Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestující za odkloněné lety náhradu nedostanou

Publikováno: 14.03.2019

Zákaz Boeingů 737 MAX 8 nad Evropou po další havárii spustil lavinu zpoždění a zrušení letů. Turisté neví, kam se obrátit, když se jejich lety zruší kvůli „zakázanému“ boeingu. Ještě není jasné, kdy se mohou letadla vrátit zpět do Evropy.

Boeing zrušení letu

Cestovní kanceláře, které měli tyto letadla nasmlouvané, tak mají jasný postup. Cestující by se měl obrátit na cestovní kancelář, jestli se jim podařilo nahradit letadlo nebo by mu cestovní kancelář měla nabídnout jiný termín přepravy.

U letecké společnosti Smartwings, která má těchto letadel sedm, je evidováno prozatím minimum zrušených letů a bez většího zpoždění. Společnost má dalších 40 jiných letadel.V případě dlouhodobějšího zákazu se dá počítat, že letecká společnost bude muset zrušit některý z letů. Předpokládá se, že dojde k zrušení nejdelší linky z Tel Avivu na Kanárské ostrovy.

Větší problémy se očekávají o letecké společnosti Flydubai, která má pouze tyto typy letadel. Další letecké společnosti, které využívají boeingy jsou např. Aeroméxico, Aerolinias Argentinas, singapurská SilkAir, jihokorejská Eastar Jet, indická Jet Airways, Norwegian Air, jihoafrická Comair, Air Maroc, Cayman Airways a také Ethiopian Airlines.

V úterý večer pražské letiště odmítlo pustit dva boeingy Smartwings, které . Letadla s cestujícími nakonec museli přistát v Turecku a v Tunisku. Do Prahy je dopravila náhradní letadla. Dle Evropského nařízení měli cestující nárok na bezplatné ubytování, péči i jídlo. Na náhradu škody ve výši 250 – 600 EUR za zpoždění či zrušení letu pravděpodobně nedosáhnou. Jedná se totiž o mimořádnou událost, která se nedala dopravci předpokládat.

Autor: Topoušek