222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak připravit Vaše bydlení na zimu?

Publikováno: 16.11.2018

Na první pohled se to nemusí zdát, i když zima skutečně teprve přichází, ale zima tu je každou chvíli. Z babího léta k mrazům to příroda opravdu zvládne poměrně rychle. Než udeří první mrazy a život nabude trochu jiné teploty, je dobré, aby byl Váš dům připraven. Nikdy přesně nevíme, kdy zima skutečně přijde, je dobré udělat všechno hezky v předstihu. V následujícím článku najdete několik tipů, jak být na nejen na tuto zimu lépe připraveni, včetně tipů k pojištění domácnosti. Rozhodně lépe pak než na zimu minulou.

Příprava na zimu

Připrava topení na zimu

Proč? Protože topení a vše okolo něj se často podceňuje, a to přesto, že zákon přikazuje pravidelnou inspekci. Na první pohled se to nemusí zdát důležité. Správné fungování kotle a čisté komíny však mají význam nejen z pohledu bezpečnosti, ale také z pohledu efektivity celého procesu. Jde tak o zdraví a peníze. Inspekci topného systému a vymetení komínů nezvládnete sami. Budete si muset na to zavolat odborníka. Za peníze utracené navíc to však stojí.

Přeorientuje stropní ventilátory

Zní to zvláštně? Ne pokud tento systém používáte.  Má to svou logiku. Stropní ventilátor promíchává vzduch mezi stropem a nižšími vrstvami. Pokud přepnete směr otáčení ventilátoru (pokud to váš systém umožňuje), v místnosti začne stoupat vzduch směrem nahoru a vzduch z vrchu klesat dolů. Fyzikální zákony způsobují, že teplejší vzduch má tendenci stoupat. Nejteplejší tak je u stropu. Nejvyšší teplotu bychom však chtěli mít nad podlahou. Stropní ventilátor při správném nastavení tak umí pomoci i v zimním období.

Kontrola střechy

Střecha je základní bariérou mezi vnějším a vnitřním prostředím. Pokud přijdete na nějakou chybu či díru v době, kdy je na střeše půl metru sněhu, tak je velmi těžké s tím něco dělat. Mnohem jednodušší je vylézt na střechu v jeden pěkný podzimní den a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Případně stačí střechu důkladně prozkoumat dalekohledem či jinou vizuální pomůckou.

Látání děr u oken

Jakákoliv díra v izolaci osazení oken ve stěnách představuje problém. Opět zde platí, že je lepší být připraven a neřešit problém tehdy, když už způsobují nepříjemnosti. Jakékoliv mezery je třeba zaplnit. Nejčastěji se za tímto účelem používají různé silikonové tmely. Totéž platí i o dveřích, případně dalších stavebních otvorech.

Vyčistěte okapy

Toto by měla být samozřejmost, pokud máte zájem o to, aby vám okapy a střecha vydržely co možná nejdéle. Do rýn se během roku zvykne dostat poměrně velké množství nečistot – zejména listů. To může vést až do stavu, kdy tyto nečistoty zadržují vodu. A tato voda může v zimě zmrznout a porušit ucpané okapy nebo dokonce část střechy.

Přemístěte odtok vody

U okapů a odvodu vody ze střechy ještě zůstaneme. Odborníci doporučují, abyste na zimu prodloužili odtokové žlaby. Cílem je to, aby se voda ze střechy nedostávala k základům domu. Odtokové okapy stačí prodloužit o jeden metr, aby voda odtékala pryč od domu.

Vypněte přívody vody

Zmrzlá voda má větší objem než voda v kapalném stavu. Toto představuje riziko pro rozvody vody. Proto je potřebné vnější rozvody vody odstranit. Základem je schování všech hadic a zavření baterií. Pokud je to možné, tak je dobré z trubek dostat ven vodu a uzavřít přívod dalším ventilem.

Totéž platí také o zavlažovacích systémech. Pokud máte pod trávníkem automatický zavlažovací systém, tak před zimou je nutné ho odvodnit. Abyste na jaře nemuseli kupovat kompletně nový systém.

Zásobte se už na podzim

Na zimu se nepřipravuje v zimě, ale ideálně před ní. Je to jednodušší a pohodlnější. Mezi základní vybavení na zimu patří i například sůl, rozmrazovací směs a množství dalších drobností. Jelikož jde o drobnosti, tak běžný člověk má tendenci jejich koupi odkládat a řešit příležitostně. Pokud však udeří zima, ani nákup běžných potřeb nemusí být jednoduchý. Zásoby je dobré mít vždy v plné pohotovosti, takže dobře přístupné tam, kde je budete potřebovat.

Příprava sekačky na zimu

Pokud máte doma elektrickou sekačku, tak klidně můžete tento odstavec přeskočit. Řešit budeme totiž zařízení se spalovacím motorem. U nich je totiž třeba před zimou udělat něco navíc. Problém je v tom, že benzín v sekačce nemůže zůstat příliš dlouho. A zima u nás trvá někdy dlouho a nárazově umí být celkem silná. Benzín mění časem svou strukturu a může poškodit karburátor. To bude mít za následek to, že na jaře budete mít problém s nastartováním sekačky. Před uložením zařízení na zimu, je třeba palivo odstranit. Nádrž můžete odčerpat a zbytek je nejjednodušší spálit.

Zásobte se už na podzim

Na zimu se nepřipravuje v zimě, ale ideálně před ní. Je to jednodušší a pohodlnější. Mezi základní vybavení na zimu patří i například sůl, rozmrazovací směs a množství dalších drobností. Jelikož jde o drobnosti, tak běžný člověk má tendenci jejich koupi odkládat a řešit příležitostně. Pokud však udeří zima, ani nákup běžných potřeb nemusí být jednoduchý. Zásoby je dobré mít vždy v plné pohotovosti, takže dobře přístupné tam, kde je budete potřebovat.

Dlouhodobější zlepšení situace

Dosud jsme psali o úkonech, které lze provést okamžitě. Chcete-li však mít domov připraven na zimu, je dobré ho mít výborně zaizolovaný. Velká část lidí tak už udělala. Mnozí se připravují. Při neustále rostoucích cenách energií je dobře zaizolovaný dům ekonomickou povinností. Zateplování bydlení je nezbytné dobře naplánovat. Ideální je, když se to vše děje pod drobnohledem odborníka. Vždy je lepší, když se na to podívá někdo, kdo tomu rozumí, obraťte se raději na odborníka.

Jak na pojištění domácnosti?

Pokud si nejste jisti, v jaké výši by měla být pojistná částka stanovena, rádi vám poradíme – více viz. kontakty.
Pokud si chcete vypočítat, kolik Vás vyjde pojištění domácnosti, vyzkoušejte naši online kalkulačku pojištění domácnosti.

Spočítat pojištění domácnosti

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz