Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy je na čase optimalizovat svou pojistnou smlouvu na pojištění majetku?

Publikováno: 18.02.2021

Každý z nás chce chránit svůj domov, jak nejlépe může. Proto si sjednáváme pojištění domácnosti a nemovitosti, které se o nás postarají například ve chvílích, kdy máme vytopený byt a při dalších běžných událostech. Víte ale o tom, že si tyhle vaše pojistky zaslouží i občasnou revizi? Pojďme se podívat proč.

Optimalizace pojištění majetku

Před podpisem pojistné smlouvy

Ještě než pojistnou smlouvu podepíšete, je dobré se podívat jak na pojistné podmínky, tak na to, kdy a jak můžete smlouvu měnit, upravovat nebo ji případně vypovědět. U smluv byste totiž měli brát v potaz i jejich flexibilitu, abyste si je mohli upravit podle svých potřeb.

Správné nastavení limitů v průběhu let

Při uzavírání pojištění domácnosti a nemovitosti si nastavujeme limity pojistného plnění. Tedy limity, které by svou výší měly odpovídat hodnotě našeho domu nebo bytu, stejně jako jejich hmotného vybavení. Proto bychom u svých pojistek měli provést revizi smluv po každých zásadních změnách, které v naší domácnosti proběhly.

Pokud od uzavření smluv hodnota vaší domácnosti stoupla, ale smlouvy zůstaly tak, jak byly, může dojít k podpojištění vašeho majetku, což se vám v případě pojistné události a následného řešení pojistného plnění nemusí vůbec vyplatit. Vaše pojistka totiž nebude stačit na pokrytí vzniklých škod, a jestli chcete mít stejnou nebo obdobnou domácnost jako před pojistnou událostí, budete si muset rozdíl hezky doplatit z vlastní kapsy.

Kdy provést změnu u pojištění majetku

V jakých chvílích je tedy vhodné ,,podívat se na zoubek" vašim smlouvám?

  • Pořízení nového vybavení kuchyně (linka, myčka, spotřebiče a podobně)
  • Renovace koupelny
  • Nové podlahy nebo obklady
  • Rekonstrukce domu nebo bytu
  • Pořízení dražšího sportovního vybavení
  • Pořízení nového nábytku
  • Koupě nové televize, počítače nebo zábavní elektroniky.
  • Koupě uměleckého díla

Dobré je tedy zkontrolovat pojistky například po Vánocích, o kterých většinou něco do domácnosti přinese i Ježíšek.

Nové nabídky pojišťoven

Revize ale nemusíte provádět jen v případě, kdy ke změnám došlo na vaší straně. Je možné, že pojišťovna zavedla nějaký nový modernizovaný produkt, který přináší vylepšený rozsah pojistné ochrany nebo má nové atraktivní podmínky.

Suma sumárum se vyplatí bližší pohled na vaše pojištění domácnosti a nemovitosti alespoň jednou za 2 až 4 roky a při každé výraznější změně u vás doma.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Autor: Bára