrně velké množství výluk, tedy situací, na které se pojistné plnění nevztahuje. Jedná se o například o ztrátu zaměstnání, nepřidělení dovolené, nezískaný pas či vízum, nepříznivá situace v cílové destinaci (politická, klimatická, ekologická či epidemiologická situace), změna zdravotního stavu v důsledku požití alkoholu či jiných návykových látek, změna zdravotního stavu vlivem psychické poruchy, choroby či deprese, komplikace po kosmetických výkonech v oboru plastické chirurgie nebo úmyslné sebepoškození či sebevražda. Součástí výluk připojištění storna cesty je i těhotenství a komplikace s ním spojené. Pojistné plnění nebývá poskytnuto ani v případech provozování vrcholového či extrémního sportu, ošetření zubů nebo pohlavních nemocí.

Autor: Jana Harmáčková